FHSAA 4A District 3 Official Rankings

ICON KEY: FHSAA 4A District
DISPLAYING

100 Meters (Men)

FHSAA 4A District  11.10
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Turner, Amari SR Seminole (Sanford) 10.37 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 -0.2
2 Washington, Tristen SO Oviedo 10.57 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.2
3 Beckford, Trarell SO Seminole (Sanford) 10.64 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 0.1
4 Woodson, Braxton SR Lake Brantley 10.71 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 0.3
5 McDonald, Marshae SR Seminole (Sanford) 10.79 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.7
6 Murray, Dennis JR Flagler Palm Coast 10.84 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
7 Quaily, Devonn SO Lake Howell 10.92 Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 -1.5
8 Tolbert, Gerod SR Flagler Palm Coast 10.99 Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023 NWI
9 Stell, Kasey SR Lake Howell 11.06 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
9 Steward, D'Zirath SR Flagler Palm Coast 11.06 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
11 Johnson, Dallas SR Oviedo 11.07 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.2
12 Wilkerson, Malek FR Lake Howell 11.08 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.5
12 Cunningham, Jamil JR DeLand 11.08 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.5
12 Sen, Ryan SR Lake Mary 11.08 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 1.2
15 Harris, Michael SR Lake Brantley 11.09 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 0.1
16 Simmons, Joah SR Spruce Creek 11.12 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 0.8
16 Payne, Lorenzo JR Apopka 11.12 Metro West Championships Apr 14, 2023 2.4
18 Piris, Luis SR Hagerty 11.15 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.2
18 Shine, Eziah JR Spruce Creek 11.15 Astronaut Invitational Mar 24, 2023 1.7
20 Williams, Lucius SO Apopka 11.16 Metro West Championships Apr 14, 2023 2.4
21 Woodward, Carter JR Lake Mary 11.17 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.1
22 Stephens, Justin SR Seminole (Sanford) 11.22 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.6
23 Givens, Nazsir JR Seminole (Sanford) 11.25 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 1.6
23 Kinsler, Tony SO Spruce Creek 11.25 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 1.6
25 Galarza, Emiliano FR Oviedo 11.28 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.5
26 Jones, Markel SR Lake Mary 11.29 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023 -1.6
27 Davis, Jadlen JR Lake Brantley 11.30 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.1
28 Archer, Michael JR Apopka 11.31 Metro West Championships Apr 14, 2023 3.6
29 Ross, Javon JR DeLand 11.33 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.1
30 Croom II, Sev SO Seminole (Sanford) 11.34 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 1.6

100 Meters (Women)

FHSAA 4A District  12.55
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Soremi, Oludoyin SR Seminole (Sanford) 12.15 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.8
2 Iva, Kylie JR Lake Mary 12.28 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.8
3 Soremi, Oluwadara JR Seminole (Sanford) 12.33 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 2.5
4 Allen, Sidney JR Seminole (Sanford) 12.51 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023 -2.3
5 Reese, Karis SR Lake Mary 12.52 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.8
6 Gaines , Sanai SO Spruce Creek 12.56 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 1.4
7 Barnes, Summer JR Flagler Palm Coast 12.57 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
8 Dotson, Jada JR Flagler Palm Coast 12.64 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 +0.0
9 Edwards, Milani SO Lake Brantley 12.72 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
10 Soto, DeMaris SR Apopka 12.75 Cypress Creek (Orlando) Developmental Meet #1 Mar 8, 2023 NWI
10 Hicks, Avery FR Seminole (Sanford) 12.75 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 2.5
12 Morley, Alyssa JR Hagerty 12.78 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.8
13 Jaime, Emiaj SO Hagerty 12.82 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
14 Lindsey, Deyannah FR Seminole (Sanford) 12.86 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 2.7
15 Davis, Kylie JR Spruce Creek 13.03 Spruce Creek Developmental meet Feb 21, 2023 NWI
16 White, Alicyn SO Seminole (Sanford) 13.04 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 4.0
17 Lowe, Mikiya JR Lake Howell 13.08 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.6
18 Waters, Jade JR Apopka 13.12 Mount Dora Christian Developmental Meet #1 Mar 27, 2023 NWI
19 Brooks, Monica JR Lake Mary 13.13 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.7
20 Golson, TaNyiah JR Lake Howell 13.16 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
20 Stokes, Ava SO Lake Howell 13.16 Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 -1.4
22 Walker, Reilly FR Seminole (Sanford) 13.22 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 -0.2
23 Berehausky, Dawson SO Lake Brantley 13.26 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 -0.2
24 Nwaogwugwu, Ramiah FR Lake Brantley 13.27 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.7
24 Farwig, Peyton SO Hagerty 13.27 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.6
26 Henderson, Amaris FR Apopka 13.35 Metro West Championships Apr 14, 2023 1.2
27 LaPlante, Fabiola JR Flagler Palm Coast 13.37 East Coast Classic Feb 24, 2023 -0.9
28 Vecchiarelli, Alexandra SO Oviedo 13.39 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.6
29 Harris, Gabby SO Lake Mary 13.41 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.3
30 Wahl, Aliyah SO Oviedo 13.42 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.7

200 Meters (Men)

FHSAA 4A District  22.42
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Turner, Amari SR Seminole (Sanford) 20.66 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 -0.3
2 Washington, Tristen SO Oviedo 21.32 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 -0.3
3 Woodson, Braxton SR Lake Brantley 21.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 1.0
4 Beckford, Trarell SO Seminole (Sanford) 21.80 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 0.8
5 Murray, Dennis JR Flagler Palm Coast 21.88 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
6 Lewis, Tyrique SR Seminole (Sanford) 21.97 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.2
7 Quaily, Devonn SO Lake Howell 21.99 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.2
8 McDonald, Marshae SR Seminole (Sanford) 22.02 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 1.3
9 Jones, Markel SR Lake Mary 22.19 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023 0.2
10 Shine, Eziah JR Spruce Creek 22.28 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 0.1
11 Steward, D'Zirath SR Flagler Palm Coast 22.40 Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023 3.2
12 McLean, Reese SO Apopka 22.43 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
13 Harris, Robert SR Flagler Palm Coast 22.48 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 0.2
14 Ferguson, Joshua JR Lake Brantley 22.49 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
15 Johnson, Jayden JR Hagerty 22.54 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
16 Davis, Jadlen JR Lake Brantley 22.62 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
17 Johnson, Dallas SR Oviedo 22.68 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 0.4
18 Sen, Ryan SR Lake Mary 22.79 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 -1.5
19 Hill, Rodney JR Flagler Palm Coast 22.82 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023 1.9
20 Piris, Luis SR Hagerty 22.83 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
21 Williams, Xavier SO Spruce Creek 22.85 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
22 Wilkerson, Malek FR Lake Howell 22.89 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
23 Simmons, Joah SR Spruce Creek 22.93 Spruce Creek Developmental meet Feb 21, 2023 NWI
24 Payne, Lorenzo JR Apopka 22.99 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
25 Cunningham, Jamil JR DeLand 23.01 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 1.1
26 McCoy, Alex JR Oviedo 23.12 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 2.8
27 Carter, Marquise JR DeLand 23.17 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
28 Watson, Corinthians SO Flagler Palm Coast 23.21 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
28 Marshall, Blake JR Lake Mary 23.21 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 1.0
30 Woodward, Carter JR Lake Mary 23.27 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 1.2

200 Meters (Women)

FHSAA 4A District  25.95
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 McFayden, Nyla SR Apopka 24.58 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 -0.4
2 Barr-Miller, Nyrania JR University (OC) 25.03 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 -0.2
3 Allen, Sidney JR Seminole (Sanford) 25.08 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 0.8
4 Soremi, Oludoyin SR Seminole (Sanford) 25.20 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.3
5 Barnes, Summer JR Flagler Palm Coast 25.46 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
6 Iva, Kylie JR Lake Mary 25.69 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 0.4
7 Gaines , Sanai SO Spruce Creek 25.74 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 -0.2
8 Dotson, Jada JR Flagler Palm Coast 25.99 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.3
9 Reese, Karis SR Lake Mary 26.02 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.2
10 Jiles, Sofia SR Lake Mary 26.04 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
11 Soremi, Oluwadara JR Seminole (Sanford) 26.26 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
12 Berehausky, Dawson SO Lake Brantley 26.59 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 3.2
13 Edwards, Milani SO Lake Brantley 26.60 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 3.2
14 Jaime, Emiaj SO Hagerty 26.64 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.5
15 Morley, Alyssa JR Hagerty 26.73 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
16 LaPlante, Fabiola JR Flagler Palm Coast 26.84 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023 1.0
17 Lowe, Mikiya JR Lake Howell 26.86 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
18 White, Alicyn SO Seminole (Sanford) 26.90 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 1.9
18 Stokes, Ava SO Lake Howell 26.90 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
18 Hicks, Avery FR Seminole (Sanford) 26.90 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 0.3
21 Palmer, Mikalyla FR Spruce Creek 27.02 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.6
22 Brooks, Monica JR Lake Mary 27.06 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 1.9
23 Waters, Jade JR Apopka 27.24 Metro West Championships Apr 14, 2023 -0.6
24 Ary, Kennedi SO Lake Brantley 27.40 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.6
25 Fuller, Layla FR Lake Brantley 27.43 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 0.2
26 Spann, Taylor JR Flagler Palm Coast 27.49 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
27 Walker, Reilly FR Seminole (Sanford) 27.53 Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 -3.7
28 Farwig, Peyton SO Hagerty 27.57 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
29 Golson, TaNyiah JR Lake Howell 27.63 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
30 Jeffers, Ma'Shuyn SR Flagler Palm Coast 27.73 Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023 NWI

400 Meters (Men)

FHSAA 4A District  50.70
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Turner, Amari SR Seminole (Sanford) 47.39 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
2 McDonald, Marshae SR Seminole (Sanford) 48.12 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
3 Murray, Dennis JR Flagler Palm Coast 48.57 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
4 Lewis, Tyrique SR Seminole (Sanford) 49.09 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 Jones, Markel SR Lake Mary 49.62 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
6 Steward, D'Zirath SR Flagler Palm Coast 49.80 East Coast Classic Feb 24, 2023
7 Beckford, Trarell SO Seminole (Sanford) 50.08 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
8 Givens, Nazsir JR Seminole (Sanford) 50.26 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
9 Kinsler, Tony SO Spruce Creek 50.68 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
10 Woodson, Braxton SR Lake Brantley 50.71 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
11 Kalasnik, Brandon SR Flagler Palm Coast 50.78 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
12 Davis, Kamron JR Flagler Palm Coast 51.01 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
13 Davis, Jadlen JR Lake Brantley 51.18 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
14 Blake, Jalen SR Seminole (Sanford) 51.27 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
15 McCoy, Alex JR Oviedo 51.33 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
16 Grant, Marcus JR Apopka 51.39 Metro West Championships Apr 14, 2023
17 Shine, Eziah JR Spruce Creek 51.47 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
18 Curry, Thomonte JR Flagler Palm Coast 51.65 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
19 Tolbert, Gerod SR Flagler Palm Coast 51.66 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023
20 Harris , Willie SR Spruce Creek 51.87 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
21 Alloway, Davis JR Oviedo 51.99 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
22 Washington, Tristen SO Oviedo 52.00 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
23 Cox, James JR Seminole (Sanford) 52.05 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
24 Wheatley, Kasey SR Spruce Creek 52.10 Spruce Creek Developmental meet Feb 21, 2023
25 Musselwhite, Noah SR Apopka 52.17 Winter Park - Wildcat Open 2023 Feb 18, 2023
26 Sen, Ryan SR Lake Mary 52.19 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
27 Hemissi, Rashad JR Apopka 52.23 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
28 Erase, Aaron JR Apopka 52.72 Cypress Creek (Orlando) Developmental Meet #1 Mar 8, 2023
29 Ayala, Anthony FR Lake Brantley 52.74 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
30 Gant, Emiril JR Lake Mary 52.88 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023

400 Meters (Women)

FHSAA 4A District  1:01.70
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Gaines , Sanai SO Spruce Creek 56.76 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 McFayden, Nyla SR Apopka 56.95 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Barr-Miller, Nyrania JR University (OC) 57.81 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
4 Reese, Karis SR Lake Mary 58.86 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
5 Edwards, Milani SO Lake Brantley 59.36 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
6 Fuller, Layla FR Lake Brantley 59.97 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
7 Nock, Amirah JR Seminole (Sanford) 1:00.01 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
8 Walker, Reilly FR Seminole (Sanford) 1:00.13 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
9 Lowery, Vanessa FR Seminole (Sanford) 1:00.65 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
10 Berehausky, Dawson SO Lake Brantley 1:00.68 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
11 LaPlante, Fabiola JR Flagler Palm Coast 1:00.71 Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023
12 Burgos, Shelsy SO Seminole (Sanford) 1:01.38 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
13 Soto, DeMaris SR Apopka 1:01.54 Cypress Creek (Orlando) Developmental Meet #1 Mar 8, 2023
14 Iva, Kylie JR Lake Mary 1:02.20 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
15 Jeffers, Ma'Shuyn SR Flagler Palm Coast 1:02.53 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
16 Mcclelland, Caroline SO Lake Mary 1:02.70 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
17 Brooks, Monica JR Lake Mary 1:02.78 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
18 Jaime, Emiaj SO Hagerty 1:03.06 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
19 Jacobus, Olivia JR Oviedo 1:03.19 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
20 Price, Abigail SO Oviedo 1:03.49 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
21 Adamson, Hannah JR Oviedo 1:03.60 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
22 Barnes, Summer JR Flagler Palm Coast 1:03.63 River City Relays Mar 4, 2023
23 Morley, Alyssa JR Hagerty 1:03.98 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
24 Siguenza, Camille SO Oviedo 1:04.11 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
25 Muhammad, Kendra JR Lake Mary 1:04.18 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
26 Marcelus, Karina FR Flagler Palm Coast 1:04.23 River City Relays Mar 4, 2023
27 Reed, Paris SR Lake Mary 1:04.56 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
28 Slater, D'Zyia SO Lake Howell 1:04.60 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023
29 Mercedes , Christiana JR Spruce Creek 1:05.10 DeLand Tri-Meet Mar 1, 2023
30 Simpson, Alex SR Lake Brantley 1:05.20 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023

800 Meters (Men)

FHSAA 4A District  2:01.20
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Pantojas, Miguel SR Hagerty 1:50.30 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Musselwhite, Noah SR Apopka 1:52.86 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Kalasnik, Brandon SR Flagler Palm Coast 1:54.96 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
4 Davis, Kamron JR Flagler Palm Coast 1:56.11 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 Henning, Nathan JR Lake Mary 1:56.34 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
6 Jones, Markel SR Lake Mary 1:57.31 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
7 Wheatley, Kasey SR Spruce Creek 1:57.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
8 Wheeler, Price SR Lake Mary 1:58.39 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
9 Holt, Landon SO Lake Brantley 1:59.05 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
10 Joseph, Isaiah SR Flagler Palm Coast 1:59.65 River City Relays Mar 4, 2023
11 Pruitt, Mathew SO Seminole (Sanford) 1:59.73 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
12 Leon, Jonathan JR Hagerty 2:00.45 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
13 Woodward, Peyton SR Flagler Palm Coast 2:00.46 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
14 Gannon, James SR DeLand 2:01.21 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
15 Johnson, Corey JR University (OC) 2:01.34 Deltona HS Senior Night 2023 Apr 5, 2023
16 McDonald, Marshae SR Seminole (Sanford) 2:02.16 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
17 Egerton, Myles JR Oviedo 2:02.21 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
18 Olago, Barak SR Flagler Palm Coast 2:02.22 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
19 Ferullo, Aden SO Spruce Creek 2:02.55 East Coast Classic Feb 24, 2023
20 Wells, Lucas SO Seminole (Sanford) 2:03.52 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
21 Gilvary, Jack JR Flagler Palm Coast 2:04.02 River City Relays Mar 4, 2023
22 Bradley, Benjamin SR University (OC) 2:04.50 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
23 Alloway, Davis JR Oviedo 2:05.04 Tohopekliga Tigers Invitational Mar 25, 2023
24 Eggert, Royce SR University (OC) 2:05.18 Deltona HS Senior Night 2023 Apr 5, 2023
25 Fredell, Jonah SR Oviedo 2:05.81 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
26 Wormeck, Braedyn SO Flagler Palm Coast 2:05.82 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
27 Ennabili, Noah JR DeLand 2:06.14 East Coast Classic Feb 24, 2023
28 Levin, Donovan SO Lake Mary 2:06.37 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
29 Davis-Medina, Alexavier FR Hagerty 2:06.41 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
30 Madruga, Alex JR Hagerty 2:07.07 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023

800 Meters (Women)

FHSAA 4A District  2:26.80
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Fuller, Layla FR Lake Brantley 2:15.34 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
2 Adamson, Hannah JR Oviedo 2:16.65 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
3 Niewald, Olivia SR Spruce Creek 2:17.56 Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023
4 Branham, Emily SR Lake Mary 2:22.24 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
5 Jacobus, Olivia JR Oviedo 2:22.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
6 De Young, Cassidy SO Flagler Palm Coast 2:24.36 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
7 Stephens, Delaney SR Spruce Creek 2:25.42 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
8 Atwell, Hannah JR Oviedo 2:28.63 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
9 Gaines , Sanai SO Spruce Creek 2:28.87 East Coast Classic Feb 24, 2023
10 Neira, Sydney SR DeLand 2:29.83 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
11 Judge, Hannah SO University (OC) 2:29.84 Deltona HS Senior Night 2023 Apr 5, 2023
12 Mcclelland, Caroline SO Lake Mary 2:30.24 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
13 Calhoun, Courtney SO Oviedo 2:30.47 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
14 Cabal, Maya JR Oviedo 2:31.72 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
15 McKay, Ava FR Lake Mary 2:34.03 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
16 Pezzoli, Alena JR Hagerty 2:34.28 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
17 Lozada Carrillo, Mariaangel JR Seminole (Sanford) 2:34.58 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
18 Bush, Kaylie JR Lake Mary 2:35.29 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
19 Cabezas, Valentina SO Lake Howell 2:35.37 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023
20 Heilman, Savannah FR Seminole (Sanford) 2:35.55 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
21 Yuzzolin, Lola SO Lake Mary 2:35.88 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
22 Slaughter, Arianna FR Flagler Palm Coast 2:36.00 Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023
23 Siguenza, Camille SO Oviedo 2:36.43 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
24 Harvill, Morgan JR University (OC) 2:36.49 Deltona HS Senior Night 2023 Apr 5, 2023
25 Smith, Katherine SO Hagerty 2:36.78 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
26 Meyer, Veronica SO University (OC) 2:38.92 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
27 Jeffers, Ma'Shuyn SR Flagler Palm Coast 2:39.58 Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023
28 Duque, Isabella JR Spruce Creek 2:40.10 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
29 Price, Abigail SO Oviedo 2:40.46 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
30 Wahl, Alyssa JR Oviedo 2:40.57 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023

1600 Meters (Men)

FHSAA 4A District  4:38.40
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Leon, Jonathan JR Hagerty 4:19.69 Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023
2 Pantojas, Miguel SR Hagerty 4:22.51 Trinity Prep Relays 2023 Mar 24, 2023
3 Wheeler, Price SR Lake Mary 4:25.02 Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023
4 Henning, Nathan JR Lake Mary 4:25.28 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 Musselwhite, Noah SR Apopka 4:26.10 Panther Invitational Apr 8, 2023
6 Spooner, Zachary SR Flagler Palm Coast 4:26.24 2023 Bolles Mile Showcase Apr 6, 2023
7 Wormeck, Braedyn SO Flagler Palm Coast 4:28.82 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
8 Johnson, Corey JR University (OC) 4:29.87 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
9 Scanlon, Julian JR Hagerty 4:30.29 FSU Relays (High Schools) Mar 24, 2023
10 Wheatley, Kasey SR Spruce Creek 4:32.14 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
11 Abbate, Gabriel JR Hagerty 4:33.38 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
12 Kalasnik, Brandon SR Flagler Palm Coast 4:33.46 2023 Bolles Mile Showcase Apr 6, 2023
13 Gilvary, Jack JR Flagler Palm Coast 4:33.69 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
14 Eggert, Royce SR University (OC) 4:34.57 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
15 Egerton, Myles JR Oviedo 4:36.18 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023
16 Gilliam, Justin JR Flagler Palm Coast 4:36.56 River City Relays Mar 4, 2023
17 Leon, Jacob SO Hagerty 4:37.34 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
18 Woodward, Peyton SR Flagler Palm Coast 4:37.61 2023 Bolles Mile Showcase Apr 6, 2023
19 McDonald, Marc SR Oviedo 4:37.77 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
20 Wetzl, Aiden SR Hagerty 4:38.17 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
21 Olago, Barak SR Flagler Palm Coast 4:38.81 2023 Bolles Mile Showcase Apr 6, 2023
22 Bellamy, Robert SR Oviedo 4:42.81 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
23 Madruga, Alex JR Hagerty 4:43.41 Trinity Prep Relays 2023 Mar 24, 2023
24 Stromberg, Connor SO Lake Mary 4:44.66 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
25 Wells, Lucas SO Seminole (Sanford) 4:44.76 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
26 Aysun, Aiden FR Oviedo 4:44.80 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
27 Pruitt, Mathew SO Seminole (Sanford) 4:45.18 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
28 Davis, Kamron JR Flagler Palm Coast 4:46.30 2023 Bolles Mile Showcase Apr 6, 2023
29 Elkind, Caleb SR University (OC) 4:47.40 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
30 Gannon, James SR DeLand 4:47.53 Charlie Harris Relays Mar 10, 2023

1600 Meters (Women)

FHSAA 4A District  5:29.90
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Niewald, Olivia SR Spruce Creek 5:05.76 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
2 Stephens, Delaney SR Spruce Creek 5:16.27 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
3 Fuller, Layla FR Lake Brantley 5:19.78 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
4 Judge, Hannah SO University (OC) 5:20.94 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 Pezzoli, Alena JR Hagerty 5:28.40 Lake Highland - Highlander Classic 2023 Mar 10, 2023
6 Cabal, Maya JR Oviedo 5:30.59 Charlie Harris Relays Mar 10, 2023
7 Calhoun, Courtney SO Oviedo 5:30.90 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
8 Lozada Carrillo, Mariaangel JR Seminole (Sanford) 5:33.40 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
9 De Young, Cassidy SO Flagler Palm Coast 5:33.92 River City Relays Mar 4, 2023
10 Harvill, Morgan JR University (OC) 5:37.25 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
11 Branham, Emily SR Lake Mary 5:40.28 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
12 Slaughter, Arianna FR Flagler Palm Coast 5:40.79 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
13 Tarsitano, Isabella SO Flagler Palm Coast 5:44.11 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
14 Adamson, Hannah JR Oviedo 5:45.95 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023
15 Atwell, Hannah JR Oviedo 5:47.72 Charlie Harris Relays Mar 10, 2023
16 Heilman, Savannah FR Seminole (Sanford) 5:51.22 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
17 McKay, Ava FR Lake Mary 5:51.32 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
18 Mcclelland, Caroline SO Lake Mary 5:52.66 Charlie Harris Relays Mar 10, 2023
19 Flores, Liliana SR Seminole (Sanford) 5:52.67 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
20 Schoenwetter, Hope SO Lake Mary 5:54.62 Trinity Prep Relays 2023 Mar 24, 2023
21 Falk, Madalyn JR Oviedo 5:54.77 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
22 Kalia, Sydney SO Lake Mary 5:56.28 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
23 Howell, Ava FR Hagerty 5:56.66 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
24 Novak, Taylor SO Flagler Palm Coast 5:56.98 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
25 Schricker, Magdalena SR DeLand 5:58.89 Charlie Harris Relays Mar 10, 2023
26 David, Kailyn JR Hagerty 5:58.91 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
27 Lokensgard, Kylee SO Spruce Creek 5:59.90 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
28 Shupe, Lexie JR Flagler Palm Coast 6:00.80 East Coast Classic Feb 24, 2023
29 Smith, Katherine SO Hagerty 6:06.80 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
30 Gannon, Ella SO DeLand 6:11.29 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023

3200 Meters (Men)

FHSAA 4A District  9:58.70
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Leon, Jonathan JR Hagerty 9:10.54 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Spooner, Zachary SR Flagler Palm Coast 9:15.40 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
3 Wormeck, Braedyn SO Flagler Palm Coast 9:40.09 Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023
4 Wheeler, Price SR Lake Mary 9:53.16 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
5 Pantojas, Miguel SR Hagerty 9:54.28 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
6 McDonald, Marc SR Oviedo 9:58.36 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
7 Wetzl, Aiden SR Hagerty 9:58.54 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
8 Scanlon, Julian JR Hagerty 9:58.96 Lake Highland - Highlander Classic 2023 Mar 10, 2023
9 Stromberg, Connor SO Lake Mary 10:00.71 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
10 Madruga, Alex SO Hagerty 10:06.09 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
11 Henning, Nathan JR Lake Mary 10:09.39 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
12 Abbate, Gabriel JR Hagerty 10:12.19 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
13 Gilliam, Justin JR Flagler Palm Coast 10:15.50 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
14 Olago, Barak SR Flagler Palm Coast 10:16.75 Bob Hayes Invitational - High School Mar 18, 2023
15 Aysun, Colin FR Oviedo 10:22.80 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
16 Eggert, Royce SR University (OC) 10:23.14 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
17 Elkind, Caleb SR University (OC) 10:26.55 2023 Deltona HS Season Opener Feb 22, 2023
18 Garrison, Riley SR DeLand 10:29.93 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
19 Kalasnik, Brandon SR Flagler Palm Coast 10:34.58 River City Relays Mar 4, 2023
20 Petrovich, Yaniel JR Oviedo 10:35.29 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
21 Aysun, Brody FR Oviedo 10:41.00 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
22 Woodward, Peyton SR Flagler Palm Coast 10:42.84 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
23 Mott, Noah FR Hagerty 10:43.14 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
24 Luna, Jevin SO Flagler Palm Coast 10:43.31 Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
25 Tarsitano, Brant FR Flagler Palm Coast 10:52.11 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
26 Pack, Jesse JR DeLand 10:54.92 East Coast Classic Feb 24, 2023
27 Gilvary, Jack JR Flagler Palm Coast 10:55.48 Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023
28 Olsen, Matthew JR Flagler Palm Coast 10:56.17 Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023
29 Herndon, Hayden JR Flagler Palm Coast 10:58.78 Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023
30 Wells, Lucas SO Seminole (Sanford) 10:59.18 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023

3200 Meters (Women)

FHSAA 4A District  12:12.30
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Niewald, Olivia SR Spruce Creek 11:29.22 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
2 Calhoun, Courtney SO Oviedo 11:51.16 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
3 Cabal, Maya JR Oviedo 11:54.27 Tohopekliga Tigers Invitational Mar 25, 2023
4 Harvill, Morgan JR University (OC) 11:57.49 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
5 Stephens, Delaney SR Spruce Creek 12:01.09 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
6 Pezzoli, Alena JR Hagerty 12:01.28 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
7 De Young, Cassidy SO Flagler Palm Coast 12:01.45 Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023
8 Slaughter, Arianna FR Flagler Palm Coast 12:13.42 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
9 Schoenwetter, Hope SO Lake Mary 12:46.60 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
10 Howell, Ava FR Hagerty 12:47.67 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
11 Falk, Madalyn JR Oviedo 12:50.55 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
12 Tarsitano, Isabella SO Flagler Palm Coast 12:51.02 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
13 Shupe, Lexie JR Flagler Palm Coast 12:57.22 East Coast Classic Feb 24, 2023
14 Kalia, Sydney SO Lake Mary 12:58.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
15 Povlick, Sara JR Lake Mary 13:00.13 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
16 Schricker, Magdalena SR DeLand 13:00.80 East Coast Classic Feb 24, 2023
17 Lokensgard, Kylee SO Spruce Creek 13:07.23 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
18 Adamson, Hannah JR Oviedo 13:08.47 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
19 Novak, Taylor SO Flagler Palm Coast 13:09.01 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
20 Tisdale, Emma JR Seminole (Sanford) 13:16.86 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
21 Meyer, Veronica SO University (OC) 13:21.94 Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
22 Yuzzolin, Lola SO Lake Mary 13:35.71 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
23 Flores, Liliana SR Seminole (Sanford) 13:45.24 Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023
24 Buot, Zoe SR Lake Howell 13:50.87 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
25 Kersey, Lilah SO DeLand 13:51.83 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
26 Gerboc, Natalee SO Lake Mary 13:53.34 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
27 Breeden, Chloe JR Lake Mary 13:54.24 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
28 Sanders , Addison JR Spruce Creek 14:13.75 East Coast Classic Feb 24, 2023
29 Heilman, Savannah FR Seminole (Sanford) 14:14.69 Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023
30 Warren, Anna SR DeLand 14:34.71 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023

100 Hurdles (Women)

FHSAA 4A District  16.56
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Reese, Karis SR Lake Mary 14.30 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 -0.2
2 Barr-Miller, Nyrania JR University (OC) 14.98 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 1.4
3 Soto, DeMaris SR Apopka 15.65 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 0.1
4 Marcelus, Karina FR Flagler Palm Coast 15.72 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 0.5
5 Wahl, Alyssa JR Oviedo 15.98 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.9
6 Mohney, Lauren SR Spruce Creek 16.34 Astronaut Invitational Mar 24, 2023 2.0
7 Trapaga Morejon, Alyssa SO Hagerty 16.49 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 3.4
7 Spann, Taylor JR Flagler Palm Coast 16.49 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 0.5
9 Loulan-Wyche, Breanna JR Lake Mary 16.65 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.9
10 Logan, Chayil SR Lake Brantley 16.72 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 1.8
11 Smith, Ariella SR Seminole (Sanford) 17.18 Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 -1.7
12 Sunderman, Madison JR Hagerty 17.44 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.1
13 Demps, Ambrielle FR Lake Brantley 17.49 Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 -2.3
14 Simpson, Alex SR Lake Brantley 17.71 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.1
15 Morley, Alyssa JR Hagerty 17.72 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 0.6
16 Demps, Aliyah JR Lake Brantley 17.75 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.9
17 Bender, Alexa FR Lake Brantley 17.91 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 2.1
18 Moodie, Mikayla SR Seminole (Sanford) 18.11 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.6
19 Willis, Zion SO Spruce Creek 18.39 Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023 NWI
20 Slater, D'Zyia SO Lake Howell 18.72 Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 -3.2
21 Alamo, Adrianna FR Spruce Creek 19.28 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 0.4
22 Zagrobelny, Avana FR Lake Mary 19.35 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 0.2
23 Costa, Casey JR Hagerty 19.37 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
24 Brown, Jordan JR Lake Brantley 19.51 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.5
25 Jacob, Neveah JR Hagerty 19.57 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.1
26 Bryan , Shea JR Spruce Creek 19.59 East Coast Classic Feb 24, 2023 0.4
27 Johnson , Jada SR Spruce Creek 19.64 Spruce Creek Developmental meet Feb 21, 2023 NWI
28 Fuller, Layla FR Lake Brantley 19.77 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 -1.2
29 Kuhns , Allyson SR Spruce Creek 19.89 Astronaut Invitational Mar 24, 2023 2.7
30 Harshbarger, Josie SO Oviedo 19.92 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 -0.9

110 Hurdles (Men)

FHSAA 4A District  15.87
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Jones, Markel SR Lake Mary 13.88 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 0.9
2 Joseph, Isaiah SR Flagler Palm Coast 14.99 River City Relays Mar 4, 2023 5.2
3 Hicks, Frank SO Seminole (Sanford) 15.30 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.8
3 Davis, David SR Seminole (Sanford) 15.30 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
5 Cox, James JR Seminole (Sanford) 15.80 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.6
6 McKinney, Kavon SO Seminole (Sanford) 16.14 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.6
7 Regalado, Sebastian JR Hagerty 16.56 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
8 Riley, A'sean JR Lake Mary 16.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
9 Wimberly, Tyriek SO DeLand 16.72 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 4.0
10 Harris, Luke JR Lake Brantley 17.15 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 2.1
11 Friedman, Carson SO Lake Mary 17.22 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.4
12 Onwunali, David SR Spruce Creek 17.24 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
13 Rosamilia, Payton JR University (OC) 17.56 Deltona Dash 2023 Mar 1, 2023 NWI
14 McCaskill, Frederick JR DeLand 18.05 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 2.0
15 McCarthy, Connor FR Lake Brantley 18.10 Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 -1.5
16 Lebron, Anthony SO University (OC) 18.15 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
17 Ntankeh, Ryan JR University (OC) 18.21 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
18 Maldonado Batista, David SR Lake Howell 18.29 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
19 Campbell, Rondell SO Seminole (Sanford) 18.44 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 -1.7
20 Mitchell, Michael SO Lake Brantley 18.55 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 1.4
21 Jones, Chase SO Lake Howell 18.60 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 -0.1
22 Pullen, Andrew FR DeLand 18.67 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 1.5
23 Law, Kade JR Hagerty 18.68 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 0.4
24 Babista, David SR Lake Howell 19.03 Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 0.4
25 Molaka, Jeremiah FR Lake Howell 19.07 Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
26 Plancher, Malachi SO Lake Howell 19.13 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023 -0.8
27 Todd, Germany SO Lake Mary 19.17 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 -0.5
28 Steele, Justin SO Lake Howell 19.31 Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 -2.5
29 Ashford, Alton SO Hagerty 19.47 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023 -2.8
30 Presti, Cameron SO Lake Mary 19.52 Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 -0.5

400 Hurdles (Men)

FHSAA 4A District  58.10
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Jones, Markel SR Lake Mary 52.59 FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Joseph, Isaiah SR Flagler Palm Coast 54.85 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
3 Williams, Malachi SR Lake Brantley 57.98 FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
4 Sproull, Ethan SR Flagler Palm Coast 58.72 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 Onwunali, David SR Spruce Creek 59.08 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
6 Cox, James JR Seminole (Sanford) 59.15 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
7 Josey, Terrel SR Seminole (Sanford) 59.22 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
8 Hicks, Frank SO Seminole (Sanford) 59.49 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
9 McCarthy, Connor FR Lake Brantley 1:00.76 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
10 McCaskill, Frederick JR DeLand 1:00.86 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
11 Riley, A'sean JR Lake Mary 1:02.19 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
12 Harris, Luke JR Lake Brantley 1:02.49 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
13 Lebron, Anthony SO University (OC) 1:02.64 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
14 Regalado, Sebastian JR Hagerty 1:03.02 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
15 Grant, Marcus JR Apopka 1:03.44 West Orange - Dr. Baptiste Invitational 2023 Mar 3, 2023
16 Todd, Germany SO Lake Mary 1:03.63 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
17 Williams, Nasir FR Apopka 1:03.82 Windermere Meet of Champions Classic 2023 Feb 25, 2023
18 Plancher, Malachi SO Lake Howell 1:04.10 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
19 Morillo, Lukas SO Apopka 1:04.66 Panther Invitational Apr 8, 2023
20 Patton, Micah FR Oviedo 1:04.92 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
20 McKenzie, Kalven JR Seminole (Sanford) 1:04.92 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
20 Steele, Justin SO Lake Howell 1:04.92 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
23 Jones-Bock, Tyler SO Flagler Palm Coast 1:05.00 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
24 Law, Kade JR Hagerty 1:05.23 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
25 Schake, Dakota SR Flagler Palm Coast 1:05.66 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
26 Buchanan, Liam JR Seminole (Sanford) 1:06.07 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
27 Francois, Skyler SO Lake Brantley 1:06.41 Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
28 Campbell, Rondell SO Seminole (Sanford) 1:06.58 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
29 Breval, Jeremiah SO Flagler Palm Coast 1:06.59 Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023
30 Barth, Benjamin SR Lake Mary 1:06.60 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023

400 Hurdles (Women)

FHSAA 4A District  1:08.92
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Reese, Karis SR Lake Mary 1:05.11 FSU Relays (High Schools) Mar 24, 2023
2 Fuller, Layla FR Lake Brantley 1:05.67 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
3 Soto, DeMaris SR Apopka 1:07.11 Panther Invitational Apr 8, 2023
4 Marcelus, Karina FR Flagler Palm Coast 1:07.22 East Coast Classic Feb 24, 2023
5 Simpson, Alex SR Lake Brantley 1:07.52 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
6 Davis, Kylie JR Spruce Creek 1:08.20 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
7 Spann, Taylor JR Flagler Palm Coast 1:09.47 Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023
8 Wahl, Alyssa JR Oviedo 1:09.76 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
9 Johnson , Jada SR Spruce Creek 1:10.53 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
10 Mohney, Lauren SR Spruce Creek 1:13.09 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
11 Loulan-Wyche, Breanna JR Lake Mary 1:13.24 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
12 Harshbarger, Josie SO Oviedo 1:13.34 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
13 Logan, Chayil SR Lake Brantley 1:13.87 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
14 Neira, Sydney SR DeLand 1:14.02 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
15 Demps, Ambrielle FR Lake Brantley 1:14.72 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
16 Trapaga Morejon, Alyssa SO Hagerty 1:15.05 FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
17 Jiles, Sofia SR Lake Mary 1:15.13 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
18 Demps, Aliyah JR Lake Brantley 1:15.88 Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
19 Bryan , Shea JR Spruce Creek 1:16.28 George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023
20 Brown, Jordan JR Lake Brantley 1:16.50 Bishop Moore - Larry Kelly Invitational 2023 Mar 1, 2023
21 Slater, D'Zyia SO Lake Howell 1:17.05 Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
22 Bender, Alexa FR Lake Brantley 1:17.29 Lake Mary Opening Classic 2023 Feb 17, 2023
23 Ehmann, Skye JR Spruce Creek 1:17.68 East Coast Classic Feb 24, 2023
24 Moodie, Mikayla SR Seminole (Sanford) 1:19.06 Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
25 Taylor, Lauren SR Spruce Creek 1:19.20 Satellite HS Scorpion Invitational 2023 Mar 3, 2023
26 Davis, Emma FR Spruce Creek 1:19.97 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
27 Minton, Samantha SO Lake Mary 1:20.79 SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
28 Alamo, Adrianna FR Spruce Creek 1:21.56 Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
29 Coffee, Madeleine JR Seminole (Sanford) 1:22.03 Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
30 Supernaw, Julianna SO University (OC) 1:23.82 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023

High Jump (Men)

FHSAA 4A District  1.78m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Ross, Christopher JR Lake Mary 2.02m 6' 7.5" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023
2 Edwards, Christian SR Lake Brantley 1.87m 6' 1.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Johnson, Chasen JR Seminole (Sanford) 1.82m 5' 11.5" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023
3 Josey, Terrel SR Seminole (Sanford) 1.82m 5' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Kato, Carson SO Flagler Palm Coast 1.82m 5' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Crowe, Archer JR Oviedo 1.82m 5' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Parker, Antonio JR Apopka 1.82m 5' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 McNeil, Travis SO Seminole (Sanford) 1.82m 5' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
9 Williams, Andrue SR Seminole (Sanford) 1.80m 5' 10.75" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
10 Barth, Benjamin SR Lake Mary 1.78m 5' 10" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
11 Henson, Blake JR Hagerty 1.75m 5' 8.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
12 Swisher, William SO Oviedo 1.70m 5' 7" Tohopekliga Tigers Invitational Mar 25, 2023
12 Brown, Jonathon JR Spruce Creek 1.70m 5' 7" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
12 Kennedy, Aden JR Hagerty 1.70m 5' 7" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
15 Chamble, Kamron SO Spruce Creek 1.67m 5' 5.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
15 Nicolas, Travens JR Apopka 1.67m 5' 5.75" Mount Dora Christian Developmental Meet #1 Mar 27, 2023
15 McKenzie, Kalven JR Seminole (Sanford) 1.67m 5' 5.75" Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023
15 Lepore, Vincent SR Lake Mary 1.67m 5' 5.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
15 Williams, Malachi SR Lake Brantley 1.67m 5' 5.75" Bishop Moore - Larry Kelly Invitational 2023 Mar 1, 2023
15 Brown, Tabari SO Apopka 1.67m 5' 5.75" Mount Dora Christian Developmental Meet #1 Mar 27, 2023
21 McVay, Antionio SR Seminole (Sanford) 1.65m 5' 5" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
22 Hicks, Frank SO Seminole (Sanford) 1.63m 5' 4.25" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
23 Parker, Ryan SR Spruce Creek 1.62m 5' 3.75" George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023
23 Alley, Jackson FR Spruce Creek 1.62m 5' 3.75" Astronaut Invitational Mar 24, 2023
25 Wright, La'Tavian SR Flagler Palm Coast 1.60m 5' 3" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023
25 Delery, Reign SO Lake Mary 1.60m 5' 3" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
25 Williams, Micha FR Seminole (Sanford) 1.60m 5' 3" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
25 Egerton, Myles JR Oviedo 1.60m 5' 3" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
25 Harris, Robert SR Flagler Palm Coast 1.60m 5' 3" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
30 Lashchuk, Kirill JR Lake Mary 1.57m 5' 1.75" Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023

High Jump (Women)

FHSAA 4A District  1.49m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Reese, Karis SR Lake Mary 1.62m 5' 3.75" FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Smith, Ariella SR Seminole (Sanford) 1.57m 5' 1.75" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
2 Berehausky, Dawson SO Lake Brantley 1.57m 5' 1.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
4 Lamb, Emily SO DeLand 1.52m 4' 11.75" Astronaut Invitational Mar 24, 2023
4 Vandell, Anna FR DeLand 1.52m 4' 11.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
6 Willis, Zion SO Spruce Creek 1.50m 4' 11" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
7 Sunderman, Madison JR Hagerty 1.49m 4' 10.5" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
8 Beans, Tyja SR Spruce Creek 1.47m 4' 9.75" George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023
8 Moodie, Mikayla SR Seminole (Sanford) 1.47m 4' 9.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
8 Price, Abigail SO Oviedo 1.47m 4' 9.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
11 Bender, Alexa FR Lake Brantley 1.42m 4' 7.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
11 Jeffers, Ma'Shuyn SR Flagler Palm Coast 1.42m 4' 7.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
11 Saydah, Kaitlyn SO Oviedo 1.42m 4' 7.75" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
11 Zagrobelny, Avana FR Lake Mary 1.42m 4' 7.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
15 Epstein, Kelilah JR Flagler Palm Coast 1.37m 4' 6" Tocoi Creek Toro Showdown Mar 24, 2023
15 Edwards, Milani SO Lake Brantley 1.37m 4' 6" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023
15 Palmer, Mikalyla FR Spruce Creek 1.37m 4' 6" Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
15 Smith, Kendra SR Flagler Palm Coast 1.37m 4' 6" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
19 Exantus, Arylan FR Hagerty 1.32m 4' 4" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023
19 Formel, Juliet FR Oviedo 1.32m 4' 4" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
19 Minton, Samantha SO Lake Mary 1.32m 4' 4" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
22 Benson , Emma JR Spruce Creek 1.30m 4' 3.25" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023

Pole Vault (Men)

FHSAA 4A District  3.24m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Abrahamson, Thomas SR Lake Brantley 4.35m 14' 3.25" FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Smith, Michael JR Hagerty 3.85m 12' 7.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
3 Krivan, Logan SR Spruce Creek 3.78m 12' 4.75" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023
4 Mason, Owen (Brad) SO Spruce Creek 3.70m 12' 1.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
5 O'Toole, Casey SR Lake Howell 3.65m 11' 11.75" Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023
6 Magee, Chase JR Flagler Palm Coast 3.55m 11' 7.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
7 Bayly, Elijah FR Spruce Creek 3.51m 11' 6.25" Deland HS Big D Relays 2023 Mar 4, 2023
8 Rojas, Elijah SR Seminole (Sanford) 3.49m 11' 5.25" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
9 Welty, Jared SR Spruce Creek 3.25m 10' 8" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
10 McCarthy, Connor FR Lake Brantley 3.24m 10' 7.5" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
10 Sen, Ryan SR Lake Mary 3.24m 10' 7.5" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
12 Cauley Bennett, Tanner SO Flagler Palm Coast 3.20m 10' 6" Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
13 Washington, David JR Seminole (Sanford) 3.05m 10' 0" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023
14 Calderon, Nichalos JR Lake Mary 2.89m 9' 5.75" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023
15 Baumert, Aidan FR Flagler Palm Coast 2.88m 9' 5.25" 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023
16 Keener, Alexander JR Lake Mary 2.80m 9' 2.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
17 Adamus, Ethan JR Seminole (Sanford) 2.75m 9' 0.25" Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023
18 Jones, Marcus SO Lake Mary 2.70m 8' 10.25" Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023
19 McDermott, William SR Seminole (Sanford) 2.65m 8' 8.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023
20 Stamm, Luis SO Lake Mary 2.60m 8' 6.25" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023
21 Luciano, Adriel FR Lake Mary 2.40m 7' 10.5" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
22 Kinnear, Etienne FR Lake Mary 2.25m 7' 4.5" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
23 Duchak, Dylan JR Flagler Palm Coast 1.82m 5' 11.5" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023

Pole Vault (Women)

FHSAA 4A District  2.41m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Neira, Kylie SO DeLand 3.75m 12' 3.5" FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023
2 Smith, Bristol JR Lake Mary 3.35m 10' 11.75" Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023
3 Bryan , Shea JR Spruce Creek 3.05m 10' 0" DeLand Tri-Meet Mar 1, 2023
4 McLeer, Haley JR Flagler Palm Coast 3.00m 9' 10" FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023
5 Albright, Xia SR Spruce Creek 2.89m 9' 5.75" DeLand Tri-Meet Mar 1, 2023
6 Nguyen, Amy SO DeLand 2.79m 9' 1.75" DeLand Tri-Meet Mar 1, 2023
7 Rosa, Leilany SO Flagler Palm Coast 2.74m 8' 11.75" Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
8 Blumenfeld, Loren JR Oviedo 2.45m 8' 0.5" Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023
8 Aungst, Chloe FR Apopka 2.45m 8' 0.5" Winter Park - Wildcat Open 2023 Feb 18, 2023
10 Montuoro, Norah JR Lake Mary 2.41m 7' 10.75" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023
11 Brown , Morgan FR Spruce Creek 2.28m 7' 5.75" Astronaut Invitational Mar 24, 2023
12 Daly, Morrigan FR Flagler Palm Coast 1.98m 6' 6" Deltona HS Fresh/Soph Meet Mar 8, 2023
13 Mckee, Isabel FR Spruce Creek 1.97m 6' 5.5" George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023
14 Keller, Kaylee SO Lake Mary 1.95m 6' 4.75" Charlie Harris Relays Mar 10, 2023
15 Bordeaux, Sydney SO DeLand 1.83m 6' 0" Deland HS Big D Relays 2023 Mar 4, 2023
16 Kramer, Makenna JR Spruce Creek 1.82m 5' 11.5" George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023
17 Spalding, Maddison FR Lake Mary 1.80m 5' 10.75" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023
18 Schricker, Magdalena SR DeLand 1.68m 5' 6" Deland HS Big D Relays 2023 Mar 4, 2023
19 Iannuzzi, Ava SO Lake Mary 1.50m 4' 11" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023

Long Jump (Men)

FHSAA 4A District  6.40m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Tolbert, Gerod SR Flagler Palm Coast 7.43m 24' 4.5" FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 0.9
2 Harris, Robert SR Flagler Palm Coast 6.99m 22' 11.25" FHSAA Class 4A Track & Field State Championships May 20, 2023 2.8
3 Harris, Michael SR Lake Brantley 6.85m 22' 5.75" Bishop Moore - Larry Kelly Invitational 2023 Mar 1, 2023 NWI
4 Blake, Jalen SR Seminole (Sanford) 6.49m 21' 3.5" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
5 Williams, Xavier SO Spruce Creek 6.45m 21' 2" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
6 Davis, David SR Seminole (Sanford) 6.43m 21' 1.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
6 Henson, Blake JR Hagerty 6.43m 21' 1.25" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
8 Evans, Damarko SR Spruce Creek 6.38m 20' 11.25" Astronaut Invitational Mar 24, 2023 NWI
9 Berchal, Juan SO Seminole (Sanford) 6.37m 20' 10.75" Embry-Riddle Spike's High School Meet Apr 1, 2023 NWI
9 McKinney, Kavon SO Seminole (Sanford) 6.37m 20' 10.75" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
11 Cunningham, Jamil JR DeLand 6.36m 20' 10.5" Astronaut Invitational Mar 24, 2023 NWI
12 Morris, Darrian SR University (OC) 6.34m 20' 9.75" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
13 Williams, Lester JR Lake Mary 6.32m 20' 9" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
14 Williams, Malachi SR Lake Brantley 6.27m 20' 7" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 NWI
15 Jean, Jameson JR Lake Mary 6.25m 20' 6.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
16 Nicolas, Travens JR Apopka 6.22m 20' 5" Mount Dora Christian Developmental meet #2 Apr 3, 2023 NWI
17 Gant, Emiril JR Lake Mary 6.20m 20' 4.25" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 NWI
18 Wilkerson, Malek FR Lake Howell 6.18m 20' 3.5" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 NWI
19 Ferguson, Joshua JR Lake Brantley 6.17m 20' 3" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
20 Newton, Cody JR Flagler Palm Coast 6.14m 20' 1.75" Sprint and Field Event Carnival Apr 6, 2023 NWI
21 Brown, Jovan FR Apopka 6.13m 20' 1.5" Windermere Meet of Champions Classic 2023 Feb 25, 2023 NWI
22 Thomas, Isaiah SO Lake Mary 6.09m 19' 11.75" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 NWI
23 Bayly, Elijah FR Spruce Creek 6.08m 19' 11.5" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023 NWI
23 Jones, Christopher SO DeLand 6.08m 19' 11.5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
25 Eason, Amari SO Lake Howell 6.03m 19' 9.5" Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
26 Parker, Antonio JR Apopka 6.02m 19' 9" Panther Invitational Apr 8, 2023 NWI
27 Harrison, Garrett SR Oviedo 5.99m 19' 8" Charlie Harris Relays Mar 10, 2023 NWI
27 Golson, Torrell SR Lake Howell 5.99m 19' 8" Mount Dora Christian Invitational Mar 30, 2023 NWI
29 Neal, Zy'Quan SO Flagler Palm Coast 5.93m 19' 5.5" 2nd Annual North Florida/South Florida Challenge Mar 11, 2023 NWI
30 Kennedy, Aden JR Hagerty 5.92m 19' 5.25" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 NWI

Long Jump (Women)

FHSAA 4A District  5.06m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Allen, Sidney JR Seminole (Sanford) 5.82m 19' 1.25" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
2 Nock, Amirah JR Seminole (Sanford) 5.40m 17' 8.75" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 NWI
3 Morley, Alyssa JR Hagerty 5.30m 17' 4.75" FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 -0.4
4 Gaines , Sanai SO Spruce Creek 5.26m 17' 3.25" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
5 Walker, Reilly FR Seminole (Sanford) 5.20m 17' 0.75" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 NWI
6 Berehausky, Dawson SO Lake Brantley 5.18m 17' 0" FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 -0.8
7 White, Alicyn SO Seminole (Sanford) 5.15m 16' 10.75" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 NWI
8 Vecchiarelli, Alexandra SO Oviedo 5.10m 16' 8.75" Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 NWI
9 Hicks, Avery FR Seminole (Sanford) 5.06m 16' 7.25" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 NWI
10 Reese, Karis SR Lake Mary 5.03m 16' 6" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 NWI
11 Allen, Shamia JR DeLand 4.99m 16' 4.5" Pepsi Florida Relays Mar 31, 2023 1.1
12 Barr-Miller, Nyrania JR University (OC) 4.92m 16' 1.75" Charlie Harris Relays Mar 10, 2023 NWI
13 Jiles, Sofia SR Lake Mary 4.90m 16' 1" Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 NWI
14 Jones, Kamari FR Apopka 4.89m 16' 0.5" Panther Invitational Apr 8, 2023 NWI
15 Gantz, Aniya SR Apopka 4.88m 16' 0.25" Mount Dora Christian Developmental meet #2 Apr 3, 2023 NWI
16 Edwards, Milani SO Lake Brantley 4.87m 15' 11.75" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 NWI
17 Bender, Alexa FR Lake Brantley 4.85m 15' 11" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
18 Marcelus, Karina FR Flagler Palm Coast 4.81m 15' 9.5" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
19 Dotson, Jada JR Flagler Palm Coast 4.79m 15' 8.75" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
20 Lane, Kaylyn SR Lake Brantley 4.75m 15' 7" Sanford - Seminole COACH ERNEST MCPHERSON INVITATIONAL2023 Apr 7, 2023 NWI
20 McKay, Ava FR Lake Mary 4.75m 15' 7" Winter Park - Brian Jaeger Elite Classic 2023 Apr 1, 2023 NWI
22 Ary, Kennedi SO Lake Brantley 4.67m 15' 4" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 NWI
23 Crumpton, Faith SO Flagler Palm Coast 4.46m 14' 7.75" Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023 NWI
24 Villafane, Kayla JR Flagler Palm Coast 4.44m 14' 7" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023 NWI
25 Demps, Ambrielle FR Lake Brantley 4.43m 14' 6.5" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 NWI
26 Taylor, Lauren SR Spruce Creek 4.40m 14' 5.25" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
27 Scott-Bernard, Saudia FR Lake Howell 4.35m 14' 3.25" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 NWI
28 Harper, Ronni SR Lake Mary 4.34m 14' 3" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 NWI
29 Jimenez, Tatiana SO Lake Howell 4.31m 14' 1.75" Lake Howell - Silverhawk Invitational 2023 Mar 24, 2023 NWI
30 Jacob, Neveah JR Hagerty 4.29m 14' 1" Seminole Sub Varsity meet #1 2023 Mar 27, 2023 NWI

Triple Jump (Men)

FHSAA 4A District  12.81m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 McKinney, Kavon SO Seminole (Sanford) 13.95m 45' 9.25" FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 0.7
2 Tolbert, Gerod SR Flagler Palm Coast 13.42m 44' 0.5" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023 +0.0
3 Gant, Emiril JR Lake Mary 13.36m 43' 10" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
4 Williams, Lester JR Lake Mary 13.22m 43' 4.5" FHSAA 4A Region 1 May 5, 2023 0.5
5 Evans, Damarko SR Spruce Creek 12.98m 42' 7" 5-Star Conference Championship Apr 12, 2023 NWI
6 Nicolas, Travens JR Apopka 12.92m 42' 4.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
7 Lebron, Angel SR University (OC) 12.91m 42' 4.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
8 Johnson, Chasen JR Seminole (Sanford) 12.90m 42' 4" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
9 Davis, David SR Seminole (Sanford) 12.72m 41' 8.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
10 Watson, Corinthians SO Flagler Palm Coast 12.56m 41' 2.5" Bear Classic / True Team Championships Apr 1, 2023 NWI
11 Butler, Deon JR Seminole (Sanford) 12.53m 41' 1.5" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 NWI
12 Cunningham, Jamil JR DeLand 12.45m 40' 10.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
13 Harris, Michael SR Lake Brantley 12.41m 40' 8.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 NWI
14 Berchal, Juan SO Seminole (Sanford) 12.39m 40' 7.75" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 NWI
15 Campbell, Lucas SO Flagler Palm Coast 12.32m 40' 5" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
16 Brown, Jovan FR Apopka 12.22m 40' 1.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
17 Thomas, Isaiah SO Lake Mary 12.14m 39' 10" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
18 Ngyuen, Neiken SR Hagerty 12.12m 39' 9.25" Lake Mary Invitational 2023 Mar 4, 2023 NWI
19 Harris, Robert SR Flagler Palm Coast 12.05m 39' 6.5" Flagler Pinnacle Pre-Season Classic Feb 17, 2023 NWI
20 Williams, Micha FR Seminole (Sanford) 12.00m 39' 4.5" SAC Freshman Sophomore Championship 2023 Mar 8, 2023 NWI
21 Ferguson, Joshua JR Lake Brantley 11.88m 38' 11.75" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
22 Rajan, Siddanth SR Hagerty 11.72m 38' 5.5" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 NWI
23 Parker, Ryan SR Spruce Creek 11.71m 38' 5" George Janan SC Invitational M Mar 11, 2023 NWI
24 Riley, A'sean JR Lake Mary 11.67m 38' 3.5" Sanford - Seminole Invitational 2023 Feb 24, 2023 NWI
25 Williams, Antonio JR DeLand 11.66m 38' 3.25" FHSAA 4A District 3 Apr 26, 2023 NWI
26 Bishop, Austin SO Seminole (Sanford) 11.64m 38' 2.25" Seminole HS Open 2023 Feb 17, 2023 NWI
27 Mercado-Days, Malachi FR Lake Mary 11.58m 38' 0" Seminole Athletic Conference Championship 2023 Apr 12, 2023 NWI
28 Warren, Brian SO Lake Brantley 11.52m 37' 9.5" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 NWI
29 Josey, Terrel SR Seminole (Sanford) 11.50m 37' 8.75" Sanford Seminole - JV- Sub Varsity Meet #2 2023 Apr 3, 2023 NWI
30 Johnson, Terance SR Flagler Palm Coast 11.39m 37' 4.5" East Coast Classic Feb 24, 2023 NWI