March 6- 7, 2020
|
Tropical Park - Miami, FL

Girls 400m Dash Division 1 Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Christal Facey JR McArthur 55.74 10
2 Kenya Thompson JR American Heritage 56.01 8
3 Kai'lyn Kirkland SR Raines 56.07 6
4 Kynah Isaac JR Flanagan 57.06 5
5 Vashti Claybrook SR Ransom Everglades 57.38 4
6 Jadae Barrett SR American Heritage 57.55 3
7 Kasia Cooper SR Miami Southridge 58.38 2
  Jinah Mickens-malik JR Mater Academy DNS -

Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christal Facey JR McArthur 55.47
2 Kenya Thompson JR American Heritage 56.18
3 Kynah Isaac JR Flanagan 56.37
4 Jadae Barrett SR American Heritage 57.02
5 Jinah Mickens-malik JR Mater Academy 57.82
6 Vashti Claybrook SR Ransom Everglades 57.91
7 Kai'lyn Kirkland SR Raines 58.44
8 Kasia Cooper SR Miami Southridge 58.70
9 Jody Blackwood SO Miramar 58.86
10 Jenyia Burton JR Jones 58.87
11 Keara Hardy Senior Flanagan 59.51
12 Ranecia Brown JR Jones 59.65
13 Thalia Dyer SR American Heritage 1:00.31
14 Aniyah Mosley FR Cardinal Gibbons 1:00.32
15 Treciyah Mitchell JR Miami Northwestern 1:00.45
16 Brittney Chatfield JR St. Thomas Aquinas 1:00.69
17 Destiny Desriveres JR Miami Northwestern 1:01.58
18 Domanique Douglas Senior Dr. Phillips 1:01.58
19 De'nayizsa Fance FR Miami Southridge 1:01.63
20 Nicole Monsalve Senior Doral Academy 1:01.71
21 MAKAYLA GARDNER   Miami Palmetto 1:02.15
22 Leyanis Armenteros-Castillo FR St. Thomas Aquinas 1:02.67
23 Tenisha Noisette SO Raines 1:02.85
24 Mckenna Johnson Junior Flanagan 1:02.94
25 Hanna Waszkiewicz JR Ferguson 1:03.02
26 Dakyra Howard SO Homestead 1:03.38
27 Kayla Jackson SO Piper 1:03.43
28 Ahlia Sandifer JR Homestead 1:03.64
29 Kathryn Lynch FR Naples 1:03.64
30 Kyla Facey FR Fort Lauderdale 1:03.72
31 Nalani Brown SO Gulliver Prep 1:03.93
32 Prisilla Gonzalez SR iMater Prep 1:03.99
33 Paradise Kellem JR St. Thomas Aquinas 1:04.15
34 Kianna Fleek SR Fort Lauderdale 1:04.17
35 Danyelle Blue SR Raines 1:04.47
36 NATALIA CASTILLO   Doral Academy 1:04.50
37 Deonnie Williams SO North Miami 1:04.92
38 Kandance Pestaina JR South Dade 1:05.11
39 Katelyn Guzman JR Miami Coral Park 1:06.24
40 Aasha Alexander Senior Dr. Phillips 1:06.87
41 Joyah Anderson FR Miami Killian 1:06.97
42 Lizzie Seus FR Jones 1:07.00
43 Godlyn Labissiere JR McArthur 1:07.03
44 BRIANNA WILSON FR Miami Palmetto 1:07.09
45 Cristina Abello SO Coral Gables 1:07.15
46 Mia Betancourt SO Coral Gables 1:07.28
47 A'niyla Conley FR Miami Washington 1:07.33
48 Jayden Noel FR FAU High 1:07.56
49 Alyssa Summers SO Coral Reef 1:07.58
50 Isabella Torres FR Lourdes 1:07.80
51 Isabella Fernandez JR Lourdes 1:07.81
52 Aaliyah Tomlin SR Coral Reef 1:07.86
53 Emily Montes FR Palmer Trinity 1:07.88
54 Margarita Miyares SO Carrollton 1:07.95
55 Imgard Bonheur JR Coral Gables 1:08.39
56 Daija Newsome FR Miami Washington 1:08.41
57 Camila Herrera SO Doral Academy 1:08.42
58 Kayla Melendez JR South Dade 1:08.76
59 T'keyah Foy FR Miramar 1:09.28
60 Ane Guerrero SO Lourdes 1:09.36
61 Madison Suhr SO Miami Sunset 1:09.52
62 Keshaundriel Newbold JR Naples 1:09.57
63 Azana Wooden FR Fort Lauderdale 1:09.78
64 Trinity Allen FR Miramar 1:09.98
65 Brianna Easy JR Dr. Krop 1:10.21
66 Ava Perrone JR Spanish River 1:10.22
67 Jessica Deshomme SO Naples 1:11.01
68 DANIELA ANDINO SO Miami Palmetto 1:11.30
69 Gabrielle Murad SR Varela 1:11.45
70 Aaliyah Barnes SO South Dade 1:12.28
71 Sofia Melgarejo JR Carrollton 1:12.46
72 Stephanie Clermont SR Miami Edison 1:13.54
73 Alexa Ernce FR FAU High 1:13.88
74 Ana-maria Briscan SO Boca Raton 1:13.93
75 Victoria Izquierdo JR Miami Sunset 1:14.27
76 Emily Regalado FR St. Brendan 1:14.52
77 Abigail Rodriguez SO Ferguson 1:14.62
78 Cosette Alvarez-Eloseg SR Braddock 1:14.87
79 Brianne Christianson FR Boca Raton 1:15.10
80 Ella Gomez FR Westminster Christian 1:15.49
81 Emily Reagan FR Miami Sunset 1:15.53
82 Amanda Anderson JR Dr. Krop 1:15.68
83 Melissa Martinez SR Braddock 1:15.94
84 Shilei Richards SO FAU High 1:16.09
85 Asia Vinciguerra 7 Mater Academy (Cutler Bay) 1:16.22
86 Julia Hornstein JR Gulliver Prep 1:16.25
87 Lenci Molinars FR St. Brendan 1:16.52
88 Mirna Jacome JR iMater Prep 1:16.61
89 Victoria Pascual FR Braddock 1:17.10
90 Ashley Arango JR Westminster Christian 1:18.28
91 Samantha Sanabria FR Westminster Christian 1:19.18
92 Zoe Warshaw FR Palmer Trinity 1:21.65
93 Rebekah Gutierrez FR Mater Academy (Cutler Bay) 1:21.90
94 Latoria Edwards FR Miami Killian 1:25.45
95 Luna Banks FR iMater Prep 1:28.65
  Brianna Romeo FR Dr. Krop DNF
  Jayda Bushya SO Piper DNF
  Tori Thomas SO Cardinal Gibbons DNF
  Dalayni Etienne SR Coral Reef DNF
  Ana Perez FR Palmer Trinity DNS
  Veronica Roque FR St. Brendan DNS
  Stephanie Vanegas   Archimedean DNS
  Valentina Alfonzo SO Varela DNS
  Cristina Varela JR Varela DNS
  Eunice Abel SR Miami Southridge DNS
  Jada Saloman SO Homestead DNS
  Stephany Alayo Padron JR Vero Beach DNS
  Jaimee Rissman SO Spanish River DNS
  Chloe Viime FR Spanish River DNS
  Xhamani Thompson SO Miami Northwestern DNS
  Tiffany Harpp FR Miami Killian DNS
  Soraya Eugene JR McArthur DNS
  Giavanna Vinciguerra FR Mater Academy (Cutler Bay) DNS
  Sydney Tyler 7 Somerset Academy (PP) DNS
  leanna Richards 8 Somerset Academy (PP) DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Kenya Thompson JR American Heritage 56.18
28 Ahlia Sandifer JR Homestead 1:03.64
34 Kianna Fleek SR Fort Lauderdale 1:04.17
54 Margarita Miyares SO Carrollton 1:07.95
62 Keshaundriel Newbold JR Naples 1:09.57
  Ana Perez FR Palmer Trinity DNS
  Cristina Varela JR Varela DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Kai'lyn Kirkland SR Raines 58.44
21 MAKAYLA GARDNER   Miami Palmetto 1:02.15
25 Hanna Waszkiewicz JR Ferguson 1:03.02
44 BRIANNA WILSON FR Miami Palmetto 1:07.09
46 Mia Betancourt SO Coral Gables 1:07.28
47 A'niyla Conley FR Miami Washington 1:07.33
68 DANIELA ANDINO SO Miami Palmetto 1:11.30
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Leyanis Armenteros-Castillo FR St. Thomas Aquinas 1:02.67
29 Kathryn Lynch FR Naples 1:03.64
41 Joyah Anderson FR Miami Killian 1:06.97
51 Isabella Fernandez JR Lourdes 1:07.81
76 Emily Regalado FR St. Brendan 1:14.52
77 Abigail Rodriguez SO Ferguson 1:14.62
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Jinah Mickens-malik JR Mater Academy 57.82
16 Brittney Chatfield JR St. Thomas Aquinas 1:00.69
59 T'keyah Foy FR Miramar 1:09.28
72 Stephanie Clermont SR Miami Edison 1:13.54
  Jayda Bushya SO Piper DNF
  Dalayni Etienne SR Coral Reef DNF
  Stephany Alayo Padron JR Vero Beach DNS
  Jaimee Rissman SO Spanish River DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christal Facey JR McArthur 55.47
3 Kynah Isaac JR Flanagan 56.37
32 Prisilla Gonzalez SR iMater Prep 1:03.99
57 Camila Herrera SO Doral Academy 1:08.42
58 Kayla Melendez JR South Dade 1:08.76
  Valentina Alfonzo SO Varela DNS
  Eunice Abel SR Miami Southridge DNS
  Jada Saloman SO Homestead DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Jenyia Burton JR Jones 58.87
17 Destiny Desriveres JR Miami Northwestern 1:01.58
30 Kyla Facey FR Fort Lauderdale 1:03.72
37 Deonnie Williams SO North Miami 1:04.92
66 Ava Perrone JR Spanish River 1:10.22
71 Sofia Melgarejo JR Carrollton 1:12.46
75 Victoria Izquierdo JR Miami Sunset 1:14.27
84 Shilei Richards SO FAU High 1:16.09
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Kasia Cooper SR Miami Southridge 58.70
24 Mckenna Johnson Junior Flanagan 1:02.94
27 Kayla Jackson SO Piper 1:03.43
36 NATALIA CASTILLO   Doral Academy 1:04.50
56 Daija Newsome FR Miami Washington 1:08.41
67 Jessica Deshomme SO Naples 1:11.01
74 Ana-maria Briscan SO Boca Raton 1:13.93
  Veronica Roque FR St. Brendan DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 De'nayizsa Fance FR Miami Southridge 1:01.63
23 Tenisha Noisette SO Raines 1:02.85
53 Emily Montes FR Palmer Trinity 1:07.88
81 Emily Reagan FR Miami Sunset 1:15.53
85 Asia Vinciguerra 7 Mater Academy (Cutler Bay) 1:16.22
88 Mirna Jacome JR iMater Prep 1:16.61
  Tori Thomas SO Cardinal Gibbons DNF
  Tiffany Harpp FR Miami Killian DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Jody Blackwood SO Miramar 58.86
31 Nalani Brown SO Gulliver Prep 1:03.93
43 Godlyn Labissiere JR McArthur 1:07.03
52 Aaliyah Tomlin SR Coral Reef 1:07.86
70 Aaliyah Barnes SO South Dade 1:12.28
82 Amanda Anderson JR Dr. Krop 1:15.68
86 Julia Hornstein JR Gulliver Prep 1:16.25
  Soraya Eugene JR McArthur DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Jadae Barrett SR American Heritage 57.02
14 Aniyah Mosley FR Cardinal Gibbons 1:00.32
33 Paradise Kellem JR St. Thomas Aquinas 1:04.15
38 Kandance Pestaina JR South Dade 1:05.11
55 Imgard Bonheur JR Coral Gables 1:08.39
69 Gabrielle Murad SR Varela 1:11.45
92 Zoe Warshaw FR Palmer Trinity 1:21.65
  Stephanie Vanegas   Archimedean DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Keara Hardy Senior Flanagan 59.51
26 Dakyra Howard SO Homestead 1:03.38
39 Katelyn Guzman JR Miami Coral Park 1:06.24
42 Lizzie Seus FR Jones 1:07.00
63 Azana Wooden FR Fort Lauderdale 1:09.78
64 Trinity Allen FR Miramar 1:09.98
78 Cosette Alvarez-Eloseg SR Braddock 1:14.87
91 Samantha Sanabria FR Westminster Christian 1:19.18
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Vashti Claybrook SR Ransom Everglades 57.91
12 Ranecia Brown JR Jones 59.65
45 Cristina Abello SO Coral Gables 1:07.15
50 Isabella Torres FR Lourdes 1:07.80
65 Brianna Easy JR Dr. Krop 1:10.21
87 Lenci Molinars FR St. Brendan 1:16.52
89 Victoria Pascual FR Braddock 1:17.10
94 Latoria Edwards FR Miami Killian 1:25.45
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 13
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Domanique Douglas Senior Dr. Phillips 1:01.58
35 Danyelle Blue SR Raines 1:04.47
40 Aasha Alexander Senior Dr. Phillips 1:06.87
60 Ane Guerrero SO Lourdes 1:09.36
73 Alexa Ernce FR FAU High 1:13.88
  Brianna Romeo FR Dr. Krop DNF
  Xhamani Thompson SO Miami Northwestern DNS
  Sydney Tyler 7 Somerset Academy (PP) DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 14
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Thalia Dyer SR American Heritage 1:00.31
20 Nicole Monsalve Senior Doral Academy 1:01.71
49 Alyssa Summers SO Coral Reef 1:07.58
61 Madison Suhr SO Miami Sunset 1:09.52
79 Brianne Christianson FR Boca Raton 1:15.10
80 Ella Gomez FR Westminster Christian 1:15.49
83 Melissa Martinez SR Braddock 1:15.94
  Giavanna Vinciguerra FR Mater Academy (Cutler Bay) DNS
Girls 400m Dash Division 1 Preliminaries Heat 15
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Treciyah Mitchell JR Miami Northwestern 1:00.45
48 Jayden Noel FR FAU High 1:07.56
90 Ashley Arango JR Westminster Christian 1:18.28
93 Rebekah Gutierrez FR Mater Academy (Cutler Bay) 1:21.90
95 Luna Banks FR iMater Prep 1:28.65
  Chloe Viime FR Spanish River DNS
  leanna Richards 8 Somerset Academy (PP) DNS