FHSAA Region 3A-4

October 27, 2022
|
South County Regional Park Boca Raton, FL
HOST: Pine Crest School   DIRECTOR: Paul Baur   TIMING: Servant Spirit Timing Services   REFEREE: Erica Baker  

3A Boys 5K (Class 3A) Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Belen Jesuit Prep 1:19:14 15:50 26 1 3 6 7 9 10 11
2 Satellite 1:23:37 16:43 86 5 12 16 26 27 32 38
3 Rockledge 1:24:35 16:55 107 2 13 28 31 33 37 49
4 St. Thomas Aquinas 1:26:48 17:21 145 8 18 29 44 46 53 54
5 Sebastian River 1:28:01 17:36 160 20 21 34 40 45 52 55
6 South Fork 1:28:55 17:47 171 17 23 24 41 66 71 83
7 Dillard 1:30:30 18:06 198 4 15 35 70 74    
8 Pembroke Pines Charter 1:30:17 18:03 205 14 30 47 51 63 78 81
9 Boyd Anderson 1:33:44 18:44 256 19 39 60 65 73 79  
10 American Heritage 1:35:00 19:00 288 42 56 59 64 67 84 96
11 Varela 1:41:55 20:23 298 22 36 48 89 103    
12 Northeast (OP) 1:39:47 19:57 340 50 57 58 82 93 94 98
13 Suncoast 1:41:28 20:17 342 25 61 75 86 95 102 104
14 Bayside 1:42:02 20:24 365 43 72 77 85 88 97 105
15 Merritt Island 1:42:06 20:25 377 62 69 76 80 90 91 92
16 Okeechobee 1:53:02 22:36 455 68 87 99 100 101    

3A Boys 5K (Class 3A) Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Joshua Ruiz JR Belen Jesuit Prep 04:57.9 15:25.5 1
2 Devin Makousky SR Rockledge 05:02.5 15:40.0 2
3 Evan Torres JR Belen Jesuit Prep 05:03.7 15:43.6 3
4 Joushua Gammage SO Dillard 05:05.9 15:50.4 4
5 Andrew Mahorner SR Satellite 05:06.6 15:52.7 5
6 Joseph Socarras SO Belen Jesuit Prep 05:07.3 15:54.9 6
7 Joseph Ruiz JR Belen Jesuit Prep 05:09.5 16:01.5 7
8 Anthony Herrera SR St. Thomas Aquinas 05:10.0 16:03.1 8
9 Lucas Garcia JR Belen Jesuit Prep 05:11.9 16:09.1 9
10 Alec Torricella SR Belen Jesuit Prep 05:13.2 16:13.2 10
11 Marcelo Mantecon 8 Belen Jesuit Prep 05:17.0 16:25.0 11
12 Carson Waggoner SR Satellite 05:19.5 16:32.7 12
13 Logan Chapman SR Rockledge 05:20.5 16:35.9 13
14 Axel Fink JR Mourning 05:21.2 16:37.9
15 Alejandro de Bastos SO Pembroke Pines Charter 05:21.2 16:37.9 14
16 Dashon Gill JR Dillard 05:23.2 16:44.1 15
17 Logan Carr SO Satellite 05:23.6 16:45.3 16
18 Carter Vigneri SR South Fork 05:25.4 16:50.9 17
19 Martin Ahlstrom SR St. Thomas Aquinas 05:27.9 16:58.9 18
20 Majet Bethely JR Boyd Anderson 05:28.2 16:59.7 19
21 Caleb Wilkinson JR Sebastian River 05:28.4 17:00.4 20
22 Colton Russano SO Sebastian River 05:30.2 17:06.1 21
23 Deion Mejia SR Varela 05:31.9 17:11.3 22
24 Richie Paluszek SR South Fork 05:32.3 17:12.5 23
25 Maxum Kornilov JR South Fork 05:32.4 17:12.7 24
26 Max Arthay SO Suncoast 05:32.5 17:13.1 25
27 Alex Butler SO Satellite 05:32.6 17:13.4 26
28 Noah Lutchanksy SR Satellite 05:32.6 17:13.4 27
29 Nicolas Hernandez JR Eau Gallie 05:33.2 17:15.2
30 Cristian Calderon SR Rockledge 05:33.9 17:17.5 28
31 Christopher Adams JR St. Thomas Aquinas 05:34.6 17:19.6 29
32 Aiden Johnson SO Pembroke Pines Charter 05:35.7 17:23.1 30
33 Ethan Roquevert SO Rockledge 05:36.8 17:26.4 31
34 Quinn Foster SO Satellite 05:39.2 17:33.8 32
35 Ryan Braswell JR Rockledge 05:39.8 17:35.7 33
36 Noah Mcmann JR Sebastian River 05:40.9 17:39.1 34
37 Gabriel Carty SR Dillard 05:41.7 17:41.8 35
38 Deangelo Griffith JR Varela 05:43.2 17:46.5 36
39 Trenton Brayboy JR Rockledge 05:43.5 17:47.2 37
40 Kian Wilson FR Satellite 05:43.6 17:47.6 38
41 Mackenley Bonamy SO Boyd Anderson 05:46.5 17:56.6 39
42 Alexander Perez SR Sebastian River 05:48.4 18:02.6 40
43 Parker Layman SR South Fork 05:49.3 18:05.3 41
44 Ricky Krissel JR American Heritage 05:50.0 18:07.6 42
45 Caleb Maruzzella JR Bayside 05:51.1 18:10.8 43
46 Jeremiah Hollassie FR St. Thomas Aquinas 05:51.8 18:13.1 44
47 Colin Mcadams SR Sebastian River 05:51.8 18:13.1 45
48 Rio Ravanzo SR St. Thomas Aquinas 05:52.1 18:13.9 46
49 Andres Gaviria SO Pembroke Pines Charter 05:53.1 18:17.1 47
50 Daniel Lopez SO Varela 05:53.6 18:18.6 48
51 Zach Waluda SR Rockledge 05:57.2 18:29.8 49
52 Prince Valbrun FR Northeast (OP) 05:58.2 18:33.0 50
53 Branden Vasquez SR Pembroke Pines Charter 05:59.1 18:35.8 51
54 Ethan Paiement JR Sebastian River 05:59.9 18:38.2 52
55 Ethan Maus SO St. Thomas Aquinas 06:00.0 18:38.7 53
56 Gustavo Perez SO St. Thomas Aquinas 06:01.1 18:42.0 54
57 Connor Mcadams JR Sebastian River 06:01.5 18:43.3 55
58 Chase Itzkowitz FR American Heritage 06:02.1 18:45.2 56
59 Markess Sagesse SR Northeast (OP) 06:04.8 18:53.6 57
60 Cody DeMayo JR Northeast (OP) 06:05.0 18:54.1 58
61 Nicholas Darosa JR American Heritage 06:07.8 19:02.8 59
62 Ryan Wilhelm JR Fort Pierce Westwood 06:09.3 19:07.5
63 Meshack Baptiste JR Boyd Anderson 06:10.0 19:09.6 60
64 Benjamin Sadler JR Suncoast 06:13.0 19:19.0 61
65 Owen Carswell SR Merritt Island 06:14.3 19:23.1 62
66 Andres Jimenez SR Pembroke Pines Charter 06:14.5 19:23.6 63
67 Ivan Powers FR American Heritage 06:16.4 19:29.6 64
68 Bradford Jeoboham FR Boyd Anderson 06:17.5 19:32.9 65
69 Blake Patch JR South Fork 06:17.9 19:34.1 66
70 Connor Glass SR American Heritage 06:18.2 19:35.0 67
71 Wyatt Phillips FR Okeechobee 06:21.0 19:43.8 68
72 Jonathan Pastermack JR Merritt Island 06:22.2 19:47.4 69
73 Chris Dorvil SO Dillard 06:25.4 19:57.6 70
74 Jacoby Jadusingh SR South Fork 06:26.7 20:01.4 71
75 Andrew Melachrinos FR Bayside 06:27.3 20:03.5 72
76 Travis Cupidore JR Boyd Anderson 06:28.0 20:05.5 73
77 Isaiah Dorn FR Eau Gallie 06:28.4 20:06.9
78 Steven Chaparro JR Dillard 06:31.6 20:16.8 74
79 Vincenzo Patino-Hurtado SR Suncoast 06:32.1 20:18.3 75
80 Ian Dembowski SR Merritt Island 06:32.5 20:19.4 76
81 Casey Watts SR Bayside 06:32.8 20:20.4 77
82 Matthew Cuenca SO Pembroke Pines Charter 06:33.2 20:21.6 78
83 Heaton Sykes SO Boyd Anderson 06:34.9 20:26.9 79
84 Matthew Moore FR Merritt Island 06:36.0 20:30.5 80
85 Gian Carlo de Bastos 8 Pembroke Pines Charter 06:36.3 20:31.3 81
86 Kemal Forbes SR Northeast (OP) 06:40.7 20:45.1 82
87 Nick Capone JR South Fork 06:46.1 21:01.8 83
88 Jack Finneran SO American Heritage 06:50.8 21:16.5 84
89 Alex Tungol SO Bayside 06:55.5 21:31.1 85
90 Bruce Pless JR Suncoast 07:01.0 21:48.1 86
91 Conner Rucks SR Okeechobee 07:01.4 21:49.5 87
92 Anthony Nunez FR Bayside 07:03.7 21:56.5 88
93 Christophe Marty FR Varela 07:05.9 22:03.2 89
94 Nolan Aycock SR Merritt Island 07:06.7 22:05.7 90
95 George Glaser SR Merritt Island 07:09.3 22:13.8 91
96 Brian Bautista SR Merritt Island 07:13.9 22:28.1 92
97 Scott Benoit JR Northeast (OP) 07:18.3 22:41.8 93
98 Kimani Cushnie JR Northeast (OP) 07:20.6 22:49.0 94
99 Jonah Monahan SO Suncoast 07:20.8 22:49.5 95
100 Akshay Kumar SO American Heritage 07:25.7 23:04.9 96
101 Jaheim Campbell SR Bayside 07:31.8 23:23.7 97
102 Darren Hewitt SR Northeast (OP) 07:33.7 23:29.6 98
103 Randall Boyer JR Okeechobee 07:40.1 23:49.6 99
104 Romin Rucks SO Okeechobee 07:40.1 23:49.6 100
105 Enoch Busbin SR Okeechobee 07:40.1 23:49.6 101
106 Oliver Grobler SO Suncoast 07:45.4 24:06.2 102
107 Alberto Moreira JR Varela 08:33.6 26:36.0 103
108 Melville Spencer JR Suncoast 08:58.2 27:52.2 104
109 Titan Sanchez JR Bayside 09:15.8 28:47.1 105
0 Anderson Marcelin SO Boyd Anderson DNF
0 randy smith SR Everglades DNF
0 Thomas McGowan SO Miami Northwestern DNF
0 Prince Pierre FR Northeast (OP) DNF
0 Reed Pung SO Okeechobee DNF
0 Diego Torres SR Pembroke Pines Charter DNF
0 Heydan Delia SO Satellite DNF
0 Julian Paradelo JR Suncoast DNF

3A Girls 5K (Class 3A) Team Results (5k)
Top↑

PL Team Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 Dillard 1:38:12 19:38 78 5 9 15 23 26 36 57
2 Lourdes 1:38:34 19:42 84 4 13 19 21 27 28 40
3 St. Thomas Aquinas 1:40:47 20:09 120 7 8 22 29 54 56 58
4 Satellite 1:42:50 20:34 134 16 20 24 25 49 50 62
5 Merritt Island 1:44:04 20:48 160 6 12 45 46 51 63 69
6 Rockledge 1:43:14 20:38 166 1 11 30 60 64 96 97
7 American Heritage 1:44:39 20:55 174 2 18 38 41 75 87 94
8 South Fork 1:44:28 20:53 176 3 10 39 53 71 76 78
9 Sebastian River 1:50:02 22:00 247 35 43 44 59 66 77 83
10 TERRA Institute 1:50:58 22:11 263 34 37 55 67 70 84 90
11 Northeast (OP) 1:55:02 23:00 291 17 47 48 88 91 101  
12 Archbishop McCarthy 1:53:47 22:45 302 31 52 72 73 74 85 92
13 Bayside 1:56:29 23:17 307 14 32 82 86 93 99  
14 Pembroke Pines Charter 1:56:41 23:20 330 33 61 68 79 89 95 98
15 Okeechobee 2:01:54 24:22 368 42 65 80 81 100 102  
  Heritage     DNF              

3A Girls 5K (Class 3A) Individual Results (5k)
Top↑

PL NAME YEAR TEAM Avg. Mile TIME SCORE
1 Malinda Underwood JR Rockledge 05:46.8 17:57.6 1
2 Ashley Fitzgerald JR American Heritage 05:48.9 18:04.0 2
3 Addison Boyer JR South Fork 05:52.4 18:14.8 3
4 Olivia Fraga SR Lourdes 05:53.3 18:17.7 4
5 Christiana Coleman JR Dillard 05:58.8 18:34.9 5
6 Keira Merrick FR Merritt Island 06:03.4 18:49.2 6
7 Grace Finneran SO St. Thomas Aquinas 06:04.6 18:53.0 7
8 Ella Collins FR St. Thomas Aquinas 06:05.7 18:56.4 8
9 Raquel Edwards JR Dillard 06:08.5 19:05.0 9
10 Emerson Brinn FR South Fork 06:12.4 19:17.0 10
11 Ava Quattrocchi JR Rockledge 06:13.5 19:20.6 11
12 Brooke Yates JR Merritt Island 06:18.9 19:37.3 12
13 Olivia Rodriguez SO Lourdes 06:19.4 19:38.9 13
14 Jordana Nunez JR Bayside 06:23.9 19:52.9 14
15 Peyton Williams 8 Dillard 06:24.2 19:53.7 15
16 Braelyn Wahy JR Satellite 06:25.5 19:57.7 16
17 Samantha Kavanagh SR Northeast (OP) 06:25.9 19:59.0 17
18 Sienna Alvarez-Coia JR American Heritage 06:27.3 20:03.4 18
19 Kylie Fernandez FR Lourdes 06:27.7 20:04.6 19
20 Elicia Bryant SR Homestead 06:28.3 20:06.5
21 Sierra Markle JR Satellite 06:28.5 20:07.1 20
22 Lucia Castillo-Rios SO Lourdes 06:28.5 20:07.2 21
23 Zoe Giacobbe SO St. Thomas Aquinas 06:29.0 20:08.8 22
24 Ja'liah Gammage 8 Dillard 06:30.5 20:13.2 23
25 Mackenzie Thompson SO Satellite 06:33.3 20:21.9 24
26 Reagan Cancro SO Satellite 06:34.1 20:24.5 25
27 Tamijah Scriven SR Dillard 06:34.5 20:25.9 26
28 Daniela Fraga FR Lourdes 06:34.6 20:26.1 27
29 Andrea Comas-Sanchez JR Lourdes 06:36.6 20:32.4 28
30 Isabella Marty SR Varela 06:36.8 20:33.0
31 Lindsey Duffner JR St. Thomas Aquinas 06:37.2 20:34.3 29
32 Emma Grove SR Rockledge 06:37.9 20:36.3 30
33 Helen Ribas JR Archbishop McCarthy 06:38.9 20:39.3 31
34 Alexia Nunez SR Bayside 06:41.3 20:47.0 32
35 Gabriella Kinsey SR Pembroke Pines Charter 06:44.6 20:57.2 33
36 Abagail Laine SO TERRA Institute 06:45.7 21:00.6 34
37 Lorena Enamorado JR Mater Academy 06:47.5 21:06.3
38 Lana Kish SR Sebastian River 06:47.6 21:06.5 35
39 Leandra Jones SO Dillard 06:48.0 21:07.6 36
40 Gaby Latorre-Lagos SR TERRA Institute 06:48.2 21:08.3 37
41 Makayla Montenegro 7 American Heritage 06:48.6 21:09.5 38
42 Abby Mclaughlin SO South Fork 06:51.3 21:18.1 39
43 Caro Timiraos JR Lourdes 06:55.9 21:32.3 40
44 Aniyah Parker 7 American Heritage 06:57.4 21:37.0 41
45 Lindsey Saucedo SR Okeechobee 06:58.2 21:39.3 42
46 Liora Best JR Heritage 06:58.4 21:40.0
47 Daria Gibbs SO Sebastian River 06:58.7 21:41.0 43
48 Savannah Sadley JR Sebastian River 06:59.5 21:43.6 44
49 Hannah Mueller JR Merritt Island 06:59.6 21:43.7 45
50 Angelina Jenkins JR Merritt Island 07:00.7 21:47.3 46
51 Zoe Tanksley JR Northeast (OP) 07:03.5 21:55.8 47
52 Jewel Cross SR Northeast (OP) 07:03.8 21:56.9 48
53 Layla Cash-Ianello FR Satellite 07:04.5 21:59.0 49
54 Nia Singleton JR Satellite 07:06.5 22:05.3 50
55 Amelia Shepard SR Merritt Island 07:07.0 22:06.8 51
56 Gianna Williams SR Archbishop McCarthy 07:07.8 22:09.1 52
57 Eva Atencio SO South Fork 07:08.2 22:10.6 53
58 Gabriella Hurtado JR St. Thomas Aquinas 07:09.6 22:14.8 54
59 Alexis Bertot SO TERRA Institute 07:10.2 22:16.7 55
60 Ivy Maus FR St. Thomas Aquinas 07:11.0 22:19.2 56
61 Abigail Richards FR Dillard 07:11.5 22:20.7 57
62 Piper Battaglia FR St. Thomas Aquinas 07:11.6 22:21.2 58
63 Hayley Garrett JR Sebastian River 07:12.1 22:22.7 59
64 Shelby Ward SO Rockledge 07:14.7 22:30.8 60
65 Lindsey Smith JR Pembroke Pines Charter 07:15.9 22:34.5 61
66 Astrid Gibson JR Satellite 07:16.2 22:35.2 62
67 Payton Gibney SR Merritt Island 07:19.0 22:43.9 63
68 Sabrina Ferrell JR Rockledge 07:20.6 22:49.1 64
69 Callie Phillips SR Okeechobee 07:22.2 22:54.1 65
70 Alyssia Vecchione SR Sebastian River 07:26.9 23:08.6 66
71 Silvia Lamas SO TERRA Institute 07:27.5 23:10.4 67
72 Macarena Morales SR Pembroke Pines Charter 07:28.3 23:13.1 68
73 Sierra Kohler SR Merritt Island 07:31.1 23:21.5 69
74 Sabrina Negron FR TERRA Institute 07:31.4 23:22.7 70
75 Alleigh Podbeusek SO South Fork 07:33.0 23:27.6 71
76 Ava Vega FR Archbishop McCarthy 07:34.6 23:32.5 72
77 Emma Han SO Archbishop McCarthy 07:37.4 23:41.3 73
78 Ariana Torres-Moncayo FR Archbishop McCarthy 07:38.6 23:45.1 74
79 Arianna Allen SO American Heritage 07:38.7 23:45.2 75
80 Ashley Stocker SR South Fork 07:39.3 23:47.0 76
81 Kendal Arnold FR Sebastian River 07:41.9 23:55.1 77
82 Sawyer Spatara FR South Fork 07:46.0 24:07.9 78
83 Emily Palomino JR Pembroke Pines Charter 07:51.3 24:24.3 79
84 Carlie Eaton SO Okeechobee 07:53.3 24:30.5 80
85 Leta Adamo SR Okeechobee 07:54.5 24:34.3 81
86 Melonie Wahrmann SO Bayside 07:59.1 24:48.6 82
87 Catherine Buxton FR Sebastian River 08:00.8 24:54.0 83
88 Zen Nelson FR TERRA Institute 08:01.5 24:56.1 84
89 Ana Garcia JR Archbishop McCarthy 08:03.1 25:01.2 85
90 Abigail Derisme JR Bayside 08:06.5 25:11.5 86
91 Rachari Wildgoose SO American Heritage 08:10.6 25:24.5 87
92 Miashlie Jean JR Northeast (OP) 08:12.5 25:30.3 88
93 Jasmine Salmon FR Pembroke Pines Charter 08:13.1 25:32.2 89
94 Allison Roca FR TERRA Institute 08:14.8 25:37.3 90
95 Sucar Tanelus SR Northeast (OP) 08:15.8 25:40.7 91
96 Juliana Ribeiro FR Archbishop McCarthy 08:16.7 25:43.4 92
97 Chloe Hahn FR Bayside 08:18.5 25:49.0 93
98 Brianna Reynolds 8 American Heritage 08:20.4 25:54.8 94
99 Jailyn Joseph SR Pembroke Pines Charter 08:22.8 26:02.3 95
100 Angela Benavides SR Archbishop McCarthy 08:29.4 26:22.8
101 Ginger White SR Rockledge 08:38.1 26:49.7 96
102 Felicity Inman JR Rockledge 08:47.1 27:17.9 97
103 Andrea Calderon SR Pembroke Pines Charter 08:59.3 27:55.7 98
104 Chelsea Tarbet FR Bayside 08:59.8 27:57.4 99
105 Macie Gatliff SR Okeechobee 09:05.9 28:16.1 100
106 Maddison Mitchell JR Northeast (OP) 09:09.5 28:27.5 101
107 Isabella Sanabria FR Heritage 09:10.3 28:29.9
108 Jozlyn Hill FR Eau Gallie 09:12.7 28:37.5
109 Makenzie Beyer FR Heritage 09:15.0 28:44.4
110 Natalia Rodriguez FR Heritage 09:26.5 29:20.1
111 Shyla Aguirre FR Okeechobee 09:40.6 30:04.2 102
0 Cheyenne Davis SR Heritage DNF
0 Aaliyah Ahmed JR TERRA Institute DNF
0 Julia Mesic FR Fort Pierce Westwood DNF
0 Anna Barnhart SR Fort Pierce Westwood DNF
0 Ashleigh Keno JR St. Thomas Aquinas DNF
0 Rion Roddy SO Heritage DNF
0 Skye Wheeldon FR Heritage DNF