March 7, 2019
|
Cypress Creek (Wesley Chapel) - Wesley Chapel, FL
|
Timing: Elite Timing

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Philip Henderson JR Admiral Farragut 4:27.43 10
2 Dominic Burleson SR Sunlake 4:28.22 8
3 Edward Scheid JR Sunlake 4:32.53 6
4 Corien Canada JR Central (Brooksville) 4:32.89 5
5 Ross Stalcup SR Hernando 4:34.32 4
6 Gavin Kennedy JR Sunlake 4:39.80 3
7 John Rowsell SO Cypress Creek (Wesley Chapel) 4:46.19 2
8 Brandon Castillo SO Land O'Lakes 4:48.30 1
9 Shawn Molnar JR Fivay 4:52.19 -
10 Alejandro Medina SR Wiregrass Ranch 4:52.50 -
11 Colby Robbins FR Sunlake 4:56.23 -
12 John Carbone FR Central (Brooksville) 4:56.69 -
13 Adam Rahman FR Nature Coast 4:57.31 -
14 Joseph Hoppe JR Zephyrhills 4:57.49 -
15 Braden Mitchell SO Land O'Lakes 4:59.66 -
16 Philip Upton SR Admiral Farragut 5:01.24 -
17 Devin Pollay JR Wesley Chapel 5:03.15 -
18 Samuel Flook SR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:03.30 -
19 Adam Hahn SR Land O'Lakes 5:03.31 -
20 Alex Morales Ramos JR Wiregrass Ranch 5:03.61 -
21 Ian Escamilla JR Nature Coast 5:04.56 -
22 Kadin Rahman FR Nature Coast 5:04.65 -
23 Bryce Montoya JR Nature Coast 5:06.27 -
24 Daniel Ray JR Wesley Chapel 5:07.55 -
25 Harry Free SR Wiregrass Ranch 5:07.95 -
26 Adam Fernandez SR Cambridge Christian 5:12.12 -
27 Tobias Klenk JR Admiral Farragut 5:13.03 -
28 Makani Monahan JR Admiral Farragut 5:14.40 -
29 Joseph Levesque SO Land O'Lakes 5:19.33 -
30 Emanuel Alvarez JR Wiregrass Ranch 5:20.25 -
31 Devin Payne FR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:22.07 -
32 Charlie Mindrup FR Fivay 5:22.40 -
33 Riley Miller SO Tampa Catholic 5:22.71 -
34 Owen Whittaker JR Anclote 5:22.72 -
35 Lathen Falk FR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:27.24 -
36 Jacob Ray SO Wesley Chapel 5:31.13 -
37 Tyler Langenberg SR Hernando 5:35.08 -
38 Cole Waide SR Fivay 5:38.40 -
39 Brody Bean FR Central (Brooksville) 5:39.47 -
40 Richard Meyer FR Weeki Wachee 5:40.35 -
41 Donald Poplick SO Pasco 5:44.08 -
42 Jordan Gibbs FR Pasco 5:49.26 -
43 Christian Castinado SO Weeki Wachee 5:49.31 -
44 Tyler Sowers SO Hernando 5:52.09 -
45 Peyton Chancey SO Central (Brooksville) 5:56.85 -
46 Benjamin Brandt JR Anclote 6:00.25 -
47 Josh Szewzek JR Weeki Wachee 6:01.34 -
48 Zachariah Arnold FR Zephyrhills 6:01.35 -
49 Caleb Gibson SO Hernando 6:07.71 -
50 Jake Landsman FR Cambridge Christian 6:17.14 -
51 Max Newlon JR Pasco 6:21.58 -
52 Raphael Espina-Luke SR Mulberry 6:25.47 -
53 Michael Blandon JR Mulberry 6:25.55 -
54 Noah Lam JR Tampa Catholic 6:28.29 -
55 Andrew Burrows JR Cambridge Christian 6:29.22 -
56 Caden Smith JR Pasco 7:06.99 -
57 Maxwell Littman SR Bishop McLaughlin 7:11.64 -
58 Matthew Bower SR Anclote 7:59.03 -
  Mason Bragg SO Zephyrhills DNF   
  Virgil Valdez FR Tampa Catholic DNS   
  Michael Shipley FR Cambridge Christian DNS   
  Brandon Lambutis FR Weeki Wachee DNS   
  Nick Veit SO Bishop McLaughlin DNS   
  Hector Rios-Rosales JR Bishop McLaughlin DNS   
  Emin Podbicanin FR Fivay DNS   
  Conor Meyer JR Anclote DNS   
  Morgan Peek FR Tampa Catholic DNS   
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Philip Henderson JR Admiral Farragut 4:27.43 10
2 Dominic Burleson SR Sunlake 4:28.22 8
3 Edward Scheid JR Sunlake 4:32.53 6
4 Corien Canada JR Central (Brooksville) 4:32.89 5
5 Ross Stalcup SR Hernando 4:34.32 4
6 Gavin Kennedy JR Sunlake 4:39.80 3
7 John Rowsell SO Cypress Creek (Wesley Chapel) 4:46.19 2
8 Brandon Castillo SO Land O'Lakes 4:48.30 1
9 Shawn Molnar JR Fivay 4:52.19 -
10 Alejandro Medina SR Wiregrass Ranch 4:52.50 -
12 John Carbone FR Central (Brooksville) 4:56.69 -
13 Adam Rahman FR Nature Coast 4:57.31 -
14 Joseph Hoppe JR Zephyrhills 4:57.49 -
15 Braden Mitchell SO Land O'Lakes 4:59.66 -
16 Philip Upton SR Admiral Farragut 5:01.24 -
17 Devin Pollay JR Wesley Chapel 5:03.15 -
19 Adam Hahn SR Land O'Lakes 5:03.31 -
20 Alex Morales Ramos JR Wiregrass Ranch 5:03.61 -
22 Kadin Rahman FR Nature Coast 5:04.65 -
23 Bryce Montoya JR Nature Coast 5:06.27 -
25 Harry Free SR Wiregrass Ranch 5:07.95 -
30 Emanuel Alvarez JR Wiregrass Ranch 5:20.25 -
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
18 Samuel Flook SR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:03.30 -
21 Ian Escamilla JR Nature Coast 5:04.56 -
24 Daniel Ray JR Wesley Chapel 5:07.55 -
26 Adam Fernandez SR Cambridge Christian 5:12.12 -
27 Tobias Klenk JR Admiral Farragut 5:13.03 -
28 Makani Monahan JR Admiral Farragut 5:14.40 -
29 Joseph Levesque SO Land O'Lakes 5:19.33 -
31 Devin Payne FR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:22.07 -
32 Charlie Mindrup FR Fivay 5:22.40 -
33 Riley Miller SO Tampa Catholic 5:22.71 -
34 Owen Whittaker JR Anclote 5:22.72 -
35 Lathen Falk FR Cypress Creek (Wesley Chapel) 5:27.24 -
36 Jacob Ray SO Wesley Chapel 5:31.13 -
37 Tyler Langenberg SR Hernando 5:35.08 -
38 Cole Waide SR Fivay 5:38.40 -
39 Brody Bean FR Central (Brooksville) 5:39.47 -
40 Richard Meyer FR Weeki Wachee 5:40.35 -
43 Christian Castinado SO Weeki Wachee 5:49.31 -
  Mason Bragg SO Zephyrhills DNF   
  Hector Rios-Rosales JR Bishop McLaughlin DNS   
  Conor Meyer JR Anclote DNS   
  Brandon Lambutis FR Weeki Wachee DNS   
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
11 Colby Robbins FR Sunlake 4:56.23 -
41 Donald Poplick SO Pasco 5:44.08 -
42 Jordan Gibbs FR Pasco 5:49.26 -
44 Tyler Sowers SO Hernando 5:52.09 -
45 Peyton Chancey SO Central (Brooksville) 5:56.85 -
46 Benjamin Brandt JR Anclote 6:00.25 -
47 Josh Szewzek JR Weeki Wachee 6:01.34 -
48 Zachariah Arnold FR Zephyrhills 6:01.35 -
49 Caleb Gibson SO Hernando 6:07.71 -
50 Jake Landsman FR Cambridge Christian 6:17.14 -
51 Max Newlon JR Pasco 6:21.58 -
52 Raphael Espina-Luke SR Mulberry 6:25.47 -
53 Michael Blandon JR Mulberry 6:25.55 -
54 Noah Lam JR Tampa Catholic 6:28.29 -
55 Andrew Burrows JR Cambridge Christian 6:29.22 -
56 Caden Smith JR Pasco 7:06.99 -
57 Maxwell Littman SR Bishop McLaughlin 7:11.64 -
58 Matthew Bower SR Anclote 7:59.03 -
  Nick Veit SO Bishop McLaughlin DNS   
  Virgil Valdez FR Tampa Catholic DNS   
  Morgan Peek FR Tampa Catholic DNS   
  Michael Shipley FR Cambridge Christian DNS   
  Emin Podbicanin FR Fivay DNS