February 19-20, 2021
|
Traz Powell Stadium
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Girls' 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jessica Edwards SR Canterbury (FM) 1:38.42 2:12.99 10
2 Cha'iel Johnson SO St. Thomas Aquinas 1:55.67 2:14.49 8
3 Brittney Chatfield SR St. Thomas Aquinas 2:44.97 2:19.80 6
4 Jaellene Burgess SO Coral Reef 2:54.74 2:26.84 5
5 Ashley Fitzgerald FR American Heritage 2:03.40 2:26.90 4
6 Sydney Sinclair SO Cardinal Gibbons 2:03.88 2:31.07 3
7 Anne Bannon JR Gulliver Prep 2:41.99 2:31.39 2
8 Paola Bencosme SR Braddock 2:57.60 2:31.79 1
9 Faith Wallace JR St. Thomas Aquinas 2:40.40 2:32.76 -
10 Raquel Edwards FR Dillard 2:12.97 2:32.84 -
11 Isabella Dugarte JR Cardinal Gibbons 3:05.82 2:36.15 -
12 Kashi Roberts SR Dillard 2:08.86 2:37.14 -
13 Danielle Martinez SR St. Thomas Aquinas 2:23.77 2:37.98 -
14 Kayla Williams 8 Somerset Academy (PP) 2:20.11 2:39.21 -
15 Sienna Alvarez-Coia FR American Heritage 2:16.00 2:39.99 -
16 Antanyah Lee SO Miami Southridge 3:26.99 2:53.94 -
Girls' 800 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
4 Jaellene Burgess SO Coral Reef 3:10.90 2:26.84 1:48.67 5
6 Sydney Sinclair SO Cardinal Gibbons 3:11.86 2:31.07 2:31.07 3
7 Anne Bannon JR Gulliver Prep 2:51.07 2:31.39 2:40.48 2
10 Raquel Edwards FR Dillard 2:06.86 2:32.84 2:42.01 -
11 Isabella Dugarte JR Cardinal Gibbons 2:17.42 2:36.15 2:12.73 -
12 Kashi Roberts SR Dillard 3:05.43 2:37.14 2:26.14 -
15 Sienna Alvarez-Coia FR American Heritage 2:22.40 2:39.99 2:11.20 -
16 Antanyah Lee SO Miami Southridge 2:45.25 2:53.94 2:40.03 -
Girls' 800 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jessica Edwards SR Canterbury (FM) 1:39.75 2:12.99 10
2 Cha'iel Johnson SO St. Thomas Aquinas 2:03.73 2:14.49 8
3 Brittney Chatfield SR St. Thomas Aquinas 1:42.06 2:19.80 6
5 Ashley Fitzgerald FR American Heritage 3:09.51 2:26.90 4
8 Paola Bencosme SR Braddock 1:52.33 2:31.79 1
9 Faith Wallace JR St. Thomas Aquinas 3:15.54 2:32.76 -
13 Danielle Martinez SR St. Thomas Aquinas 2:52.20 2:37.98 -
14 Kayla Williams 8 Somerset Academy (PP) 2:51.95 2:39.21 -

Girls' 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jessica Edwards SR Canterbury (FM) 2:16.87 1:56.34
2 Cha'iel Johnson SO St. Thomas Aquinas 2:20.62 2:38.90
3 Brittney Chatfield SR St. Thomas Aquinas 2:21.61 2:59.85
4 Ashley Fitzgerald FR American Heritage 2:23.53 2:59.42
5 Paola Bencosme SR Braddock 2:27.63 2:37.97
6 Faith Wallace JR St. Thomas Aquinas 2:30.11 2:49.63
7 Danielle Martinez SR St. Thomas Aquinas 2:31.73 2:13.53
8 Kayla Williams 8 Somerset Academy (PP) 2:32.26 1:48.11
9 Jaellene Burgess SO Coral Reef 2:32.51 2:14.21
10 Anne Bannon JR Gulliver Prep 2:33.72 3:13.69
11 Sienna Alvarez-Coia FR American Heritage 2:34.56 1:54.38
12 Sydney Sinclair SO Cardinal Gibbons 2:35.53 3:08.20
13 Raquel Edwards FR Dillard 2:35.59 2:27.81
14 Kashi Roberts SR Dillard 2:35.60 2:20.04
15 Antanyah Lee SO Miami Southridge 2:35.95 2:15.68
16 Isabella Dugarte JR Cardinal Gibbons 2:35.99 1:52.32
17 Cayla Moore JR Miami Southridge 2:37.85 2:03.13
18 Ji'Mesha Hunt SR Miami Southridge 2:40.50 3:22.23
19 Taisha Benjamin JR Northeast (OP) 2:41.03 3:13.24
20 Sammya Brown JR Miami Norland 2:41.73 3:12.46
21 Kayla Facey SO Fort Lauderdale 2:43.07 2:43.07
22 Tiana Small JR Northeast (OP) 2:43.50 2:15.71
23 Jinah Mickens-malik Senior Mater Academy 2:43.56 2:37.02
24 Jurni Janac FR Miami Northwestern 2:43.58 2:19.05
25 Anisah Thomas JR North Miami 2:44.08 3:00.49
26 Katelyn Williams JR Coral Reef 2:46.51 2:54.84
27 Jasmin Williams JR Miami Southridge 2:47.63 2:49.31
28 Amanda Edwards 8 Dillard 2:47.91 3:04.71
29 Sophia Huerkamp FR Cardinal Gibbons 2:48.09 3:13.31
30 Widna Charleriste SO Boyd Anderson 2:48.45 2:09.71
31 Shalyah Tresvant FR Miami Northwestern 2:49.43 2:27.41
32 Raynisha Narcisse SO Boyd Anderson 2:50.28 1:59.20
33 VALERIA BUSCA SO Doral Academy 2:51.02 3:06.42
34 Olivia Johnson FR Gulliver Prep 2:51.26 3:18.67
35 Ahlia Sandifer SR Homestead 2:51.51 3:08.67
36 Katherine Murias JR Fort Lauderdale 2:51.62 2:29.31
37 Rickaiya Lewis SO Miami Northwestern 2:51.95 2:38.20
38 Claudia Usabel SO Coral Reef 2:52.54 2:45.64
39 Alysa Veloz JR Coral Reef 2:52.61 3:42.67
40 Samantha Prieto JR Miami Coral Park 2:54.78 3:41.97
41 Chakira Louis SO North Miami 2:55.59 3:25.44
42 Lucia Lundeberg FR Gulliver Prep 2:55.70 2:38.13
43 Zoe Tanksley FR Northeast (OP) 2:56.94 3:11.10
44 Kerem Leyva-Espinosa FR Mater Academy 2:58.05 2:09.98
45 Nora El Abbar SR FAU High 2:58.61 3:25.41
46 ANAIS ROATTA Senior Miami Palmetto 3:01.59 2:50.70
47 Elicia Bryant FR Homestead 3:01.59 3:19.75
48 Eriesa Coney SO Mater Academy 3:02.59 3:31.81
49 Mina Trachtenberg JR FAU High 3:02.81 3:10.13
50 SOPHIA DIAZ JR Doral Academy 3:02.99 3:52.40
51 Eriesia Coney FR Mater Academy 3:08.30 3:42.20
52 Medjine Francois SO North Miami 3:10.90 3:28.09
53 Amaya Rodriguez SR Miami Coral Park 3:28.39 2:34.21
54 Jaqueline Bustamante JR Homestead 3:36.00 2:44.16
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jessica Edwards SR Canterbury (FM) 2:16.87 1:50.87
3 Brittney Chatfield SR St. Thomas Aquinas 2:21.61 1:39.13
10 Anne Bannon JR Gulliver Prep 2:33.72 2:56.78
11 Sienna Alvarez-Coia FR American Heritage 2:34.56 2:33.02
16 Isabella Dugarte JR Cardinal Gibbons 2:35.99 3:14.99
17 Cayla Moore JR Miami Southridge 2:37.85 2:48.90
21 Kayla Facey SO Fort Lauderdale 2:43.07 1:59.05
29 Sophia Huerkamp FR Cardinal Gibbons 2:48.09 2:34.65
34 Olivia Johnson FR Gulliver Prep 2:51.26 2:47.84
47 Elicia Bryant FR Homestead 3:01.59 3:43.36
48 Eriesa Coney SO Mater Academy 3:02.59 2:16.95
50 SOPHIA DIAZ JR Doral Academy 3:02.99 2:48.35
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Cha'iel Johnson SO St. Thomas Aquinas 1:41.25 2:24.84 2:38.90 1:39.84 2:20.62 2:15.00 3:00.00
6 Faith Wallace JR St. Thomas Aquinas 2:15.10 3:15.15 1:52.59 1:51.09 2:30.11 2:58.63 1:45.08
8 Kayla Williams 8 Somerset Academy (PP) 2:50.54 3:10.33 3:16.42 1:51.15 2:32.26 3:01.19 3:14.90
14 Kashi Roberts SR Dillard 1:48.92 1:52.04 2:04.48 1:56.70 2:35.60 2:16.93 1:55.15
15 Antanyah Lee SO Miami Southridge 3:14.94 2:32.84 2:26.60 3:10.26 2:35.95 2:34.39 2:11.00
20 Sammya Brown JR Miami Norland 2:46.59 3:23.78 3:30.25 2:46.59 2:41.73 3:15.70 3:09.23
25 Anisah Thomas JR North Miami 3:10.34 3:02.13 2:01.42 2:58.85 2:44.08 2:58.85 3:20.18
26 Katelyn Williams JR Coral Reef 3:26.48 2:36.52 2:56.50 2:46.51 2:46.51 1:59.89 2:14.88
28 Amanda Edwards 8 Dillard 2:10.97 1:59.22 2:26.09 2:37.84 2:47.91 2:05.94 3:34.93
31 Shalyah Tresvant FR Miami Northwestern 3:02.99 3:13.15 2:34.19 3:02.99 2:49.43 1:58.61 2:24.02
38 Claudia Usabel SO Coral Reef 2:30.11 2:43.92 2:35.29 2:23.21 2:52.54 3:30.50 2:11.13
41 Chakira Louis SO North Miami 2:34.52 3:09.64 2:59.11 2:39.79 2:55.59 3:16.66 2:31.01
42 Lucia Lundeberg FR Gulliver Prep 2:52.19 2:43.41 2:39.89 2:27.59 2:55.70 3:39.63 3:37.87
43 Zoe Tanksley FR Northeast (OP) 2:26.86 3:23.49 2:39.25 3:42.95 2:56.94 3:11.10 3:28.79
52 Medjine Francois SO North Miami 2:48.00 2:48.00 3:45.27 3:20.45 3:10.90 3:07.09 4:06.27
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Paola Bencosme SR Braddock 2:27.63 2:48.30 2:05.49 1:49.25 3:00.11 2:05.49
12 Sydney Sinclair SO Cardinal Gibbons 2:35.53 3:22.19 2:54.20 1:51.99 2:19.98 3:00.42
13 Raquel Edwards FR Dillard 2:35.59 3:20.72 2:26.26 2:38.71 3:20.72 3:16.05
18 Ji'Mesha Hunt SR Miami Southridge 2:40.50 3:17.42 1:58.77 2:42.11 2:24.45 2:50.13
24 Jurni Janac FR Miami Northwestern 2:43.58 3:22.84 1:59.42 1:54.51 2:40.31 2:30.50
27 Jasmin Williams JR Miami Southridge 2:47.63 2:29.19 3:12.78 3:21.16 3:27.87 2:34.22
30 Widna Charleriste SO Boyd Anderson 2:48.45 2:14.76 3:17.09 2:58.56 2:11.40 3:33.94
33 VALERIA BUSCA SO Doral Academy 2:51.02 3:14.97 2:33.92 2:28.79 2:23.66 3:23.52
36 Katherine Murias JR Fort Lauderdale 2:51.62 3:22.52 3:17.37 3:01.92 3:08.79 2:03.57
44 Kerem Leyva-Espinosa FR Mater Academy 2:58.05 3:08.74 2:42.03 3:06.96 2:04.64 2:36.69
45 Nora El Abbar SR FAU High 2:58.61 2:30.04 2:30.04 3:18.26 2:31.82 2:38.97
46 ANAIS ROATTA Senior Miami Palmetto 3:01.59 2:59.78 2:08.93 3:25.20 2:39.80 2:21.64
49 Mina Trachtenberg JR FAU High 3:02.81 2:33.56 3:57.66 3:35.72 3:08.30 3:13.78
51 Eriesia Coney FR Mater Academy 3:08.30 2:21.23 3:13.95 2:21.23 2:26.88 4:04.79
53 Amaya Rodriguez SR Miami Coral Park 3:28.39 2:50.88 4:03.82 2:32.13 4:20.49 4:30.91
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Ashley Fitzgerald FR American Heritage 2:24.97 2:42.19 2:30.71 2:23.53 2:02.00
7 Danielle Martinez SR St. Thomas Aquinas 2:36.29 3:14.22 1:58.35 2:31.73 2:10.49
9 Jaellene Burgess SO Coral Reef 3:12.17 2:05.06 3:01.49 2:32.51 2:17.26
19 Taisha Benjamin JR Northeast (OP) 2:28.15 2:07.22 2:42.64 2:41.03 2:31.37
22 Tiana Small JR Northeast (OP) 2:17.34 2:05.90 2:35.33 2:43.50 3:29.28
23 Jinah Mickens-malik Senior Mater Academy 2:45.20 2:53.38 3:24.45 2:43.56 3:09.73
32 Raynisha Narcisse SO Boyd Anderson 2:41.77 3:27.75 3:31.15 2:50.28 3:22.64
35 Ahlia Sandifer SR Homestead 2:49.80 2:42.94 2:37.79 2:51.51 2:39.51
37 Rickaiya Lewis SO Miami Northwestern 3:31.50 3:21.19 3:36.66 2:51.95 3:19.47
39 Alysa Veloz JR Coral Reef 3:15.05 3:15.05 2:16.37 2:52.61 3:37.49
40 Samantha Prieto JR Miami Coral Park 2:09.34 2:16.33 2:07.59 2:54.78 2:44.30
54 Jaqueline Bustamante JR Homestead 2:54.96 2:46.32 3:18.72 3:36.00 3:46.80