March 24-25, 2023
|
Florida State-Mike Long Track - Tallahassee, FL
ICON KEY: FHSAA 1A District FHSAA 2A District FHSAA 3A District FHSAA 4A District

Boys 3200m Run Invitational High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Patrick Koon JR Leon 7:43.37 8:57.93 9:08.58 8:52.60 7:38.04 10
2 Joshua Ruiz JR Belen Jesuit Prep 9:41.47 7:14.75 7:31.05 9:03.43 7:58.22 8
3 Graham Myers JR Fleming Island 11:13.88 11:13.88 9:41.50 9:03.45 9:52.36 6
4 Matt Ryan JR Nease 11:13.76 9:02.30 10:02.55 9:07.77 7:51.09 5
5 Alex Pena SR Sunlake 9:41.72 7:40.99 8:02.94 9:08.79 11:15.02 4
6 Zack Poekert SR Cypress Creek (Wesley Chapel) 6:41.34 11:10.74 9:15.28 9:09.78 6:41.34 3
7 Liam Jordan SO Berkeley Prep 6:30.45 9:20.92 7:52.94 9:09.92 6:35.95 2
8 Joseph Ruiz JR Belen Jesuit Prep 8:48.86 7:09.70 9:16.40 9:10.89 9:38.44 1
9 Jonathan Leon JR Hagerty 11:39.86 11:56.40 10:17.20 9:11.07 10:39.25 -
10 Devin Makousky SR Rockledge 7:33.56 7:22.50 8:56.53 9:13.12 8:34.41 -
11 Joseph Jacquot Junior Westminster 7:34.84 8:30.31 9:47.96 9:14.68 7:45.94 -
12 Sidney Stegall, III Senior Heritage Academy 10:18.48 7:35.43 11:03.46 9:22.25 8:48.52 -
13 Zachary Spooner SR Flagler Palm Coast 9:50.94 9:50.94 9:56.57 9:22.80 7:30.24 -
14 Marcelo Mantecon 8 Belen Jesuit Prep 8:26.95 11:15.93 11:10.30 9:23.27 12:06.62 -
15 Aedan Rendek SR Viera 11:32.94 10:36.60 9:12.10 9:23.36 9:29.00 -
16 Hayes Trapp Senior Augusta Prep 10:49.12 11:45.57 9:18.81 9:24.45 11:22.99 -
17 Clayton Knight JR Vanguard (Ocala) 9:19.29 7:20.66 10:15.79 9:24.94 8:34.10 -
18 William Montanye JR Gulf Coast 10:34.65 10:45.98 9:20.99 9:26.65 11:25.65 -
19 Aidan Ryan SR Bolles 8:36.60 10:58.52 10:13.11 9:27.69 8:30.93 -
20 Ryan Sarafoglu SR Coral Reef 8:43.69 9:46.30 6:44.15 9:29.22 8:09.53 -
21 Esfan Daya Junior Westminster 6:44.51 7:52.87 9:46.82 9:29.72 6:55.90 -
22 Luke Regan Junior Brother Martin 11:26.48 11:55.08 10:40.71 9:32.06 10:06.39 -
23 Albert Tawil-Brown SR Plant 8:52.84 12:13.37 7:55.54 9:32.94 10:58.89 -
24 Kirin Karver SR Berkeley Prep 11:16.83 8:13.28 7:44.60 9:33.58 11:39.77 -
25 Will Douglas Senior Camden Central 11:57.05 6:58.76 9:10.70 9:33.64 11:34.11 -
26 Justin Ruiz SO Belen Jesuit Prep 12:20.35 7:39.13 8:36.52 9:33.91 11:22.96 -
27 Evan Torres JR Belen Jesuit Prep 9:57.55 9:23.07 6:47.94 9:34.56 9:51.80 -
28 Declan Ziomek SR Cape Coral 10:38.22 11:12.72 9:40.72 9:34.97 7:16.98 -
29 Christian Hindman FR Sunlake 11:47.48 6:42.63 12:10.48 9:35.18 6:48.38 -
30 Grant Doherty SR Ponte Vedra 11:48.29 12:17.08 8:03.71 9:35.84 8:03.71 -
31 Miles Wicks FR Ponte Vedra 11:25.46 10:16.33 10:27.85 9:36.01 8:55.69 -
32 Joshua Hindman JR Sunlake 10:04.92 7:46.65 8:55.79 9:36.11 8:50.03 -
33 Wyatt Townsend SR Chiles 10:51.03 8:32.76 7:35.15 9:36.13 8:50.04 -
34 Zack Zimmerman SR Fort Lauderdale 9:41.97 11:37.21 7:58.25 9:36.20 8:50.11 -
35 Nicolo Fasanelli SR Ponte Vedra 11:03.76 11:55.71 10:34.90 9:37.18 8:22.15 -
36 Mason Kawaja SR Buchholz 7:18.78 11:50.13 9:48.89 9:37.34 9:14.25 -
37 John Keester IV JR Fleming Island 10:17.89 9:08.59 6:55.78 9:37.46 10:17.89 -
38 Clayton Knox SR Maclay 8:51.43 9:02.99 8:51.43 9:37.64 7:59.45 -
39 Jacob Campbell SO Fleming Island 7:49.37 8:24.14 12:21.73 9:39.47 8:06.76 -
40 Cameron Raney SR Viera 9:22.10 7:43.59 11:41.17 9:39.48 11:46.97 -
41 George Dirks JR Plant 8:12.64 8:41.62 8:18.43 9:39.57 11:23.90 -
42 Jackson Rowe JR Chiles 12:10.29 8:06.86 9:22.21 9:39.59 12:21.88 -
43 Aidan Griffin JR Indian Rocks Christian 8:54.83 12:29.92 12:24.11 9:41.33 11:43.41 -
44 Zander Dakis Junior Hoover 8:38.23 8:44.06 8:20.76 9:42.28 9:07.35 -
45 Gino Palazollo SO Buchholz 9:25.01 9:07.54 9:54.13 9:42.48 9:54.13 -
46 Andres Canas JR Braddock 8:03.89 7:11.42 8:38.87 9:42.99 12:32.06 -
47 Nate Corkran SO Nease 12:32.81 6:54.34 10:24.42 9:43.57 7:52.70 -
48 WIll Jetton SR Niceville 7:29.45 6:54.42 10:12.88 9:43.69 7:58.63 -
49 Hayden Clark SO Palmetto Ridge 7:12.47 10:25.32 8:22.60 9:44.41 9:21.04 -
50 William Hartvigsen SR Sarasota 11:59.17 8:11.14 8:11.14 9:44.69 11:12.40 -
51 Cade Culpepper SO Sunlake 10:55.09 10:31.70 10:02.45 9:44.90 12:05.28 -
52 Joshua Uhrig JR Newsome 11:54.42 7:07.48 8:47.04 9:45.59 9:10.46 -
53 Nickolas Forbes JR St. Petersburg 12:12.45 12:12.45 8:29.79 9:45.96 8:06.35 -
54 Jacob Jacquot Freshman Westminster 9:52.01 7:31.33 11:37.51 9:46.14 10:27.17 -
55 William Canales SR Cape Coral 8:18.86 11:44.27 10:04.50 9:46.89 8:59.94 -
56 Carson King SR Arnold 12:31.35 8:30.69 7:49.60 9:46.99 10:04.60 -
57 Tyler Rogers SR Plant 8:07.80 8:25.43 9:00.70 9:47.71 12:20.52 -
58 Sean Perry SR Lemon Bay 9:06.80 9:00.92 7:38.61 9:47.95 9:12.68 -
59 Gabriel Metoyer Junior Brother Martin 7:26.88 11:16.19 6:51.60 9:47.99 7:26.88 -
60 Eli Levy Senior Brother Martin 7:16.26 9:02.37 8:32.90 9:49.53 12:16.92 -
61 Samuel Otero SO George Jenkins 9:32.94 12:12.42 10:37.92 9:50.66 12:30.14 -
62 Michael Castillo SR King's Academy 9:33.62 6:53.96 10:09.10 9:51.36 8:52.23 -
63 Samuel Freas FR Buchholz 8:23.24 7:24.03 9:46.12 9:52.04 11:44.53 -
64 Dillon Mantei SR St. Augustine 9:34.44 8:17.45 11:15.11 9:52.20 8:29.30 -
65 Connor Brooks SR Boca Raton 11:09.60 12:08.85 12:38.48 9:52.56 7:18.50 -
66 Braedyn Wormeck SO Flagler Palm Coast 7:37.25 8:12.87 10:35.39 9:53.82 9:41.95 -
67 Wilson Holt Sophomore Vestavia Hills 8:37.01 12:40.66 10:41.80 9:54.26 12:16.89 -
68 Dylan Bailey SR Canterbury (SP) 11:59.54 9:13.04 7:20.05 9:54.66 12:11.44 -
69 Cole Summers SR Lakewood 9:30.94 10:06.63 11:23.94 9:54.73 12:05.57 -
70 Daniel Falk Junior Brother Martin 10:43.36 9:37.83 12:00.80 9:55.70 9:14.01 -
71 Matthew Calero SR Belen Jesuit Prep 11:19.33 7:03.09 11:25.29 9:55.90 10:49.54 -
72 Joey Coyle SR Plant 6:57.15 12:30.88 12:24.92 9:55.93 10:13.81 -
73 Gian Thundiyil SR Boone 7:33.17 11:19.75 9:38.39 9:56.27 8:56.65 -
74 Dylan Torres JR Lake Nona 12:31.32 11:25.73 7:45.10 9:56.28 8:20.88 -
75 Christian Escribano JR Cambridge Christian 11:08.33 8:21.25 10:08.66 9:56.72 8:21.25 -
76 Josh Davis SR Calvary Christian (Clr) 11:32.36 8:45.24 10:56.55 9:56.86 8:09.43 -
77 Matthew Thomas SR Bolles 12:56.44 10:03.24 12:56.44 9:57.26 11:02.96 -
78 Alexander Ruge SO Bolles 7:52.64 10:34.17 9:10.41 9:58.27 10:52.12 -
79 Dylan Powell JR Cypress Creek (Wesley Chapel) 8:11.06 12:46.53 11:46.65 9:58.85 9:40.89 -
80 Sai Jayaraman JR Nease 11:23.07 10:11.17 10:53.11 9:59.18 8:47.28 -
81 Will Neeld SO Circle Christian 11:29.38 12:23.33 11:41.37 9:59.46 11:29.38 -
82 Joseph Garcia SR Spanish River 8:12.14 9:00.16 8:30.15 10:00.17 7:00.12 -
83 Armando Cruz 8 Belen Jesuit Prep 10:48.51 12:06.57 7:24.35 10:00.47 11:12.53 -
84 Craig Allard SO Fort Myers 8:19.36 9:49.60 8:07.32 10:01.63 8:31.39 -
85 Grant Chastain JR Fort Walton Beach 11:49.95 9:37.59 7:25.23 10:01.65 9:07.51 -
86 Gehrig Gesch SR Niceville 12:03.74 11:27.55 10:45.33 10:03.11 11:27.55 -
87 Ben Goldberg SO Plant 7:51.02 12:16.73 12:59.00 10:03.87 9:21.60 -
88 Carson Waggoner SR Satellite 12:24.47 8:04.21 9:35.00 10:05.26 12:00.26 -
89 Cameron Prosser Senior Thompson 7:28.47 10:36.34 9:23.61 10:06.03 11:06.64 -
90 Wyatt Pittman JR Nease 8:18.58 7:29.94 7:54.26 10:08.02 9:31.54 -
91 Jack Shea SR Fort Myers 13:14.30 7:32.14 7:13.81 10:11.00 9:34.34 -
92 Diego Magarino SO Belen Jesuit Prep 7:34.77 10:02.26 11:09.86 10:14.55 7:34.77 -
93 Eyan Calico Junior Brother Martin 12:07.66 9:02.66 13:15.50 10:16.66 10:47.50 -
94 Braden Motycka SO Bartram Trail 9:22.95 11:42.10 10:19.87 10:32.52 11:29.45 -
  Andrew McGraw SR Bolles DNF DNF DNF DNF DNF -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
44 Zander Dakis Junior Hoover 7:45.83 7:51.65 9:42.28 9:24.82 -
45 Gino Palazollo SO Buchholz 10:11.61 9:59.96 9:42.48 6:47.74 -
52 Joshua Uhrig JR Newsome 10:09.02 8:23.61 9:45.59 9:39.74 -
59 Gabriel Metoyer Junior Brother Martin 11:57.35 7:44.52 9:47.99 11:39.71 -
60 Eli Levy Senior Brother Martin 7:22.15 10:30.80 9:49.53 10:13.12 -
62 Michael Castillo SR King's Academy 12:25.12 10:26.85 9:51.36 7:29.44 -
63 Samuel Freas FR Buchholz 11:09.01 10:27.57 9:52.04 10:21.65 -
66 Braedyn Wormeck SO Flagler Palm Coast 12:10.40 11:58.53 9:53.82 10:05.70 -
67 Wilson Holt Sophomore Vestavia Hills 12:22.83 10:59.63 9:54.26 11:05.58 -
69 Cole Summers SR Lakewood 10:00.68 9:13.10 9:54.73 10:36.37 -
71 Matthew Calero SR Belen Jesuit Prep 12:24.88 11:13.37 9:55.90 9:26.11 -
72 Joey Coyle SR Plant 10:07.85 10:07.85 9:55.93 7:32.91 -
73 Gian Thundiyil SR Boone 11:25.71 8:38.76 9:56.27 11:19.75 -
74 Dylan Torres JR Lake Nona 9:14.54 8:26.84 9:56.28 9:14.54 -
76 Josh Davis SR Calvary Christian (Clr) 12:43.98 8:27.34 9:56.86 12:32.05 -
78 Alexander Ruge SO Bolles 7:22.72 10:34.17 9:58.27 7:28.71 -
79 Dylan Powell JR Cypress Creek (Wesley Chapel) 7:53.10 10:40.77 9:58.85 10:40.77 -
80 Sai Jayaraman JR Nease 9:05.26 10:41.13 9:59.18 8:17.32 -
83 Armando Cruz 8 Belen Jesuit Prep 7:18.35 10:00.47 10:00.47 10:18.49 -
84 Craig Allard SO Fort Myers 7:07.16 7:25.21 10:01.63 12:07.98 -
85 Grant Chastain JR Fort Walton Beach 8:25.39 9:13.52 10:01.65 11:19.87 -
86 Gehrig Gesch SR Niceville 10:09.15 7:38.37 10:03.11 7:32.34 -
87 Ben Goldberg SO Plant 7:57.06 10:09.91 10:03.87 7:08.75 -
91 Jack Shea SR Fort Myers 12:31.53 9:40.45 10:11.00 9:34.34 -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
29 Christian Hindman FR Sunlake 9:35.18 -
38 Clayton Knox SR Maclay 9:37.64 -
39 Jacob Campbell SO Fleming Island 9:39.47 -
41 George Dirks JR Plant 9:39.57 -
42 Jackson Rowe JR Chiles 9:39.59 -
46 Andres Canas JR Braddock 9:42.99 -
48 WIll Jetton SR Niceville 9:43.69 -
49 Hayden Clark SO Palmetto Ridge 9:44.41 -
51 Cade Culpepper SO Sunlake 9:44.90 -
53 Nickolas Forbes JR St. Petersburg 9:45.96 -
56 Carson King SR Arnold 9:46.99 -
58 Sean Perry SR Lemon Bay 9:47.95 -
61 Samuel Otero SO George Jenkins 9:50.66 -
64 Dillon Mantei SR St. Augustine 9:52.20 -
65 Connor Brooks SR Boca Raton 9:52.56 -
75 Christian Escribano JR Cambridge Christian 9:56.72 -
77 Matthew Thomas SR Bolles 9:57.26 -
82 Joseph Garcia SR Spanish River 10:00.17 -
88 Carson Waggoner SR Satellite 10:05.26 -
89 Cameron Prosser Senior Thompson 10:06.03 -
90 Wyatt Pittman JR Nease 10:08.02 -
92 Diego Magarino SO Belen Jesuit Prep 10:14.55 -
93 Eyan Calico Junior Brother Martin 10:16.66 -
94 Braden Motycka SO Bartram Trail 10:32.52 -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Marcelo Mantecon 8 Belen Jesuit Prep 8:38.21 9:23.27 10:13.97 9:34.54 6:56.82 -
17 Clayton Knight JR Vanguard (Ocala) 6:46.76 9:24.94 7:54.55 7:15.01 7:26.31 -
20 Ryan Sarafoglu SR Coral Reef 9:12.15 9:29.22 10:54.61 7:01.23 6:44.15 -
21 Esfan Daya Junior Westminster 8:09.96 9:29.72 9:35.42 12:20.64 7:01.60 -
22 Luke Regan Junior Brother Martin 8:57.74 9:32.06 10:40.71 11:32.20 12:06.52 -
23 Albert Tawil-Brown SR Plant 7:32.63 9:32.94 8:18.46 7:21.17 9:27.21 -
26 Justin Ruiz SO Belen Jesuit Prep 8:13.57 9:33.91 12:26.09 7:33.39 7:10.44 -
28 Declan Ziomek SR Cape Coral 7:11.23 9:34.97 11:52.97 6:53.98 10:15.22 -
31 Miles Wicks FR Ponte Vedra 9:07.21 9:36.01 8:09.61 8:26.89 11:54.26 -
32 Joshua Hindman JR Sunlake 12:28.95 9:36.11 7:06.33 9:07.31 7:52.41 -
34 Zack Zimmerman SR Fort Lauderdale 9:36.20 9:36.20 7:46.73 12:17.54 9:47.73 -
35 Nicolo Fasanelli SR Ponte Vedra 12:13.02 9:37.18 9:37.18 12:30.34 10:11.81 -
36 Mason Kawaja SR Buchholz 6:49.92 9:37.34 7:47.65 9:48.89 12:19.00 -
37 John Keester IV JR Fleming Island 8:28.17 9:37.46 10:06.34 8:39.72 11:44.51 -
43 Aidan Griffin JR Indian Rocks Christian 7:16.00 9:41.33 12:18.29 10:56.91 8:14.13 -
47 Nate Corkran SO Nease 7:35.19 9:43.57 8:45.22 9:02.72 8:10.20 -
50 William Hartvigsen SR Sarasota 7:12.67 9:44.69 8:40.38 8:46.23 10:37.32 -
54 Jacob Jacquot Freshman Westminster 9:22.70 9:46.14 12:00.96 11:55.09 6:56.16 -
55 William Canales SR Cape Coral 10:27.98 9:46.89 10:51.45 11:44.27 7:49.52 -
57 Tyler Rogers SR Plant 9:59.47 9:47.71 10:46.49 9:12.45 9:06.57 -
68 Dylan Bailey SR Canterbury (SP) 7:43.84 9:54.66 11:59.54 8:43.30 11:53.60 -
70 Daniel Falk Junior Brother Martin 11:13.15 9:55.70 7:08.91 9:49.75 10:01.66 -
81 Will Neeld SO Circle Christian 11:05.40 9:59.46 10:05.46 8:17.56 10:29.44 -
  Andrew McGraw SR Bolles DNF DNF DNF DNF DNF -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Patrick Koon JR Leon 9:13.91 8:25.97 8:52.60 7:22.06 10
2 Joshua Ruiz JR Belen Jesuit Prep 7:52.79 10:24.95 9:03.43 7:47.35 8
3 Graham Myers JR Fleming Island 9:08.89 7:41.94 9:03.45 7:25.63 6
4 Matt Ryan JR Nease 7:29.18 9:46.12 9:07.77 7:18.22 5
5 Alex Pena SR Sunlake 9:03.31 7:57.45 9:08.79 9:52.70 4
6 Zack Poekert SR Cypress Creek (Wesley Chapel) 9:04.29 6:24.85 9:09.78 11:38.22 3
7 Liam Jordan SO Berkeley Prep 11:43.90 7:47.44 9:09.92 9:53.92 2
8 Joseph Ruiz JR Belen Jesuit Prep 8:21.31 10:17.00 9:10.89 11:01.07 1
9 Jonathan Leon JR Hagerty 11:56.40 11:45.37 9:11.07 9:00.05 -
10 Devin Makousky SR Rockledge 8:17.81 8:28.87 9:13.12 7:44.62 -
11 Joseph Jacquot Junior Westminster 7:23.75 7:23.75 9:14.68 7:18.20 -
12 Sidney Stegall, III Senior Heritage Academy 8:09.16 6:44.82 9:22.25 11:31.57 -
13 Zachary Spooner SR Flagler Palm Coast 9:34.06 7:24.62 9:22.80 9:17.18 -
15 Aedan Rendek SR Viera 6:56.89 7:36.33 9:23.36 11:38.57 -
16 Hayes Trapp Senior Augusta Prep 7:20.28 11:28.63 9:24.45 12:13.79 -
18 William Montanye JR Gulf Coast 9:54.99 8:41.32 9:26.65 10:57.32 -
19 Aidan Ryan SR Bolles 9:44.72 8:08.22 9:27.69 11:21.23 -
24 Kirin Karver SR Berkeley Prep 11:11.09 7:33.13 9:33.58 10:25.21 -
25 Will Douglas Senior Camden Central 12:14.26 8:59.23 9:33.64 8:01.86 -
27 Evan Torres JR Belen Jesuit Prep 10:37.77 9:46.06 9:34.56 6:59.43 -
30 Grant Doherty SR Ponte Vedra 7:46.43 7:11.88 9:35.84 12:05.56 -
33 Wyatt Townsend SR Chiles 7:17.86 8:50.04 9:36.13 7:00.58 -
40 Cameron Raney SR Viera 11:58.56 10:08.46 9:39.48 10:37.43 -