March 4- 5, 2022
|
Tropical Park - Miami, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 37.10 37.10 1:02.48 48.33 1:01.99 44.42 48.81 10
2 Adrian Cardero FR Columbus 43.61 49.48 34.79 48.01 44.58 39.20 48.99 8
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 1:02.83 47.12 55.46 1:01.35 1:01.35 41.23 49.08 6
4 Darren McQueen SR Columbus 55.25 39.32 54.75 52.76 45.29 38.33 49.77 5
5 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 35.80 51.93 50.92 46.38 48.90 55.46 50.41 4
6 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 44.44 1:02.62 55.05 54.04 43.94 37.37 50.50 3
7 Christopher White JR Ocoee 1:00.71 56.12 52.54 55.60 37.75 1:03.26 51.01 2
8 John Cooper lll SR Ocoee 50.29 57.32 1:08.13 1:01.64 1:02.18 1:00.02 54.07 1

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 45.26 49.19 49.19
2 Adrian Cardero FR Columbus 41.20 49.63 1:02.04
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 35.05 50.06 1:02.08
4 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 1:02.25 50.20 41.17
5 John Cooper lll SR Ocoee 1:02.31 50.25 48.24
6 Christopher White JR Ocoee 50.34 50.34 53.36
7 Darren McQueen SR Columbus 58.12 50.54 1:04.70
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 48.14 50.67 51.69
9 Jaquon King SR Raines 1:00.84 50.70 1:03.89
10 Jamari Howard SO Miami Northwestern 58.90 51.21 38.41
11 Kenton Kirkland JR Raines 47.82 51.42 51.94
12 Tyrone Ousley JR Raines 55.14 51.53 55.66
13 Desmond Gibson SR Fort Lauderdale 1:02.97 51.61 56.78
14 Ryan Joseph FR Fort Lauderdale 43.97 51.72 1:07.24
15 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 42.49 51.81 46.11
16 Curtis Bain SO Miami Southridge 42.51 51.84 1:05.32
17 Clarke Seay SR Miami Carol City 41.06 51.97 1:02.37
18 Antonio Pedro de Macedo SO Ransom Everglades 1:03.06 52.11 56.80
19 Justin Jeune SR North Miami 44.86 52.16 41.21
20 D'Andre Ward 8 Westminster Christian 46.07 52.35 39.27
21 Glenn Smith SO Miami Southridge 45.71 52.54 39.41
22 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 1:07.29 52.57 41.53
23 Joshua McMullen SR Miami Washington 1:06.24 52.57 42.59
24 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 1:00.20 52.80 38.02
25 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 46.49 52.83 43.32
26 Waltavis Wade JR Miami Carol City 56.53 53.33 1:00.27
27 Justin Weaver FR Somerset Academy (PP) 52.83 53.90 1:06.84
28 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 48.77 54.18 47.68
29 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 1:01.94 54.33 38.04
30 Jason Jeune SR North Miami 39.14 54.35 56.53
31 Eduardo Rojas SR Braddock 46.55 54.76 54.76
32 Anthony Torres JR Miami Sunset 1:10.19 54.83 48.80
33 Jeremiah Cadet SR Ocoee 45.05 54.93 1:00.43
34 Brian Akinmade JR Coral Reef 55.24 55.24 45.85
35 Taquevious Welch SR Homestead 59.75 55.84 58.08
36 Ahmir Britt JR Mater Academy 44.13 55.86 43.57
37 Jonattan Marquez SO Mater Academy 1:03.95 56.09 1:09.56
38 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 1:05.70 56.15 39.31
39 Darrien Canada SO Miami Sunset 42.79 56.30 43.92
40 Alejandro Jones JR Boca Raton 1:10.46 56.82 50.57
41 Tyler Barrios SO Coral Reef 1:09.40 56.88 48.92
42 Terrence Honeywood FR Somerset Academy (PP) 47.32 57.01 1:01.57
43 David Simouang SO Boca Raton 47.42 57.13 1:05.70
44 Connor Donahue JR NSU University 1:05.76 57.18 48.04
45 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 59.60 57.30 1:00.17
46 Kaiden Clements SO Coral Reef 55.69 57.41 47.65
47 Kameron Brantley JR Miami Northwestern 54.61 57.48 1:03.23
48 Andre Quintero JR Cypress Bay 53.64 57.67 1:10.36
49 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 1:13.83 57.68 1:14.41
50 Brian Alonzo SR Varela 54.68 58.17 55.85
51 Brian Davis SO Miami Jackson 1:14.16 58.39 42.04
52 Noah Lyons SR Homestead 49.86 58.65 1:02.76
53 Alton Smith SO Miami Southridge 57.69 58.86 1:10.05
54 Raymon Cruz SO South Miami 1:14.23 58.91 55.97
55 JORDAN PERRY FR Doral Academy 1:08.86 59.36 1:01.14
56 Tyrone Blount JR Miami Washington 57.34 59.72 56.14
57 Derrick Bromell FR American 1:14.87 59.89 1:14.87
58 Michael Martinez SR Braddock 1:17.60 1:00.15 45.72
59 Kaige Brown FR Ransom Everglades 54.25 1:00.27 1:17.15
60 Eugenio Arango SO Ransom Everglades 1:08.24 1:00.39 49.52
61 Davonte Lewis SR Miami Jackson 44.21 1:00.55 49.05
62 Jordan Tintera FR Ferguson 48.50 1:00.62 1:06.69
63 Michael Schimek SO Cutler Bay 59.43 1:00.64 1:10.95
64 Gabriel Garcia-Tocuyo JR Miami Coral Park 50.25 1:01.27 50.86
65 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 55.30 1:01.44 1:17.42
66 Gabriel Bynum JR Miami Washington 54.19 1:01.57 1:09.58
67 Erik Munoz JR iMater Prep 57.42 1:01.74 46.31
68 Ethaniel Lagares FR Ferguson 1:11.00 1:02.28 1:16.61
69 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:04.84 1:02.34 48.63
70 Angel Gonzales SR Mater Lakes 50.00 1:02.50 53.13
71 Tristen Mondelus FR American 1:18.01 1:02.91 58.51
72 Christian Feliciello JR Miami Coral Park 59.71 1:03.52 1:14.32
73 Benjamin Abram SR Miami Killian 1:00.40 1:03.58 54.05
74 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 47.76 1:03.68 1:17.06
75 Eriq Castro SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:14.52 1:04.80 1:05.45
76 Keanu Rodriguez   Archimedean 59.83 1:05.03 47.48
77 Christopher Palma SO iMater Prep 1:16.76 1:05.05 1:03.75
78 Carlos Amaro SR Southwest Miami 1:14.53 1:05.37 1:20.41
79 Alejandro Esquivel JR Mater Lakes 59.89 1:05.81 1:10.42
80 Evan Mangual FR Archimedean 1:07.84 1:05.86 54.67
81 Samuel Consuegra SO Mater Lakes 1:20.74 1:06.18 51.62
82 Delvin Ewing SO American 48.37 1:06.26 1:10.24
83 Robert Richter SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:25.25 1:06.60 1:18.59
84 Christopher Cruz FR Mater Academy (Cutler Bay) 1:03.11 1:07.13 1:09.82
85 Tyler Greene FR NSU University 50.68 1:08.48 49.99
86 Damien Carrasco SR Southwest Miami 1:30.27 1:12.21 1:21.60
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Adrian Cardero FR Columbus 47.65 53.60 43.18 40.70 49.63 1:01.05
23 Joshua McMullen SR Miami Washington 54.15 53.10 45.21 52.57 52.57 51.52
33 Jeremiah Cadet SR Ocoee 1:04.82 58.78 42.30 1:00.43 54.93 1:01.53
44 Connor Donahue JR NSU University 53.75 48.61 1:01.76 1:11.48 57.18 1:08.05
72 Christian Feliciello JR Miami Coral Park 1:07.34 1:21.94 1:09.88 1:16.86 1:03.52 1:04.16
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 49.19 42.80 43.78
27 Justin Weaver FR Somerset Academy (PP) 53.90 44.20 1:09.00
30 Jason Jeune SR North Miami 54.35 44.03 39.68
45 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 57.30 47.56 48.14
62 Jordan Tintera FR Ferguson 1:00.62 1:18.81 1:16.99
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Kenton Kirkland JR Raines 37.54 42.68 49.37 46.28 56.57 51.42 58.11
18 Antonio Pedro de Macedo SO Ransom Everglades 53.16 1:01.49 44.82 1:05.14 41.69 52.11 1:01.49
20 D'Andre Ward 8 Westminster Christian 59.68 1:05.44 56.02 44.50 56.02 52.35 58.64
39 Darrien Canada SO Miami Sunset 42.79 48.42 1:07.56 45.61 50.11 56.30 53.49
52 Noah Lyons SR Homestead 53.38 45.16 1:05.11 43.40 43.99 58.65 1:16.25
71 Tristen Mondelus FR American 47.19 56.62 48.44 54.11 1:21.79 1:02.91 1:02.28
86 Damien Carrasco SR Southwest Miami 1:01.38 57.05 1:08.60 1:12.94 1:06.44 1:12.21 1:23.77
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 59.29 47.63 57.26 43.07 53.21 50.67 59.29
22 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 41.53 1:07.82 45.74 54.15 39.96 52.57 39.43
55 JORDAN PERRY FR Doral Academy 1:05.30 1:14.80 1:05.89 1:02.33 45.12 59.36 1:00.55
77 Christopher Palma SO iMater Prep 1:09.61 51.39 1:15.46 1:01.15 59.85 1:05.05 1:00.50
80 Evan Mangual FR Archimedean 56.64 1:00.60 1:03.23 57.30 1:08.50 1:05.86 1:12.45
81 Samuel Consuegra SO Mater Lakes 1:08.83 1:15.45 49.64 1:16.77 46.99 1:06.18 1:04.86
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 42.49 51.81 41.45
16 Curtis Bain SO Miami Southridge 36.81 51.84 40.44
28 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 43.89 54.18 1:07.73
42 Terrence Honeywood FR Somerset Academy (PP) 54.73 57.01 1:06.14
47 Kameron Brantley JR Miami Northwestern 1:11.85 57.48 59.21
68 Ethaniel Lagares FR Ferguson 1:04.15 1:02.28 1:14.12
83 Robert Richter SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:01.94 1:06.60 1:17.93
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Jaquon King SR Raines 1:04.90 50.70 1:02.87 46.65
24 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 52.28 52.80 46.47 50.69
29 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 41.29 54.33 52.70 43.47
43 David Simouang SO Boca Raton 51.99 57.13 1:11.99 53.71
61 Davonte Lewis SR Miami Jackson 55.10 1:00.55 1:05.40 1:09.03
65 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 1:01.44 1:01.44 53.46 1:11.27
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 35.55 42.56 50.06 42.05 40.05 40.05
25 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 58.12 49.66 52.83 1:04.46 1:04.98 1:00.76
26 Waltavis Wade JR Miami Carol City 58.67 53.87 53.33 1:04.53 56.53 51.73
57 Derrick Bromell FR American 58.10 1:06.48 59.89 41.93 1:02.89 1:08.88
67 Erik Munoz JR iMater Prep 1:06.07 53.10 1:01.74 45.69 1:10.39 1:06.07
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
49 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 1:09.22 1:08.64 44.99 57.68 1:08.07 44.42
82 Delvin Ewing SO American 47.05 52.35 1:15.54 1:06.26 1:15.54 1:25.48
85 Tyler Greene FR NSU University 1:16.02 51.36 47.94 1:08.48 56.16 1:28.34
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Christopher White JR Ocoee 46.32 51.35 50.34 1:03.94
17 Clarke Seay SR Miami Carol City 53.53 51.97 51.97 53.53
41 Tyler Barrios SO Coral Reef 41.53 39.82 56.88 1:06.55
54 Raymon Cruz SO South Miami 48.90 42.42 58.91 1:14.82
84 Christopher Cruz FR Mater Academy (Cutler Bay) 49.68 1:00.42 1:07.13 51.02
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Desmond Gibson SR Fort Lauderdale 51.61
36 Ahmir Britt JR Mater Academy 55.86
40 Alejandro Jones JR Boca Raton 56.82
56 Tyrone Blount JR Miami Washington 59.72
58 Michael Martinez SR Braddock 1:00.15
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 55.73 50.20 45.18 37.15 43.18 59.24 58.24
5 John Cooper lll SR Ocoee 38.70 50.25 57.29 53.77 1:03.82 1:02.82 41.21
31 Eduardo Rojas SR Braddock 1:04.07 54.76 39.98 1:11.19 59.14 42.72 52.57
46 Kaiden Clements SO Coral Reef 1:00.86 57.41 1:14.06 50.52 1:06.03 40.77 1:02.01
60 Eugenio Arango SO Ransom Everglades 48.92 1:00.39 47.71 1:08.85 1:18.51 48.92 48.32
70 Angel Gonzales SR Mater Lakes 1:00.63 1:02.50 1:14.38 1:05.63 49.38 47.50 50.63
76 Keanu Rodriguez   Archimedean 1:03.08 1:05.03 57.23 1:10.89 1:15.44 1:08.94 50.08
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Darren McQueen SR Columbus 50.54
12 Tyrone Ousley JR Raines 51.53
35 Taquevious Welch SR Homestead 55.84
37 Jonattan Marquez SO Mater Academy 56.09
59 Kaige Brown FR Ransom Everglades 1:00.27
79 Alejandro Esquivel JR Mater Lakes 1:05.81
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Justin Jeune SR North Miami 38.08 54.25 1:03.12 53.21 52.16 54.25
48 Andre Quintero JR Cypress Bay 1:06.90 54.21 48.45 50.18 57.67 49.02
66 Gabriel Bynum JR Miami Washington 56.65 44.95 52.34 49.88 1:01.57 44.95
73 Benjamin Abram SR Miami Killian 1:05.49 1:13.76 1:16.30 45.15 1:03.58 1:13.76
74 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 44.58 1:05.59 50.31 46.49 1:03.68 1:11.96
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Jamari Howard SO Miami Northwestern 1:00.94 49.68 50.19 51.21 58.90
14 Ryan Joseph FR Fort Lauderdale 49.66 39.83 51.72 51.72 57.41
32 Anthony Torres JR Miami Sunset 44.96 49.90 52.09 54.83 1:08.54
50 Brian Alonzo SR Varela 57.59 1:11.55 54.10 58.17 1:10.39
51 Brian Davis SO Miami Jackson 58.98 1:05.98 1:14.16 58.39 54.89
53 Alton Smith SO Miami Southridge 1:08.28 1:13.58 1:10.64 58.86 54.16
69 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:02.34 44.89 46.14 1:02.34 1:12.32
78 Carlos Amaro SR Southwest Miami 1:05.37 53.61 58.18 1:05.37 1:13.87
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Glenn Smith SO Miami Southridge 48.87 52.54 46.24 1:01.48 55.70 1:02.00 1:06.20
34 Brian Akinmade JR Coral Reef 1:10.16 55.24 54.69 59.11 1:11.26 1:09.05 1:03.53
38 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 53.91 56.15 1:02.89 52.22 54.47 52.22 39.87
63 Michael Schimek SO Cutler Bay 1:00.64 1:00.64 1:04.28 46.70 54.58 45.48 43.66
64 Gabriel Garcia-Tocuyo JR Miami Coral Park 1:12.30 1:01.27 1:12.30 1:18.43 57.60 45.34 1:15.98
75 Eriq Castro SO Mater Academy (Cutler Bay) 47.31 1:04.80 1:04.80 1:13.23 1:08.69 1:03.51 1:21.65