February 18-19, 2022
|
Traz Powell Stadium
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Zyaire Nuriddin JR Montverde Academy 46.73 49.07 55.61 47.20 10
2 Mekhi Gammons JR Hialeah-Miami Lakes 47.18 59.92 34.92 41.05 8
3 King Mack JR St. Thomas Aquinas 47.69 59.62 59.62 40.54 6
4 Shamar Morgan JR St. Thomas Aquinas 48.90 1:01.13 42.06 35.70 5
5 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 49.11 44.20 34.87 47.15 4
6 Adrian Cardero FR Columbus 49.57 48.58 35.69 54.53 3
7 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 49.75 36.32 59.70 47.76 2
8 Joseph Coulter SR Martin County 57.31 1:03.05 1:11.07 1:08.78 1

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 King Mack JR St. Thomas Aquinas 47.69 33.86
2 Zyaire Nuriddin JR Montverde Academy 47.80 35.38
3 Mekhi Gammons JR Hialeah-Miami Lakes 48.01 53.30
4 Adrian Cardero FR Columbus 48.25 45.84
5 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 48.65 43.79
6 Shamar Morgan JR St. Thomas Aquinas 49.03 59.33
7 Joseph Coulter SR Martin County 49.86 47.37
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 49.89 37.92
9 Tyler Smikle JR Dr. Krop 50.01 41.01
10 Shanard Walker SR Boyd Anderson 50.15 57.68
11 Christopher Adams III SO St. Thomas Aquinas 50.51 1:03.65
12 Mehki Hoo JR American Heritage 50.77 1:04.99
13 Emory Clemons SR American Heritage 50.82 56.41
14 Tre Rigby JR Miramar 50.98 58.12
15 Kwame Smith JR Chaminade-Madonna 51.00 1:00.18
16 Jae-Lijah Cochran JR Monsignor Pace 51.15 43.48
17 Justin Jeune SR North Miami 51.33 1:04.68
18 Kristopher Augustin SR North Miami 51.65 48.55
19 Aldes Jules JR Northeast (OP) 51.66 44.95
20 Peter Baldie SO Miramar 52.06 41.13
21 Cameron Tomlinson SR Taravella 52.10 1:04.09
22 Marcus Rhodes SR Dillard 52.14 39.11
23 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 52.25 53.30
24 Lincoln Baptiste JR Montverde Academy 52.43 47.72
25 Johnoy Johnston SO Chaminade-Madonna 52.76 43.27
26 Tywan Cox FR Chaminade-Madonna 52.85 1:02.90
27 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 52.90 47.08
28 Jason Jeune SR North Miami 52.94 51.89
29 Zamarion Johnson SO Flanagan 52.95 55.60
30 Alan Schwartz SO Pembroke Pines Charter 52.98 39.74
31 Christopher Brown JR Somerset Academy (PP) 53.09 1:02.12
32 david joseph SR Miami Carol City 53.15 1:08.57
33 Hezekiah Thomas SO Hallandale 53.18 1:00.63
34 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 53.20 58.52
35 Jordan Adams SO Somerset Academy (PP) 53.21 43.10
36 Xander Cunningham JR Montverde Academy 53.21 53.75
37 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 53.24 38.34
38 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 53.60 52.53
39 Sidney Louisma SR Monsignor Pace 53.78 52.71
40 Ricky Bryant SR Miami Killian 53.80 40.89
41 Chad Braddy SO Plantation 53.96 1:02.06
42 Nicholas Rhoden SR Miami Carol City 54.07 1:01.10
43 Santiago Ossa SR Flanagan 54.09 42.19
44 Lentz Lucien JR Miramar 54.25 40.15
45 Jeff Virgile SR Miami Carol City 54.32 46.18
46 Nathanael Renie JR Coral Glades 54.39 58.75
47 Eddrick Shorter JR Plantation 54.41 57.13
48 Maurice Lapierre SR Plantation 54.53 42.54
49 Juan Lundy JR Miramar 54.57 1:02.21
50 Anthony Torres JR Miami Sunset 54.58 1:02.23
51 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 54.59 46.41
52 Robinson Pierre JR Boyd Anderson 54.67 1:08.34
53 Davari Demps SR Coral Reef 55.14 42.46
54 Diego Pedroza SR Cypress Bay 55.36 50.38
55 Elijah Davis SR Plantation 55.46 47.15
56 Eric Canelon SR Flanagan 55.69 51.24
57 Tyreke clerveau JR Mater Academy 55.77 39.04
58 Nicolas Robinson JR Goleman 55.84 47.47
59 Benjamin Abram SR Miami Killian 55.97 54.29
60 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 56.05 58.86
61 Chaz Chambers FR Chaminade-Madonna 56.12 1:09.59
62 Tariq Gibbs FR American Heritage 56.39 1:00.91
63 Andre Quintero JR Cypress Bay 56.52 55.39
64 Spencer Smith SO Dr. Krop 56.57 49.22
65 Stevens Eteinne SR South Plantation 56.59 52.63
66 Kendrick Rogers SR Flanagan 56.75 44.84
67 Ja'Juan Bradshaw JR Columbus 56.83 52.29
68 Marc Tirolia SR Hialeah-Miami Lakes 56.88 56.32
69 Antwane Lenoire SR Miami Central 56.89 42.10
70 Travis Cupidore SO Boyd Anderson 57.07 50.23
71 Jerald James FR Miami Killian 57.20 1:06.93
72 Kaiden Clements SO Coral Reef 57.28 54.99
73 Damian Holder SR Miami Northwestern 57.54 1:07.90
74 Jayden Knowles SO Columbus 57.63 40.35
75 Eduardo Rojas SR Braddock 57.80 1:12.25
76 Brian Akinmade JR Coral Reef 57.84 1:01.31
77 Archie Senatus SO North Miami Beach 57.98 1:12.48
78 Kaleb Lawrence SO Stranahan 58.01 58.01
79 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 58.04 1:12.55
80 Darrien Canada SO Miami Sunset 58.07 1:02.14
81 Alonzo Herring JR Stranahan 58.15 1:08.62
82 Fequer Louis FR Hialeah-Miami Lakes 58.20 45.40
83 Caleb Appolon SO North Miami Beach 58.23 51.25
84 Anthony Flenor SR Homestead 58.31 1:15.81
85 Orlando Sthory FR Gulliver Prep 58.38 41.45
86 Devin Franklin SR Homestead 58.46 1:06.65
87 Galenchi Sauveur SR Monsignor Pace 58.51 46.23
88 JORDAN PERRY FR Doral Academy 58.87 52.40
89 Landon Kelly 8 NSU University 58.99 1:08.43
90 Kenly Galban JR Braddock 59.04 41.92
91 Fenzy Daicious SR Miami Central 59.11 1:16.85
92 Raymon Cruz SO South Miami 59.32 44.49
93 Michael Martinez SR Braddock 59.50 43.44
94 Connor Donahue JR NSU University 59.86 1:05.85
95 Mathiu Morris SO Hallandale 1:00.27 1:15.94
95 Christopher Marimon JR Ferguson 1:00.27 44.60
97 Jayden McBride FR Western 1:00.51 1:02.93
98 Michael Schimek SO Cutler Bay 1:00.58 59.37
99 Andy Cadet JR Monsignor Pace 1:00.66 57.63
100 Vin Singh SO South Plantation 1:00.68 50.37
101 Christian Cassamajor-Paul JR NSU University 1:00.82 1:19.07
102 Niles Yeekee SR Coral Reef 1:00.85 46.86
103 Brandon Thompson JR Cutler Bay 1:00.97 50.00
104 Jayden Walsh FR McArthur 1:01.25 1:06.15
105 Dominique Cartwright SR Homestead 1:01.53 57.84
106 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:01.76 45.09
107 Jason Velasquez SR Southwest Miami 1:01.79 44.49
108 Rafael Hernandez JR Mater Academy 1:02.29 1:04.16
109 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 1:02.34 53.62
110 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 1:02.54 52.54
111 Donovan Laing FR Miami Central 1:02.57 1:04.45
112 Julien St. Louis FR Goleman 1:03.05 54.86
113 Jude Zayas FR Ferguson 1:03.10 54.90
114 De'Vondre Fox SO Miami Southridge 1:03.39 1:10.37
115 Brandon Kral SO Western 1:03.64 52.83
116 Carchand Ramshack SR Miami Southridge 1:03.82 58.72
117 Tyrone Blount JR Miami Washington 1:04.17 57.12
118 Markell Dolce FR Miami Jackson 1:04.25 46.91
119 Curtis Bryant FR Miami Southridge 1:04.54 1:23.26
120 Erik Munoz JR iMater Prep 1:05.01 56.56
121 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 1:05.05 1:22.62
122 Christian Casquette SO Braddock 1:06.54 49.24
123 jayquan McAllister SR South Miami 1:06.58 1:09.91
124 Veon Powell JR Goleman 1:06.92 55.55
125 Julian Baserio SR Southwest Miami 1:07.20 51.75
126 Jayden Louis SR Western 1:09.40 1:21.20
127 Jiovanny Louis SR North Miami Beach 1:13.13 59.97
128 Akahasi Letang SO North Miami Beach 1:15.42 1:19.95
129 Jacob Savitz 8 iMater Prep 1:16.69 1:04.42
  Marquis Jones SR Miami Northwestern DQ DQ
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Adrian Cardero FR Columbus 44.88 48.25 41.50 48.25 48.74 48.74
5 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 56.92 51.57 58.87 48.65 49.63 46.71
47 Eddrick Shorter JR Plantation 44.62 46.80 48.43 54.41 56.05 1:03.66
94 Connor Donahue JR NSU University 1:17.82 53.88 58.07 59.86 1:13.03 1:16.03
98 Michael Schimek SO Cutler Bay 56.95 49.07 49.07 1:00.58 1:02.40 58.77
103 Brandon Thompson JR Cutler Bay 46.95 48.78 1:05.24 1:00.97 48.17 1:05.24
127 Jiovanny Louis SR North Miami Beach 54.85 1:26.30 1:02.90 1:13.13 1:26.30 51.19
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 49.89 56.88 57.38 1:00.37
27 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 52.90 53.43 41.27 59.78
44 Lentz Lucien JR Miramar 54.25 39.06 51.54 54.25
49 Juan Lundy JR Miramar 54.57 53.48 1:08.22 56.21
67 Ja'Juan Bradshaw JR Columbus 56.83 1:12.75 40.35 1:03.65
73 Damian Holder SR Miami Northwestern 57.54 44.31 56.39 48.91
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Emory Clemons SR American Heritage 50.82 53.87 51.84 50.82 44.22 1:04.55
92 Raymon Cruz SO South Miami 59.32 41.53 1:02.88 58.73 57.54 1:10.00
93 Michael Martinez SR Braddock 59.50 1:12.00 1:13.78 55.34 55.34 52.96
104 Jayden Walsh FR McArthur 1:01.25 59.42 1:10.44 1:19.63 1:16.57 48.39
112 Julien St. Louis FR Goleman 1:03.05 1:16.29 1:11.88 1:07.47 45.40 50.44
113 Jude Zayas FR Ferguson 1:03.10 1:05.00 1:20.77 53.01 1:06.89 1:18.88
129 Jacob Savitz 8 iMater Prep 1:16.69 1:19.76 55.22 1:28.96 1:03.66 1:25.90
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
19 Aldes Jules JR Northeast (OP) 46.50 42.88 39.27 51.66 1:02.51
22 Marcus Rhodes SR Dillard 39.63 1:01.53 49.54 52.14 58.92
36 Xander Cunningham JR Montverde Academy 59.07 1:05.45 41.51 53.21 1:09.18
106 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:08.56 1:09.79 48.79 1:01.76 50.03
109 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 55.49 58.60 46.76 1:02.34 1:01.10
116 Carchand Ramshack SR Miami Southridge 1:04.46 1:07.02 1:21.69 1:03.82 45.32
  Marquis Jones SR Miami Northwestern DQ DQ DQ DQ DQ
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Mehki Hoo JR American Heritage 50.77 37.07 1:02.45
23 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 52.25 58.52 55.91
81 Alonzo Herring JR Stranahan 58.15 1:06.30 1:04.55
83 Caleb Appolon SO North Miami Beach 58.23 41.93 56.49
95 Mathiu Morris SO Hallandale 1:00.27 1:07.51 50.63
121 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 1:05.05 51.39 1:17.41
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Joseph Coulter SR Martin County 54.35 49.86 38.89 52.86 36.40
69 Antwane Lenoire SR Miami Central 47.79 56.89 55.76 45.52 1:05.43
74 Jayden Knowles SO Columbus 50.72 57.63 53.02 1:12.04 40.35
86 Devin Franklin SR Homestead 48.53 58.46 50.28 42.10 1:08.40
87 Galenchi Sauveur SR Monsignor Pace 1:10.22 58.51 49.74 49.74 1:04.37
90 Kenly Galban JR Braddock 1:05.54 59.04 1:15.58 41.92 55.50
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Mekhi Gammons JR Hialeah-Miami Lakes 58.58 44.17 1:00.50 56.66 57.62 48.01 56.66
39 Sidney Louisma SR Monsignor Pace 45.72 46.25 42.49 48.94 40.88 53.78 1:09.92
55 Elijah Davis SR Plantation 1:10.99 1:07.67 58.79 1:03.23 1:06.56 55.46 52.14
101 Christian Cassamajor-Paul JR NSU University 1:17.25 1:18.46 1:17.85 1:03.87 48.05 1:00.82 1:07.51
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 King Mack JR St. Thomas Aquinas 47.69 48.65 40.54
45 Jeff Virgile SR Miami Carol City 54.32 54.32 39.66
59 Benjamin Abram SR Miami Killian 55.97 47.58 48.14
72 Kaiden Clements SO Coral Reef 57.28 57.28 53.27
82 Fequer Louis FR Hialeah-Miami Lakes 58.20 55.29 1:05.77
110 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 1:02.54 51.91 50.66
124 Veon Powell JR Goleman 1:06.92 55.55 58.89
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Justin Jeune SR North Miami 54.41 1:00.06 51.33 44.66 41.07
32 david joseph SR Miami Carol City 1:04.85 1:04.85 53.15 1:02.72 40.40
61 Chaz Chambers FR Chaminade-Madonna 48.27 44.90 56.12 55.56 1:01.17
77 Archie Senatus SO North Miami Beach 45.81 1:06.68 57.98 46.97 57.98
84 Anthony Flenor SR Homestead 1:15.81 1:00.06 58.31 44.90 1:03.56
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Tyler Smikle JR Dr. Krop 43.01 50.01 44.51 1:00.02
10 Shanard Walker SR Boyd Anderson 47.65 50.15 1:04.20 52.66
48 Maurice Lapierre SR Plantation 1:04.89 54.53 47.45 51.26
54 Diego Pedroza SR Cypress Bay 47.61 55.36 48.72 54.81
64 Spencer Smith SO Dr. Krop 39.60 56.57 46.39 47.52
71 Jerald James FR Miami Killian 1:04.07 57.20 1:13.79 50.34
119 Curtis Bryant FR Miami Southridge 54.86 1:04.54 49.05 1:16.81
123 jayquan McAllister SR South Miami 1:08.58 1:06.58 1:09.91 1:01.26
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Kwame Smith JR Chaminade-Madonna 1:03.24 51.00 47.43 1:05.79
24 Lincoln Baptiste JR Montverde Academy 57.68 52.43 1:03.97 1:02.40
51 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 46.41 54.59 1:01.14 48.59
105 Dominique Cartwright SR Homestead 1:11.99 1:01.53 1:11.99 1:15.07
108 Rafael Hernandez JR Mater Academy 48.59 1:02.29 51.70 45.48
126 Jayden Louis SR Western 1:02.46 1:09.40 1:16.34 1:04.55
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Jae-Lijah Cochran JR Monsignor Pace 53.71 51.15 58.31 42.97 52.18 1:03.43 47.06
25 Johnoy Johnston SO Chaminade-Madonna 53.29 52.76 47.49 39.05 1:05.43 1:03.32 53.82
29 Zamarion Johnson SO Flanagan 37.07 52.95 1:06.19 57.19 1:00.90 56.13 47.66
43 Santiago Ossa SR Flanagan 1:05.45 54.09 53.01 49.77 50.85 1:00.04 49.77
62 Tariq Gibbs FR American Heritage 1:00.91 56.39 59.78 49.06 52.45 45.68 41.17
97 Jayden McBride FR Western 1:08.38 1:00.51 55.67 52.04 1:16.25 1:04.75 1:18.06
118 Markell Dolce FR Miami Jackson 49.48 1:04.25 48.19 1:02.33 50.12 1:09.39 1:02.33
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Shamar Morgan JR St. Thomas Aquinas 53.94 49.03
33 Hezekiah Thomas SO Hallandale 57.44 53.18
35 Jordan Adams SO Somerset Academy (PP) 58.54 53.21
58 Nicolas Robinson JR Goleman 52.49 55.84
66 Kendrick Rogers SR Flanagan 1:04.70 56.75
89 Landon Kelly 8 NSU University 53.68 58.99
102 Niles Yeekee SR Coral Reef 1:11.81 1:00.85
107 Jason Velasquez SR Southwest Miami 44.49 1:01.79
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Zyaire Nuriddin JR Montverde Academy 47.80 59.28
26 Tywan Cox FR Chaminade-Madonna 52.85 48.10
53 Davari Demps SR Coral Reef 55.14 55.14
120 Erik Munoz JR iMater Prep 1:05.01 49.41
128 Akahasi Letang SO North Miami Beach 1:15.42 1:12.41
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Tre Rigby JR Miramar 36.71 55.57 50.98 1:02.71
40 Ricky Bryant SR Miami Killian 44.12 51.11 53.80 45.20
63 Andre Quintero JR Cypress Bay 53.13 52.57 56.52 54.83
65 Stevens Eteinne SR South Plantation 59.42 52.07 56.59 41.31
78 Kaleb Lawrence SO Stranahan 54.53 1:10.78 58.01 1:14.84
79 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 1:12.55 58.04 58.04 56.30
95 Christopher Marimon JR Ferguson 42.19 51.23 1:00.27 1:13.53
114 De'Vondre Fox SO Miami Southridge 1:14.17 1:22.41 1:03.39 51.35
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 16
PL NAME YEAR TEAM TIME
28 Jason Jeune SR North Miami 52.94
52 Robinson Pierre JR Boyd Anderson 54.67
70 Travis Cupidore SO Boyd Anderson 57.07
76 Brian Akinmade JR Coral Reef 57.84
99 Andy Cadet JR Monsignor Pace 1:00.66
111 Donovan Laing FR Miami Central 1:02.57
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 17
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
20 Peter Baldie SO Miramar 49.46 44.78 52.06 56.75 47.90
31 Christopher Brown JR Somerset Academy (PP) 45.13 1:05.30 53.09 58.93 1:04.24
37 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 1:03.89 1:04.42 53.24 1:05.49 1:01.76
38 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 38.06 43.42 53.60 54.14 40.74
42 Nicholas Rhoden SR Miami Carol City 1:07.05 49.21 54.07 58.94 1:10.30
80 Darrien Canada SO Miami Sunset 1:06.20 59.24 58.07 49.94 57.49
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 18
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Kristopher Augustin SR North Miami 1:01.98 1:03.53 51.65
21 Cameron Tomlinson SR Taravella 43.77 58.36 52.10
46 Nathanael Renie JR Coral Glades 38.62 39.16 54.39
68 Marc Tirolia SR Hialeah-Miami Lakes 58.59 1:11.10 56.88
100 Vin Singh SO South Plantation 52.80 1:00.68 1:00.68
117 Tyrone Blount JR Miami Washington 46.85 1:05.46 1:04.17
122 Christian Casquette SO Braddock 59.89 49.24 1:06.54
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 19
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Christopher Adams III SO St. Thomas Aquinas 50.51 41.93 46.98 35.36
30 Alan Schwartz SO Pembroke Pines Charter 52.98 52.45 53.51 50.33
50 Anthony Torres JR Miami Sunset 54.58 46.94 1:04.95 46.94
57 Tyreke clerveau JR Mater Academy 55.77 43.50 53.54 50.20
60 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 56.05 54.37 40.36 44.84
115 Brandon Kral SO Western 1:03.64 56.64 1:18.92 1:17.01
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 20
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
34 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 1:06.50 43.10 45.22 54.80 53.20
41 Chad Braddy SO Plantation 39.93 1:07.45 1:02.06 56.12 53.96
56 Eric Canelon SR Flanagan 46.78 43.44 41.77 1:05.72 55.69
75 Eduardo Rojas SR Braddock 1:09.94 41.04 1:12.25 57.23 57.80
85 Orlando Sthory FR Gulliver Prep 1:09.48 1:01.30 57.80 1:02.47 58.38
88 JORDAN PERRY FR Doral Academy 56.52 54.75 57.70 52.40 58.87
91 Fenzy Daicious SR Miami Central 59.11 1:11.53 1:00.30 43.75 59.11
125 Julian Baserio SR Southwest Miami 1:13.92 1:11.91 54.44 47.04 1:07.20