March 19, 2022
|
Raines - Jacksonville, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Girls' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Aaliyah Butler SR Miami Northwestern 54.71 10
2 Twaneise Johnson SR St. Francis 54.89 8
3 Terren Peterson SR Mandarin 57.33 6
4 Akira Burt Junior Richmond Hill 57.68 5
5 Skyy Dixon SO Providence 58.90 4
6 Skye Jackson FR Somerset Academy (PP) 1:00.27 3
7 Nishya Reed SR Sandalwood 1:00.88 2

Girls' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aaliyah Butler SR Miami Northwestern 55.15
2 Twaneise Johnson SR St. Francis 56.27
3 Terren Peterson SR Mandarin 56.95
4 Akira Burt Junior Richmond Hill 57.45
5 Naudia Williams JR Lincoln 58.63
6 Skyy Dixon SO Providence 58.64
7 Nishya Reed SR Sandalwood 59.13
8 Skye Jackson FR Somerset Academy (PP) 59.27
9 Sydni Studesville JR American Heritage 59.72
10 Jayda Pinder JR Holy Names 59.87
11 Taylor Eppinger SR American Heritage 59.96
12 Brianna Carey SR West Port 1:00.19
13 Emani Perry JR Miami Northwestern 1:00.22
14 Christiana Vickers JR Glades Central 1:00.24
15 Rose-Esther Saint-Germain JR Paxon 1:00.29
16 Caroline Rice SR Creekside 1:00.85
17 Jayla Sullivan SO Evans 1:01.04
18 Jarvia Carr SR Ocoee 1:01.08
19 Queen Boyer JR Evans 1:01.59
20 Jade Hardwick SR Episcopal 1:01.66
21 Niobe Mims JR Sandalwood 1:01.73
22 Janaysia Jennings JR Lincoln 1:01.85
23 Kennedy Hill SO Andrew Jackson 1:02.23
24 Ja'Aliyah Bryant JR Eastside 1:02.53
25 Kathryn Lynch JR Naples 1:02.85
26 Nia Randell JR Hillsborough 1:02.94
27 Damya Scott Freshman Hillcrest 1:03.09
28 Taylor Silkert SR Oakleaf 1:03.13
29 Jasmine Wood Freshman Richmond Hill 1:03.27
30 Melissa Epting JR Creekside 1:03.86
31 Tenisha Noisette SR Raines 1:04.12
32 Reese Henley JR Bartram Trail 1:04.15
33 Ymira Passmore SO Palatka 1:04.30
34 Clare Coyle SO Bishop Kenny 1:04.37
35 Jayla Daise FR Andrew Jackson 1:04.63
36 Megan Hyer SO Holy Names 1:04.96
37 NICOLE DRAGONI SO Miami Palmetto 1:05.03
38 Tarrah Naghib JR Naples 1:05.05
39 Caroline Motes Sophomore South Effingham 1:05.13
40 Tamaya Elkins Sophomore Brunswick 1:05.25
41 Kyla Higgins FR Riverside 1:05.55
42 Kayla Hill SO Somerset Academy (PP) 1:05.70
43 Isabelle Rhodes SO West Port 1:06.62
44 Paris McKinnon JR Mandarin 1:06.68
45 Maddison Green JR Paxon 1:06.85
46 Alexis Moore SO Atlantic Christian 1:06.98
47 Kiara Calloway JR First Coast 1:07.03
48 Payton Miles SO Fleming Island 1:07.19
49 Keyani Jones FR University Christian 1:07.30
50 Madison Hodge Senior South Effingham 1:07.57
51 Isabella White SR Nease 1:07.68
52 T'aniyah Wilkerson SR North Marion 1:07.78
53 Layla Robertson JR Gainesville 1:08.00
54 Rachael Tawdrous JR Nease 1:08.18
55 Jayla Myers FR First Coast 1:09.09
56 Waleshia Howard FR North Marion 1:09.42
57 Mariah Shuford FR Riverside 1:10.88
58 Ellie Brown JR Bishop Kenny 1:12.26
59 Janiah Mitchell FR Suwannee 1:12.70
60 Reniyah Clark SO P. K. Yonge 1:13.02
61 Kaelyn Booker FR Bradford 1:14.00
62 Janeah Mitchell FR Suwannee 1:14.29
63 Alyssa Hunt FR Bradford 1:16.79
64 SIERRA HELLER FR Miami Palmetto 1:19.99
65 Rileyy Dixon SO Providence 1:22.35
66 Karanis Lebron FR Lake Weir 1:25.59
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Akira Burt Junior Richmond Hill 57.45
15 Rose-Esther Saint-Germain JR Paxon 1:00.29
17 Jayla Sullivan SO Evans 1:01.04
35 Jayla Daise FR Andrew Jackson 1:04.63
46 Alexis Moore SO Atlantic Christian 1:06.98
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Skyy Dixon SO Providence 58.64
14 Christiana Vickers JR Glades Central 1:00.24
27 Damya Scott Freshman Hillcrest 1:03.09
31 Tenisha Noisette SR Raines 1:04.12
33 Ymira Passmore SO Palatka 1:04.30
39 Caroline Motes Sophomore South Effingham 1:05.13
63 Alyssa Hunt FR Bradford 1:16.79
65 Rileyy Dixon SO Providence 1:22.35
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Nishya Reed SR Sandalwood 59.13
8 Skye Jackson FR Somerset Academy (PP) 59.27
19 Queen Boyer JR Evans 1:01.59
26 Nia Randell JR Hillsborough 1:02.94
29 Jasmine Wood Freshman Richmond Hill 1:03.27
58 Ellie Brown JR Bishop Kenny 1:12.26
59 Janiah Mitchell FR Suwannee 1:12.70
64 SIERRA HELLER FR Miami Palmetto 1:19.99
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Terren Peterson SR Mandarin 56.95
9 Sydni Studesville JR American Heritage 59.72
20 Jade Hardwick SR Episcopal 1:01.66
38 Tarrah Naghib JR Naples 1:05.05
42 Kayla Hill SO Somerset Academy (PP) 1:05.70
44 Paris McKinnon JR Mandarin 1:06.68
49 Keyani Jones FR University Christian 1:07.30
56 Waleshia Howard FR North Marion 1:09.42
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Naudia Williams JR Lincoln 58.63
23 Kennedy Hill SO Andrew Jackson 1:02.23
36 Megan Hyer SO Holy Names 1:04.96
37 NICOLE DRAGONI SO Miami Palmetto 1:05.03
43 Isabelle Rhodes SO West Port 1:06.62
57 Mariah Shuford FR Riverside 1:10.88
60 Reniyah Clark SO P. K. Yonge 1:13.02
61 Kaelyn Booker FR Bradford 1:14.00
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Caroline Rice SR Creekside 1:00.85
18 Jarvia Carr SR Ocoee 1:01.08
21 Niobe Mims JR Sandalwood 1:01.73
25 Kathryn Lynch JR Naples 1:02.85
34 Clare Coyle SO Bishop Kenny 1:04.37
47 Kiara Calloway JR First Coast 1:07.03
62 Janeah Mitchell FR Suwannee 1:14.29
66 Karanis Lebron FR Lake Weir 1:25.59
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Twaneise Johnson SR St. Francis 56.27
10 Jayda Pinder JR Holy Names 59.87
11 Taylor Eppinger SR American Heritage 59.96
24 Ja'Aliyah Bryant JR Eastside 1:02.53
40 Tamaya Elkins Sophomore Brunswick 1:05.25
41 Kyla Higgins FR Riverside 1:05.55
50 Madison Hodge Senior South Effingham 1:07.57
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aaliyah Butler SR Miami Northwestern 55.15
12 Brianna Carey SR West Port 1:00.19
30 Melissa Epting JR Creekside 1:03.86
32 Reese Henley JR Bartram Trail 1:04.15
48 Payton Miles SO Fleming Island 1:07.19
52 T'aniyah Wilkerson SR North Marion 1:07.78
53 Layla Robertson JR Gainesville 1:08.00
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Emani Perry JR Miami Northwestern 1:00.22
22 Janaysia Jennings JR Lincoln 1:01.85
28 Taylor Silkert SR Oakleaf 1:03.13
45 Maddison Green JR Paxon 1:06.85
51 Isabella White SR Nease 1:07.68
54 Rachael Tawdrous JR Nease 1:08.18
55 Jayla Myers FR First Coast 1:09.09