February 15, 2020
|
George Jenkins - Lakeland, FL
|
Timing: Elite Timing

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jake Turner SR Unattached 4:29.51   
2 Anderson Denton SR Lake Wales 4:30.15 10
3 Dominic Acosta SR Newsome 4:30.27 8
4 Jason Swartzlander SO Newsome 4:38.48 6
5 Daniel Barron SR Newsome 4:41.11 5
6 Joshua Bernard SR Newsome 4:46.10 4
7 Isaac Morrison   McKeel 4:46.54 3
8 Jamill Vasques Senior Auburndale 4:48.43 2
9 Andrew Guerrero JR George Jenkins 4:48.56 1
10 Harrison Graham JR IMG Academy 4:49.47 -
11 Ian Velez JR Sebring 4:49.79 -
12 Michael Collins JR Lake Region 4:53.83 -
13 Joshua Hyde SR Flagler Palm Coast 4:53.99 -
14 Jaime Gutierrez JR Lakewood Ranch 4:54.56 -
15 Noah Roth SR Sebring 4:55.69 -
16 Gavin Laielli JR Lakewood Ranch 4:56.87 -
17 Barak Olago FR Flagler Palm Coast 4:57.79 -
18 Sean Gilliam SO Flagler Palm Coast 4:59.01 -
19 Nicholas Colbert FR Sebring 4:59.68 -
20 Andrew Chambers JR George Jenkins 5:00.64 -
21 Hector Perez SO Sebring 5:01.83 -
22 Dylan Buggica SR Newsome 5:02.41 -
23 Andrew Stowe SO Seffner Christian 5:02.65 -
24 Nicolas Arciniegas SR IMG Academy 5:04.03 -
25 Owen Catlett JR Lakewood Ranch 5:05.16 -
26 Scott Bucklin SO Newsome 5:06.17 -
27 Alexander Barneski JR Flagler Palm Coast 5:12.19 -
28 Arnaldo Vera JR Haines City 5:12.22 -
29 Alexander Seijo SR Riverview 5:12.64 -
30 Benjie Toussaint JR Lake Region 5:13.34 -
31 Luis Delgado-Rodriguez JR Lakeland Christian 5:14.39 -
32 Keegan Dandrow SO Newsome 5:14.48 -
33 Colby Fernandez SR Lakeland 5:15.24 -
34 Payson Keown FR Haines City 5:16.35 -
35 Landon Johnson   McKeel 5:16.72 -
36 Dylan Underwood SO Lakewood Ranch 5:17.09 -
37 Jason Miles FR Riverview 5:18.01 -
38 Daury Garcia JR George Jenkins 5:18.37 -
39 Xander Farrow JR Sebring 5:20.64 -
40 Gage Rasmussen SR Plant City 5:20.95 -
41 Blake Devisfruto JR Seffner Christian 5:22.37 -
42 Matthew Andrews SR Sebring 5:23.33 -
43 Chase Waelbroeck SR George Jenkins 5:23.65 -
44 Jude Mullen 8 Seffner Christian 5:24.08 -
45 Jack Smith SO Lakeland Christian 5:24.10 -
46 Barret Poe FR Tampa Bay HEAT 5:24.27 -
47 Isaiah Wilcox JR Plant City 5:24.53 -
48 Donovan Feaster JR George Jenkins 5:24.93 -
49 Emmanuel Perez SO Riverview 5:25.91 -
50 Raymond Arce SO Auburndale 5:26.24 -
51 Austin Coursey SR Tenoroc 5:27.63 -
52 Stephen Holland Junior McKeel 5:27.92 -
53 Ashton Lopez SO Ridge Community 5:28.78 -
54 James Ko SR George Jenkins 5:31.55 -
55 Brucelee Tao SO Auburndale 5:31.77 -
56 Liam Perkins FR Seffner Christian 5:32.64 -
57 David Garcia SO Sebring 5:33.53 -
58 Blake Bole FR Newsome 5:33.77 -
59 Anthony Killick SR Plant City 5:34.50 -
60 Alejandro Feliciano FR Kathleen 5:35.31 -
61 Derek Lamvermeyer JR Riverview 5:35.38 -
62 Peyton Eveloff SO Lakewood Ranch 5:36.45 -
63 Quinn Healy JR Newsome 5:36.77 -
64 Miguel Arceo SO Sebring 5:36.84 -
65 Austin Meyers SO Lakeland 5:36.89 -
66 Samuel Wilcox JR Plant City 5:37.76 -
67 Daniel Eing SR Newsome 5:38.46 -
68 Juanito Moreno SR Ridge Community 5:39.65 -
69 Francisco Miranda FR Plant City 5:39.82 -
70 Dalton Tervin JR George Jenkins 5:40.03 -
71 Israel Mirtil FR Lake Region 5:42.19 -
72 Nate Achinger FR Lakeland 5:43.08 -
73 Zachary Rosenbloom FR Newsome 5:43.77 -
74 Noble Bynum FR Tampa Bay HEAT 5:48.21 -
75 Colten Meier FR Sebring 5:48.28 -
76 Jeremiah Stabler FR Lakeland Christian 5:52.52 -
77 Cipriano Alvarado Freshman Frostproof 5:53.02 -
78 Collin Southard FR Newsome 5:53.29 -
79 Geoffrey O'Dell SR Lake Region 5:55.92 -
80 Ethan Gonzalez JR Haines City 5:57.21 -
81 Connor Moody SO Lakeland 5:58.87 -
82 Henry Zhinin JR George Jenkins 5:59.27 -
83 Gerardo Larios Castano FR Haines City 5:59.95 -
84 Carlos Viera JR Kathleen 6:01.31 -
85 Xavier Cruz FR Ridge Community 6:02.64 -
86 Miles Kennedy SO Geneva Classical Academy 6:03.94 -
87 Ethan Eaves FR Newsome 6:04.03 -
88 Jonathan Fregoso SO Kathleen 6:05.50 -
89 Zack Kulp SR Lakeland 6:05.91 -
90 Scott Bowie JR George Jenkins 6:06.07 -
91 Machlan Dugan SO Newsome 6:06.35 -
92 Cirilo Valdez Senior Frostproof 6:06.67 -
93 Gadiel Medina Pena JR Ridge Community 6:16.79 -
94 Eli Kurtz FR George Jenkins 6:24.91 -
95 Zain Moreno SR Ridge Community 6:28.96 -
96 Brendan Whitmire SO Lake Region 6:33.37 -
97 Michael Phillips SO Ridge Community 6:53.93 -
98 Aiden Bailey FR Tampa Bay HEAT 7:04.87 -
99 Henry Chadwell FR Tampa Bay HEAT 7:15.04 -
100 Christoffer Garcia SO Frostproof 7:20.47 -
101 Ian Rosado FR Frostproof 7:20.56 -
  Miles Sharrett JR Geneva Classical Academy DNS   
  Nathan Yates SO Geneva Classical Academy DNS   
  Jack Brooks JR Geneva Classical Academy DNS   
  Luke Dalen JR Geneva Classical Academy DNS   
  Joseph Allen SR Tenoroc DNS   
  Nicholas Glen   Auburndale DNS   
  Danny Ramirez-Hernandez SR Plant City DNS   
  Tanner Toler JR Lakewood Ranch DNS   
  Taylor Dreyer SO Riverview DNS   
  Francisco Ortiz JR Ridge Community DNS   
  Ali Ibrahim SO Ridge Community DNS   
  Sean Urquia JR Ridge Community DNS   
  Matthew Kase JR Newsome DNS   
  Raymond Gorman JR Newsome DNS   
  Ladarius Tellis JR Lake Wales DNS   
  AMARI Smith FR Lake Wales DNS   
  Landon Morales SO Lake Wales DNS   
  Garner Kloth SO Lake Wales DNS   
  Justin Levance JR Lake Region DNS   
  Yoel Saucedo JR Lake Region DNS   
  Joey Cross SO Kathleen DNS   
  Josias Mirtyl SR Haines City DNS   
  Nathan Bailey JR George Jenkins DNS   
  Hector Yoc Baltazar FR George Jenkins DNS   
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
31 Luis Delgado-Rodriguez JR Lakeland Christian 5:14.39 -
33 Colby Fernandez SR Lakeland 5:15.24 -
37 Jason Miles FR Riverview 5:18.01 -
48 Donovan Feaster JR George Jenkins 5:24.93 -
49 Emmanuel Perez SO Riverview 5:25.91 -
51 Austin Coursey SR Tenoroc 5:27.63 -
55 Brucelee Tao SO Auburndale 5:31.77 -
61 Derek Lamvermeyer JR Riverview 5:35.38 -
65 Austin Meyers SO Lakeland 5:36.89 -
67 Daniel Eing SR Newsome 5:38.46 -
71 Israel Mirtil FR Lake Region 5:42.19 -
73 Zachary Rosenbloom FR Newsome 5:43.77 -
76 Jeremiah Stabler FR Lakeland Christian 5:52.52 -
78 Collin Southard FR Newsome 5:53.29 -
79 Geoffrey O'Dell SR Lake Region 5:55.92 -
81 Connor Moody SO Lakeland 5:58.87 -
82 Henry Zhinin JR George Jenkins 5:59.27 -
87 Ethan Eaves FR Newsome 6:04.03 -
88 Jonathan Fregoso SO Kathleen 6:05.50 -
89 Zack Kulp SR Lakeland 6:05.91 -
94 Eli Kurtz FR George Jenkins 6:24.91 -
96 Brendan Whitmire SO Lake Region 6:33.37 -
100 Christoffer Garcia SO Frostproof 7:20.47 -
101 Ian Rosado FR Frostproof 7:20.56 -
  Yoel Saucedo JR Lake Region DNS   
  Joey Cross SO Kathleen DNS   
  Hector Yoc Baltazar FR George Jenkins DNS   
  Raymond Gorman JR Newsome DNS   
  Matthew Kase JR Newsome DNS   
  Justin Levance JR Lake Region DNS   
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
26 Scott Bucklin SO Newsome 5:06.17 -
42 Matthew Andrews SR Sebring 5:23.33 -
44 Jude Mullen 8 Seffner Christian 5:24.08 -
50 Raymond Arce SO Auburndale 5:26.24 -
58 Blake Bole FR Newsome 5:33.77 -
60 Alejandro Feliciano FR Kathleen 5:35.31 -
64 Miguel Arceo SO Sebring 5:36.84 -
70 Dalton Tervin JR George Jenkins 5:40.03 -
72 Nate Achinger FR Lakeland 5:43.08 -
74 Noble Bynum FR Tampa Bay HEAT 5:48.21 -
75 Colten Meier FR Sebring 5:48.28 -
80 Ethan Gonzalez JR Haines City 5:57.21 -
83 Gerardo Larios Castano FR Haines City 5:59.95 -
84 Carlos Viera JR Kathleen 6:01.31 -
85 Xavier Cruz FR Ridge Community 6:02.64 -
86 Miles Kennedy SO Geneva Classical Academy 6:03.94 -
90 Scott Bowie JR George Jenkins 6:06.07 -
91 Machlan Dugan SO Newsome 6:06.35 -
93 Gadiel Medina Pena JR Ridge Community 6:16.79 -
95 Zain Moreno SR Ridge Community 6:28.96 -
97 Michael Phillips SO Ridge Community 6:53.93 -
98 Aiden Bailey FR Tampa Bay HEAT 7:04.87 -
99 Henry Chadwell FR Tampa Bay HEAT 7:15.04 -
  Francisco Ortiz JR Ridge Community DNS   
  Joseph Allen SR Tenoroc DNS   
  Sean Urquia JR Ridge Community DNS   
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
21 Hector Perez SO Sebring 5:01.83 -
23 Andrew Stowe SO Seffner Christian 5:02.65 -
36 Dylan Underwood SO Lakewood Ranch 5:17.09 -
38 Daury Garcia JR George Jenkins 5:18.37 -
39 Xander Farrow JR Sebring 5:20.64 -
41 Blake Devisfruto JR Seffner Christian 5:22.37 -
45 Jack Smith SO Lakeland Christian 5:24.10 -
46 Barret Poe FR Tampa Bay HEAT 5:24.27 -
47 Isaiah Wilcox JR Plant City 5:24.53 -
54 James Ko SR George Jenkins 5:31.55 -
56 Liam Perkins FR Seffner Christian 5:32.64 -
57 David Garcia SO Sebring 5:33.53 -
62 Peyton Eveloff SO Lakewood Ranch 5:36.45 -
63 Quinn Healy JR Newsome 5:36.77 -
66 Samuel Wilcox JR Plant City 5:37.76 -
69 Francisco Miranda FR Plant City 5:39.82 -
77 Cipriano Alvarado Freshman Frostproof 5:53.02 -
92 Cirilo Valdez Senior Frostproof 6:06.67 -
  Garner Kloth SO Lake Wales DNS   
  Josias Mirtyl SR Haines City DNS   
  Nathan Bailey JR George Jenkins DNS   
  AMARI Smith FR Lake Wales DNS   
  Nicholas Glen   Auburndale DNS   
  Miles Sharrett JR Geneva Classical Academy DNS   
Boys' 1600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
7 Isaac Morrison   McKeel 4:46.54 3
8 Jamill Vasques Senior Auburndale 4:48.43 2
15 Noah Roth SR Sebring 4:55.69 -
17 Barak Olago FR Flagler Palm Coast 4:57.79 -
18 Sean Gilliam SO Flagler Palm Coast 4:59.01 -
19 Nicholas Colbert FR Sebring 4:59.68 -
20 Andrew Chambers JR George Jenkins 5:00.64 -
22 Dylan Buggica SR Newsome 5:02.41 -
25 Owen Catlett JR Lakewood Ranch 5:05.16 -
28 Arnaldo Vera JR Haines City 5:12.22 -
29 Alexander Seijo SR Riverview 5:12.64 -
30 Benjie Toussaint JR Lake Region 5:13.34 -
32 Keegan Dandrow SO Newsome 5:14.48 -
34 Payson Keown FR Haines City 5:16.35 -
35 Landon Johnson   McKeel 5:16.72 -
40 Gage Rasmussen SR Plant City 5:20.95 -
43 Chase Waelbroeck SR George Jenkins 5:23.65 -
52 Stephen Holland Junior McKeel 5:27.92 -
53 Ashton Lopez SO Ridge Community 5:28.78 -
59 Anthony Killick SR Plant City 5:34.50 -
68 Juanito Moreno SR Ridge Community 5:39.65 -
  Tanner Toler JR Lakewood Ranch DNS   
  Ali Ibrahim SO Ridge Community DNS   
  Luke Dalen JR Geneva Classical Academy DNS   
  Jack Brooks JR Geneva Classical Academy DNS   
  Nathan Yates SO Geneva Classical Academy DNS   
Boys' 1600 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jake Turner SR Unattached 4:29.51   
2 Anderson Denton SR Lake Wales 4:30.15 10
3 Dominic Acosta SR Newsome 4:30.27 8
4 Jason Swartzlander SO Newsome 4:38.48 6
5 Daniel Barron SR Newsome 4:41.11 5
6 Joshua Bernard SR Newsome 4:46.10 4
9 Andrew Guerrero JR George Jenkins 4:48.56 1
10 Harrison Graham JR IMG Academy 4:49.47 -
11 Ian Velez JR Sebring 4:49.79 -
12 Michael Collins JR Lake Region 4:53.83 -
13 Joshua Hyde SR Flagler Palm Coast 4:53.99 -
14 Jaime Gutierrez JR Lakewood Ranch 4:54.56 -
16 Gavin Laielli JR Lakewood Ranch 4:56.87 -
24 Nicolas Arciniegas SR IMG Academy 5:04.03 -
27 Alexander Barneski JR Flagler Palm Coast 5:12.19 -
  Landon Morales SO Lake Wales DNS   
  Danny Ramirez-Hernandez SR Plant City DNS   
  Taylor Dreyer SO Riverview DNS   
  Ladarius Tellis JR Lake Wales DNS