March 1, 2019
|
The First Academy - Orlando, FL
|
Timing: Elite TIming

Boys' Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Justin Thomas SR Boone 37.74m 123' 10"
  • 3.80  
  • 37.74  
  • 35.75  
2 Austin Hacker JR Lake Mary 37.65m 123' 6"
  • 37.65  
  • 37.21  
  • 30.59  
3 Kenneth Brown SO Edgewater 35.01m 114' 10"
  • 32.26  
  • 32.84  
  • 35.01  
4 Zyire Willett SR Wekiva 34.64m 113' 8"
  • 32.97  
  • 33.73  
  • 34.64  
5 Trent Bivens SR Boone 33.00m 108' 3"
  • 27.76  
  • 33.00  
  • 29.06  
6 Evan Thompson SO East River 31.90m 104' 8"
  • 31.90  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Hunter Reek SR Boone 31.05m 101' 10"
  • FOUL  
  • 31.05  
  • FOUL  
8 Jadie Caesar SR Edgewater 30.28m 99' 4"
  • 30.28  
  • 29.23  
  • 29.75  
9 Robert Perkins SO Lake Mary 30.24m 99' 2"
  • 29.67  
  • 27.93  
  • 30.24  
10 Grant Nguyen JR West Orange 30.14m 98' 11"
  • 27.65  
  • 28.32  
  • 30.14  
11 Ordeus Aneas SR Edgewater 28.88m 94' 9"
  • 28.88  
  • 18.95  
  • FOUL  
12 Johntae Allen SR Lake Minneola 28.49m 93' 6"
  • FOUL  
  • 22.51  
  • 28.49  
13 Patrick Lightbody JR West Orange 28.00m 91' 10"
  • FOUL  
  • 28.00  
  • 27.42  
14 Kevon McCrary SR Mainland 27.71m 90' 11"
  • 25.93  
  • 23.89  
  • 27.71  
15 Tivon Sutton SR Colonial 27.52m 90' 3"
  • FOUL  
  • 27.52  
  • FOUL  
16 Ahmed Elaidy SR Timber Creek 27.41m 89' 11"
  • 27.19  
  • 27.41  
  • 26.81  
17 Matthew Bartimus SR Winter Park 27.24m 89' 4"
  • 27.24  
  • 25.46  
  • 22.94  
18 Knykolas Ross FR Orlando Christian Prep 26.48m 86' 10"
  • 26.48  
  • 25.52  
  • 23.94  
19 Justin Farquharson SO Timber Creek 26.39m 86' 7"
  • 25.80  
  • 25.60  
  • 26.39  
20 Donald Wright JR Timber Creek 26.05m 85' 5"
  • 26.05  
  • 21.88  
  • 25.43  
21 Amaury Arias SO Celebration 25.98m 85' 3"
  • 25.89  
  • 23.83  
  • 25.98  
22 Laron Davis SO Mainland 25.93m 85' 1"
  • 25.93  
  • 25.30  
  • 22.51  
23 Luther Johnson SO Wekiva 24.87m 81' 7"
  • 24.41  
  • FOUL  
  • 24.87  
24 Branden Spencer FR Lake Minneola 24.01m 78' 9"
  • 22.62  
  • 24.01  
  • 20.90  
25 Kendrick Ruth FR Mainland 23.28m 76' 4"
  • 23.28  
  • 21.17  
  • 20.56  
26 Trace O'Hara JR East River 22.71m 74' 6"
  • FOUL  
  • 22.71  
  • 22.32  
27 Vincent Pagliuca SO West Orange 22.54m 73' 11"
  • 22.54  
  • 20.93  
  • FOUL  
28 Jadyn Nirschi JR DeLand 22.21m 72' 10"
  • 20.73  
  • 22.21  
  • 21.14  
29 Ben Strong JR East River 22.07m 72' 5"
  • FOUL  
  • 22.07  
  • FOUL  
30 Mac Cobbs SR Lake Minneola 21.98m 72' 1"
  • 18.57  
  • 21.59  
  • 21.98  
31 Traquan McNair SR DeLand 21.79m 71' 6"
  • 21.79  
  • 20.28  
  • 19.54  
32 Nicholas Wade SR Winter Park 21.34m 70' 0"
  • 21.34  
  • 21.17  
  • 21.17  
33 Desmond Solomon SO Lake Howell 21.13m 69' 4"
  • FOUL  
  • 21.13  
  • 18.82  
34 Stephon Ramgeet JR Orlando Christian Prep 17.50m 57' 5"
  • FOUL  
  • 15.08  
  • 17.50  
35 Omar Alshafei JR Celebration 17.03m 55' 10"
  • FOUL  
  • 17.03  
  • FOUL  
  Denzell Williams SO Evans NM NM
  Jhavori Davis JR Evans NM NM
  Greyson Labiad SO Celebration NM NM
  Josh Brown FR DeLand NM NM
  Keishaun Burrows SR Lake Howell NM NM
  RJ Fugate SR Lake Howell NM NM
  Jacob Wisecup SO Lake Mary NM NM
  Alex Nunez FR Winter Park NM NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Jajuan Gordon SR Wekiva NM NM
  Matt Edwards SR First Academy (Orlando) NM NM
Boys' Discus Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
12 Johntae Allen SR Lake Minneola 28.49m 93' 6"
15 Tivon Sutton SR Colonial 27.52m 90' 3"
21 Amaury Arias SO Celebration 25.98m 85' 3"
24 Branden Spencer FR Lake Minneola 24.01m 78' 9"
25 Kendrick Ruth FR Mainland 23.28m 76' 4"
27 Vincent Pagliuca SO West Orange 22.54m 73' 11"
28 Jadyn Nirschi JR DeLand 22.21m 72' 10"
30 Mac Cobbs SR Lake Minneola 21.98m 72' 1"
33 Desmond Solomon SO Lake Howell 21.13m 69' 4"
35 Omar Alshafei JR Celebration 17.03m 55' 10"
  Josh Brown FR DeLand NM NM
  Jhavori Davis JR Evans NM NM
  Denzell Williams SO Evans NM NM
  Jajuan Gordon SR Wekiva NM NM
  Matt Edwards SR First Academy (Orlando) NM NM
Boys' Discus Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
8 Jadie Caesar SR Edgewater 30.28m 99' 4"
9 Robert Perkins SO Lake Mary 30.24m 99' 2"
11 Ordeus Aneas SR Edgewater 28.88m 94' 9"
14 Kevon McCrary SR Mainland 27.71m 90' 11"
18 Knykolas Ross FR Orlando Christian Prep 26.48m 86' 10"
19 Justin Farquharson SO Timber Creek 26.39m 86' 7"
22 Laron Davis SO Mainland 25.93m 85' 1"
29 Ben Strong JR East River 22.07m 72' 5"
31 Traquan McNair SR DeLand 21.79m 71' 6"
32 Nicholas Wade SR Winter Park 21.34m 70' 0"
34 Stephon Ramgeet JR Orlando Christian Prep 17.50m 57' 5"
  Jacob Wisecup SO Lake Mary NM NM
  Alex Nunez FR Winter Park NM NM
  RJ Fugate SR Lake Howell NM NM
  Greyson Labiad SO Celebration NM NM
Boys' Discus Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK ENGLISH
1 Justin Thomas SR Boone 37.74m 123' 10"
2 Austin Hacker JR Lake Mary 37.65m 123' 6"
3 Kenneth Brown SO Edgewater 35.01m 114' 10"
4 Zyire Willett SR Wekiva 34.64m 113' 8"
5 Trent Bivens SR Boone 33.00m 108' 3"
6 Evan Thompson SO East River 31.90m 104' 8"
7 Hunter Reek SR Boone 31.05m 101' 10"
10 Grant Nguyen JR West Orange 30.14m 98' 11"
13 Patrick Lightbody JR West Orange 28.00m 91' 10"
16 Ahmed Elaidy SR Timber Creek 27.41m 89' 11"
17 Matthew Bartimus SR Winter Park 27.24m 89' 4"
20 Donald Wright JR Timber Creek 26.05m 85' 5"
23 Luther Johnson SO Wekiva 24.87m 81' 7"
26 Trace O'Hara JR East River 22.71m 74' 6"
  Keishaun Burrows SR Lake Howell NM NM