February 15-16, 2019
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL

Boys' 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sukeil Foucha SR Piper 2:18.21 1:58.95 2:12.54 1:53.28 1:49.89 1:30.63
2 Lovensky Demelien SR Dillard 1:53.76 1:31.93 1:43.42 1:54.91 1:20.44 2:02.96
3 Winston Quinn   Miami Northwestern HS 2:04.14 1:42.30 1:27.36 1:54.94 1:35.40 1:59.54
4 Tommy Cardenas SR Mater Academy 1:47.77 1:46.61 2:15.58 1:55.88 1:29.23 2:04.00
5 Musa Rigaba SR South Dade 2:07.53 2:15.72 1:57.00 1:57.00 1:32.43 2:25.08
6 Alec Collado SR Miami Coral Park 1:49.27 2:19.82 1:57.49 1:57.49 2:29.22 2:13.94
7 Sage Brands JR St. Thomas Aquinas 2:18.37 1:37.81 1:55.71 1:59.28 1:53.32 2:08.83
8 Jean Dieuvil Jr.   North Miami HS 1:50.17 1:38.20 2:08.14 1:59.75 1:41.79 1:23.83

Boys' 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Winston Quinn   Miami Northwestern HS 1:21.21 2:26.18 1:50.21 1:56.01
2 Tommy Cardenas SR Mater Academy 2:14.55 2:16.89 1:57.00 1:57.00
3 Lovensky Demelien SR Dillard 2:11.66 2:30.47 1:36.39 1:57.55
4 Sukeil Foucha SR Piper 2:14.29 1:58.84 2:30.93 1:58.84
5 Jean Dieuvil Jr.   North Miami HS 2:07.26 2:12.02 1:35.15 1:58.93
6 Musa Rigaba SR South Dade 1:42.36 1:28.08 2:18.07 1:59.02
7 Alec Collado SR Miami Coral Park 2:12.34 1:50.88 1:46.11 1:59.22
8 Sage Brands JR St. Thomas Aquinas 2:27.89 1:24.68 2:07.61 1:59.26
9 Keegan Simms SR Miami Southridge 2:32.66 2:24.31 1:23.49 1:59.26
10 Kevin Kergean JR Miami Columbus 1:33.67 2:02.49 2:27.70 2:00.08
11 Darius Rainey FR Hillsborough 1:47.20 2:03.03 2:32.27 2:01.81
12 Zachary Vincennie JR Spanish River 1:53.82 1:29.34 2:06.06 2:02.38
13 Sebastien Cantave JR Miami Columbus 1:38.45 2:26.45 1:50.76 2:03.06
14 Disner Moreno SR Miami Sunset 1:27.55 1:33.72 2:21.81 2:03.31
15 Shawn Gordon SR Flagler Palm Coast 1:51.54 2:23.76 2:31.20 2:03.93
16 Adrian Arano SR Hillsborough 2:03.23 2:30.61 1:44.56 2:04.47
17 Wesley Magnell SR Flagler Palm Coast 2:42.00 2:20.81 2:42.00 2:04.61
18 Jonathan Pitchford SO Marathon 1:52.44 2:12.43 2:13.68 2:04.93
19 Malcolm Brown SO Miami Columbus 2:02.57 2:13.83 1:45.06 2:05.07
20 Victer Thompson SR Miami Northwestern 2:10.26 2:25.29 1:33.94 2:05.25
21 Daniil Shakhov SR NSU University School 1:53.12 1:36.78 1:51.86 2:05.68
22 Emory Clemons FR American Heritage 1:40.64 2:43.53 1:33.09 2:05.79
23 Colin Breslin SR St. Thomas Aquinas 1:38.13 2:03.29 2:39.77 2:05.80
24 Lucas Batista SR Miami Coral Park 1:50.74 2:02.07 2:14.65 2:05.84
25 Valerie Louissaint SR North Miami 1:49.61 2:31.18 1:54.65 2:05.98
26 Jason Davis SR Miami Southridge 2:08.96 2:30.46 1:50.00 2:06.43
27 Mozinski Lince JR Miramar 1:47.54 2:02.72 2:43.20 2:06.51
28 Luka Thompson SR Piper 1:38.78 2:33.24 2:43.37 2:06.64
29 Blake Stern SO NSU University School 2:00.64 2:05.71 1:46.67 2:06.98
30 August Healy SR Flagler Palm Coast 1:44.28 2:07.16 2:28.78 2:07.16
31 Damurri Little SR Coral Reef 2:44.62 2:29.31 1:56.13 2:07.61
32 David Amat SO Miami Coral Park 2:03.93 2:15.43 2:28.21 2:07.76
33 Jamar Henry SR Miramar 2:28.54 2:13.18 1:43.72 2:08.05
34 Zane Height SR Piper 1:48.95 2:46.62 2:05.61 2:08.17
35 Humberto Ramirez SO Piper 1:40.26 2:47.09 2:26.53 2:08.53
36 La'Pere Francis SR iMater Prep 2:33.49 2:45.10 2:43.81 2:08.98
37 Kamari Kendrick SR Miami Norland 2:44.51 2:23.78 2:31.55 2:09.53
38 Japrince Gaines FR Cardinal Gibbons 1:41.10 2:05.73 1:33.32 2:09.61
39 Kristain Bodden SR Mater Academy 1:38.57 2:07.10 1:55.43 2:09.69
40 amari stringer   Miami Northwestern HS 1:38.96 2:41.46 1:58.50 2:10.21
41 Ephiam Joseph   Miami Central HS 2:06.72 1:56.27 2:01.50 2:10.64
42 Aydan Child SR Marathon 1:34.35 2:42.49 2:01.87 2:11.04
43 Anthony Frederick SR North Miami 2:27.70 2:02.64 1:56.05 2:11.87
44 Jamis Scruggs JR Miami Norland 2:40.61 1:34.24 2:27.33 2:12.73
45 Greg Kovacs SO Spanish River 2:32.93 2:16.97 2:19.63 2:12.98
46 Jordan Guerrier SR Hallandale 2:29.57 2:32.24 2:06.87 2:13.54
47 Reese Revere JR South Dade 1:53.80 2:23.26 1:44.43 2:13.88
48 Marquise Murphy SR Homestead 1:33.73 2:11.23 1:35.07 2:13.90
49 Donold Ferguson SO Coral Reef 2:11.77 2:53.44 2:31.93 2:14.45
50 Charles Sealy   Miami Norland HS 2:02.90 1:46.69 2:32.61 2:15.05
51 Isaiah Hall SO Miami Killian 2:13.83 2:17.93 2:24.76 2:16.56
52 Darnelle Joseph SO Homestead 2:26.16 1:36.98 2:00.20 2:16.59
53 Jayven Cruz JR Dillard 2:55.04 2:16.75 1:49.40 2:16.75
54 Mateo Rohlfs   Doral Academy Charter HS 2:00.88 1:47.14 1:37.53 2:17.36
55 Max Lipsky SO NSU University School 2:17.62 2:06.61 2:07.99 2:17.62
56 Jason Chum JR Flagler Palm Coast 1:58.59 2:09.62 1:54.45 2:17.89
57 Christian Fontalvo SO Monsignor Pace 1:57.76 2:06.08 2:26.86 2:18.54
58 Jean Rodriquez FR Mater Academy 2:28.42 2:40.91 2:32.59 2:18.71
59 Caleb Rubio SR American 1:58.21 1:42.92 1:42.92 2:19.07
60 Jaydon Rodriquez   Miami Central HS 2:38.29 2:08.88 1:52.07 2:20.08
61 Matthew Pierre FR Dr. Krop 2:59.40 1:52.12 1:52.12 2:20.15
62 Lucas Mardis SO St. Thomas Aquinas 3:02.54 2:14.80 2:02.16 2:20.41
63 Ian Dodd FR Cardinal Gibbons 2:01.19 2:54.73 2:46.28 2:20.91
64 Joshua Tovar SO Coral Reef 2:01.71 2:55.49 2:24.35 2:21.52
65 Deren Arilez FR Somerset Academy (PP) 1:43.38 2:18.78 3:01.26 2:21.61
66 Joshua Laufer SR Miami Beach 2:45.39 2:53.94 2:55.37 2:22.57
67 Nicolas Serrano FR St. Thomas Aquinas 2:54.49 2:01.57 3:05.93 2:23.02
68 Joel Talley FR Southwest Miami 3:06.20 2:47.58 2:31.83 2:23.23
69 Nicholas Rivas SR Southwest Miami 2:31.25 1:46.59 2:21.16 2:24.04
70 Andre Fields   Miami Carol City HS 2:42.05 2:29.02 2:59.41 2:24.68
71 Jaime Chea   Doral Academy Charter HS 2:01.58 2:50.79 2:01.58 2:24.73
72 Aleck Estrada   Doral Academy Charter HS 1:41.48 2:11.93 3:02.67 2:24.97
73 dylan tirse SO Somerset Academy (PP) 2:34.85 2:56.76 1:48.10 2:26.08
74 Patrick Grey JR Braddock 2:07.59 2:53.05 2:42.79 2:26.65
75 Evans Rolle SO South Dade 2:01.85 2:26.80 2:18.00 2:26.80
76 Justin Norris SR Miami Beach 2:46.20 1:59.14 2:47.68 2:27.08
77 NICHOLAS ALI   Doral Academy Charter HS 2:05.07 2:05.07 2:56.57 2:27.14
78 JULIAN RUBINOVICH   Miami Beach HS 2:00.48 2:39.16 1:59.00 2:28.74
79 Nicolas Murphy   Miami Central HS 2:28.85 3:04.58 2:57.14 2:28.85
80 Devontae Johnson   Miami Jackson HS 2:17.07 3:04.74 2:39.41 2:28.98
81 Wayne Jean-Baptiste FR Monsignor Pace 2:35.11 2:08.26 3:09.41 2:29.14
82 Tajae Rowe FR Somerset Academy (PP) 2:56.18 2:50.21 2:15.87 2:29.30
83 Keem Malbranche JR Monsignor Pace 2:12.97 3:06.75 2:56.30 2:29.40
84 Francesco Orlandi SR Southwest Miami 2:43.00 3:00.95 2:56.46 2:29.54
85 Dakota Quinones SO Coral Reef 3:09.34 2:18.25 2:30.27 2:30.27
86 Ricardo Llera FR Doctor's Charter 2:45.40 2:45.40 2:13.82 2:30.36
87 Alejandro Ortega   Riviera Preparatory School 2:20.76 3:03.14 2:29.84 2:31.35
88 Jason Velasquez FR Southwest Miami 2:53.18 3:12.93 1:58.49 2:31.91
89 Ahmad Inshanally SO Miami Killian 2:35.68 3:15.36 2:11.26 2:32.62
90 Alexander Deybach SR Miami Beach 2:00.01 2:04.62 2:32.32 2:33.85
91 Jordan Silva JR American 2:35.60 2:32.52 2:37.15 2:34.06
92 Michael Christian   Miami Carol City HS 1:47.93 1:58.72 3:05.02 2:34.18
93 Kris Bonilla   Marathon MS/HS 2:31.32 2:40.58 3:17.64 2:34.40
94 Pedro Rodriguez SO iMater Prep 3:04.32 3:19.81 3:04.32 2:34.89
95 Micheal Scott   Miami Jackson HS 1:58.57 3:21.26 2:20.41 2:36.01
96 Sebastien Emmanuel JR Monsignor Pace 2:07.12 2:11.83 2:47.92 2:36.93
97 Kahmyah Russell JR American 3:26.58 3:20.13 2:59.15 2:41.39
98 Alexander Baez SO Miami Killian 2:52.95 3:30.12 2:40.02 2:41.63
99 Bryan Tejera JR Braddock 2:09.48 1:56.54 3:23.93 2:41.85
100 Marvens Buly JR Homestead 2:55.37 2:42.38 3:19.73 2:42.38
101 Shain McDonald SO Miami Southridge 2:53.91 2:14.16 3:15.44 2:45.62
102 Michael Charley   Riviera Preparatory School 3:26.44 3:31.56 3:41.80 2:50.61
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Lovensky Demelien SR Dillard 1:25.82 2:23.42 2:29.29 1:57.55
17 Wesley Magnell SR Flagler Palm Coast 1:47.17 2:38.26 1:30.97 2:04.61
24 Lucas Batista SR Miami Coral Park 2:23.46 1:41.93 1:34.38 2:05.84
38 Japrince Gaines FR Cardinal Gibbons 2:03.13 1:46.28 2:04.43 2:09.61
44 Jamis Scruggs JR Miami Norland 2:03.44 2:18.04 2:32.64 2:12.73
45 Greg Kovacs SO Spanish River 1:58.36 2:31.60 1:43.73 2:12.98
69 Nicholas Rivas SR Southwest Miami 2:01.00 2:44.21 2:38.45 2:24.04
83 Keem Malbranche JR Monsignor Pace 2:36.87 2:27.91 1:47.57 2:29.40
97 Kahmyah Russell JR American 2:23.64 2:17.19 3:23.36 2:41.39
99 Bryan Tejera JR Braddock 3:27.17 2:06.25 2:28.91 2:41.85
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Alec Collado SR Miami Coral Park 1:59.22 1:56.84 1:38.96 1:46.11 1:31.80
33 Jamar Henry SR Miramar 2:08.05 2:43.91 2:01.65 2:46.47 1:30.92
48 Marquise Murphy SR Homestead 2:13.90 2:16.58 2:20.60 1:56.50 1:40.43
55 Max Lipsky SO NSU University School 2:17.62 2:12.12 2:10.74 2:23.13 1:37.71
61 Matthew Pierre FR Dr. Krop 2:20.15 2:04.74 2:20.15 2:04.74 2:17.35
65 Deren Arilez FR Somerset Academy (PP) 2:21.61 2:34.36 2:10.29 1:57.54 2:01.79
67 Nicolas Serrano FR St. Thomas Aquinas 2:23.02 2:54.49 2:31.61 2:43.05 2:50.20
74 Patrick Grey JR Braddock 2:26.65 3:06.25 2:58.92 2:57.45 2:11.99
86 Ricardo Llera FR Doctor's Charter 2:30.36 2:58.93 2:04.80 1:46.76 2:48.41
90 Alexander Deybach SR Miami Beach 2:33.85 2:53.85 1:58.47 2:46.16 2:38.47
101 Shain McDonald SO Miami Southridge 2:45.62 1:57.59 2:48.94 2:07.53 2:58.87
102 Michael Charley   Riviera Preparatory School 2:50.61 2:36.97 2:13.08 2:35.26 2:59.14
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Jean Dieuvil Jr.   North Miami HS 1:58.93
6 Musa Rigaba SR South Dade 1:59.02
28 Luka Thompson SR Piper 2:06.64
29 Blake Stern SO NSU University School 2:06.98
36 La'Pere Francis SR iMater Prep 2:08.98
41 Ephiam Joseph   Miami Central HS 2:10.64
68 Joel Talley FR Southwest Miami 2:23.23
75 Evans Rolle SO South Dade 2:26.80
77 NICHOLAS ALI   Doral Academy Charter HS 2:27.14
87 Alejandro Ortega   Riviera Preparatory School 2:31.35
92 Michael Christian   Miami Carol City HS 2:34.18
93 Kris Bonilla   Marathon MS/HS 2:34.40
95 Micheal Scott   Miami Jackson HS 2:36.01
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Tommy Cardenas SR Mater Academy 1:57.00
19 Malcolm Brown SO Miami Columbus 2:05.07
25 Valerie Louissaint SR North Miami 2:05.98
32 David Amat SO Miami Coral Park 2:07.76
35 Humberto Ramirez SO Piper 2:08.53
39 Kristain Bodden SR Mater Academy 2:09.69
53 Jayven Cruz JR Dillard 2:16.75
57 Christian Fontalvo SO Monsignor Pace 2:18.54
59 Caleb Rubio SR American 2:19.07
60 Jaydon Rodriquez   Miami Central HS 2:20.08
70 Andre Fields   Miami Carol City HS 2:24.68
71 Jaime Chea   Doral Academy Charter HS 2:24.73
78 JULIAN RUBINOVICH   Miami Beach HS 2:28.74
98 Alexander Baez SO Miami Killian 2:41.63
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Zachary Vincennie JR Spanish River 2:07.28 1:52.59 2:02.38 1:58.71
14 Disner Moreno SR Miami Sunset 1:47.28 2:14.41 2:03.31 1:37.42
16 Adrian Arano SR Hillsborough 2:30.61 1:33.36 2:04.47 1:38.34
18 Jonathan Pitchford SO Marathon 2:03.68 2:23.67 2:04.93 2:17.43
20 Victer Thompson SR Miami Northwestern 1:55.23 1:27.68 2:05.25 2:07.76
21 Daniil Shakhov SR NSU University School 1:58.14 2:15.74 2:05.68 2:01.91
22 Emory Clemons FR American Heritage 2:15.86 1:55.73 2:05.79 2:24.66
26 Jason Davis SR Miami Southridge 2:25.40 1:34.83 2:06.43 1:56.32
47 Reese Revere JR South Dade 2:16.56 1:53.80 2:13.88 2:33.97
66 Joshua Laufer SR Miami Beach 2:14.02 1:52.63 2:22.57 2:52.51
72 Aleck Estrada   Doral Academy Charter HS 3:01.22 2:40.92 2:24.97 2:00.33
76 Justin Norris SR Miami Beach 2:49.15 2:46.20 2:27.08 1:48.84
85 Dakota Quinones SO Coral Reef 2:58.83 2:21.26 2:30.27 3:09.34
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Winston Quinn   Miami Northwestern HS 2:01.81 1:29.33 2:02.97 1:56.01
23 Colin Breslin SR St. Thomas Aquinas 2:36.00 1:48.19 2:34.74 2:05.80
31 Damurri Little SR Coral Reef 2:30.58 1:57.41 1:39.54 2:07.61
34 Zane Height SR Piper 2:05.61 1:31.00 2:14.58 2:08.17
49 Donold Ferguson SO Coral Reef 2:34.62 2:50.76 1:39.50 2:14.45
52 Darnelle Joseph SO Homestead 1:57.47 2:04.30 2:41.18 2:16.59
56 Jason Chum JR Flagler Palm Coast 2:53.75 1:53.07 1:47.56 2:17.89
58 Jean Rodriquez FR Mater Academy 2:00.68 2:49.23 1:50.97 2:18.71
73 dylan tirse SO Somerset Academy (PP) 2:20.24 2:34.85 3:08.45 2:26.08
84 Francesco Orlandi SR Southwest Miami 2:59.45 3:02.44 2:34.03 2:29.54
89 Ahmad Inshanally SO Miami Killian 2:28.05 2:46.36 3:16.88 2:32.62
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Sukeil Foucha SR Piper 1:54.09 2:11.92 2:23.80 1:58.84 2:16.67
8 Sage Brands JR St. Thomas Aquinas 2:01.65 1:49.72 1:30.64 1:59.26 2:35.04
13 Sebastien Cantave JR Miami Columbus 1:54.45 1:53.22 1:56.91 2:03.06 1:28.61
27 Mozinski Lince JR Miramar 1:38.68 2:07.78 2:17.90 2:06.51 2:41.94
37 Kamari Kendrick SR Miami Norland 1:53.99 2:36.74 2:06.94 2:09.53 2:13.42
42 Aydan Child SR Marathon 2:26.77 2:09.73 1:56.63 2:11.04 1:47.46
50 Charles Sealy   Miami Norland HS 2:36.66 2:38.01 2:02.90 2:15.05 1:34.54
51 Isaiah Hall SO Miami Killian 2:19.30 2:02.91 2:07.00 2:16.56 2:02.91
63 Ian Dodd FR Cardinal Gibbons 2:26.55 2:53.32 3:03.19 2:20.91 2:22.32
80 Devontae Johnson   Miami Jackson HS 2:40.90 2:20.05 3:09.21 2:28.98 2:52.82
88 Jason Velasquez FR Southwest Miami 3:02.30 2:01.53 2:00.01 2:31.91 2:59.26
91 Jordan Silva JR American 2:37.15 2:15.58 3:06.42 2:34.06 2:17.12
96 Sebastien Emmanuel JR Monsignor Pace 2:32.23 3:22.44 3:19.31 2:36.93 3:14.60
100 Marvens Buly JR Homestead 2:01.79 3:06.74 3:19.73 2:42.38 1:56.92
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Keegan Simms SR Miami Southridge 2:12.38 1:41.38 2:08.80 2:13.58 1:27.06 1:59.26
10 Kevin Kergean JR Miami Columbus 1:48.08 2:14.49 1:57.68 1:52.88 2:04.89 2:00.08
11 Darius Rainey FR Hillsborough 1:47.20 2:32.27 2:10.34 2:20.09 2:32.27 2:01.81
15 Shawn Gordon SR Flagler Palm Coast 2:41.11 2:00.22 2:02.69 1:39.15 1:32.95 2:03.93
30 August Healy SR Flagler Palm Coast 2:35.14 2:09.71 1:34.10 2:17.34 2:02.08 2:07.16
40 amari stringer   Miami Northwestern HS 1:44.17 1:50.68 2:02.40 2:19.33 1:36.36 2:10.21
43 Anthony Frederick SR North Miami 2:00.01 2:39.57 2:07.92 2:42.20 1:57.37 2:11.87
46 Jordan Guerrier SR Hallandale 2:49.60 2:45.59 2:33.57 2:44.26 2:00.19 2:13.54
54 Mateo Rohlfs   Doral Academy Charter HS 1:58.13 2:46.21 2:33.85 1:38.90 2:50.33 2:17.36
62 Lucas Mardis SO St. Thomas Aquinas 1:42.50 1:50.93 2:51.30 1:45.31 2:48.50 2:20.41
64 Joshua Tovar SO Coral Reef 2:27.18 2:41.34 1:57.47 2:07.37 1:56.05 2:21.52
79 Nicolas Murphy   Miami Central HS 2:24.39 3:12.02 3:00.11 2:46.72 2:12.48 2:28.85
81 Wayne Jean-Baptiste FR Monsignor Pace 1:50.37 1:59.32 2:24.67 2:42.57 2:00.81 2:29.14
82 Tajae Rowe FR Somerset Academy (PP) 2:17.36 2:08.40 3:00.66 2:06.91 2:27.81 2:29.30
94 Pedro Rodriguez SO iMater Prep 3:04.32 1:51.52 2:27.15 3:13.62 1:49.98 2:34.89