March 16, 2019
|
Raines - Jacksonville, FL

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tyrese Cooper SR Miami Norland 44.81 47.16 58.01 37.73 33.02 10
2 Alex Collier JR Orange Park 45.91 47.33 36.45 59.64 47.81 8
3 ernest balkman SR Miami Northwestern 51.82 49.35 39.98 38.50 55.28 6
4 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 37.38 49.83 35.38 40.86 41.36 5
5 Jacques Guillaume JR Mandarin 56.88 50.33 44.80 43.29 46.31 4
6 Byron Jackson JR Lincoln 1:04.69 51.34 1:06.75 51.34 58.53 3
7 Trayvon Williams SR Palatka 58.05 52.77 40.11 53.83 59.11 2
  Jabari Bryant SR Rickards DNF DNF DNF DNF DNF -

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Collier JR Orange Park 56.96 50.26 47.86 47.86 44.99
2 Tyrese Cooper SR Miami Norland 56.31 45.63 58.74 48.54 56.80
3 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 52.40 46.91 56.39 49.90 1:03.88
4 Trayvon Williams SR Palatka 36.95 34.96 47.94 49.93 55.93
5 Jabari Bryant SR Rickards 55.52 56.02 47.01 50.01 40.01
6 ernest balkman SR Miami Northwestern 36.80 47.88 59.48 50.40 48.89
7 Byron Jackson JR Lincoln 59.65 44.99 42.47 50.55 36.91
8 Jacques Guillaume JR Mandarin 44.21 57.93 50.31 50.81 1:01.48
9 Tre Morrison Senior Berkeley 1:01.29 43.92 42.90 51.07 40.86
10 Davian Burroughs SR Palm Beach Gardens 41.44 57.80 58.31 51.15 1:01.90
11 David Bradford SR Ed White 1:03.57 38.96 59.98 51.26 42.55
12 Jordan Greenwood JR Rickards 52.81 44.61 51.27 51.27 37.43
13 Sean Dixon JR Orange Park 1:02.64 1:00.07 48.78 51.34 36.46
14 Devin Crews SR Lake Weir 49.47 42.26 52.05 51.53 1:03.90
15 Kristopher Cauley SR Godby 49.58 39.25 37.70 51.64 1:07.14
16 Deron Reid JR Santa Fe 36.85 58.64 56.56 51.89 1:07.46
17 Ken'Deric Morton JR Flagler Palm Coast 1:05.96 52.97 1:04.40 51.93 56.09
18 Antonio GRIFFIN SO First Coast 52.03 1:04.52 37.99 52.03 38.51
19 Daquez Robinson SR Mandarin 1:00.37 1:00.37 1:07.66 52.04 36.95
20 Nicholi Brown SR Stanton 56.81 59.94 45.35 52.12 1:00.98
21 Rakeel Jack SR Lincoln 54.31 49.09 38.12 52.22 40.74
22 Adrian Arano SR Hillsborough 1:07.50 50.75 54.94 52.32 59.65
23 Keon Muldrow SR Ribault 1:08.16 45.09 41.42 52.43 1:02.92
24 Rosario Noto FR Windermere 51.56 1:00.51 42.62 52.61 43.14
25 Kris Coleman Senior Liberty County 53.80 1:05.40 1:08.04 52.74 1:02.76
26 Rickey Embry JR Oakleaf 1:08.68 49.66 53.89 52.83 43.32
27 Anthony Mack Senior Calhoun County 51.32 39.68 56.08 52.90 47.08
28 Angel Mendoza-Bayron SO Hillsborough 40.75 39.69 56.10 52.92 1:02.45
29 Quincy Burroughs FR Raines 41.31 56.14 45.55 52.96 58.26
30 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 48.22 1:01.47 1:05.71 52.99 38.69
31 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 1:07.91 1:02.60 1:02.07 53.05 1:08.44
32 Alex Carter Junior Hillcrest 59.53 38.27 1:06.97 53.15 45.71
33 Ethan Starbird Senior Richmond Hill 47.87 40.42 38.83 53.18 1:06.48
34 William Hamilton SR Palm Beach Central 43.63 1:08.63 38.31 53.20 56.93
35 Jalil Jackson SR Westside 1:09.20 1:08.67 38.86 53.23 44.72
35 Marquis Sparks Senior Richmond Hill 52.70 50.57 39.39 53.23 54.30
37 Mike Francois JR Ed White 46.43 57.63 1:04.04 53.36 40.56
38 Sage Limon FR Windermere 49.24 1:02.09 58.88 53.52 50.85
39 Corey Phanor SR Terry Parker 1:04.52 45.16 49.46 53.76 1:06.13
40 Elijah Hardy Sophomore Johnson, Savannah 47.94 54.40 53.86 53.86 43.63
41 Aaron Blunt JR Ribault 59.31 1:06.31 45.29 53.91 56.61
42 Tavion Wood JR Ocoee 47.03 56.76 1:04.86 54.05 52.97
43 Martin Odum FR Union County 54.62 55.17 45.97 54.08 50.30
44 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 37.88 51.41 1:03.85 54.11 55.74
45 Joshua Johnson SO Palm Beach Central 1:09.61 57.65 50.58 54.38 39.70
46 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 1:02.28 1:06.11 1:06.11 54.63 46.44
47 Logan Barryhill Senior Camden County 49.74 52.48 40.45 54.66 49.74
48 Kareem Burke FR Raines 39.50 40.05 46.64 54.86 58.16
49 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 1:02.21 1:02.76 1:03.87 55.54 46.10
50 Joshua Morgan Freshman Tucker 1:01.18 53.39 1:10.63 55.61 38.93
51 James Colby-Hill SR Atlantic Coast 1:03.98 55.63 1:11.77 55.63 1:10.65
52 Jalen Thompson SO Dr. Phillips 57.42 41.25 1:05.78 55.74 41.81
53 David Williams Freshman Tucker 1:09.85 1:03.15 44.71 55.88 57.00
54 Eric Sherwood SO Ocoee 1:06.53 51.99 1:02.05 55.90 55.35
55 Alex Frazier Sophomore Battery Creek 57.11 50.95 53.19 55.99 58.79
56 Akil Rivers JR Godby 1:08.56 1:11.93 47.77 56.19 52.26
57 Keshawn Russell SR Palatka 59.61 1:02.98 1:05.23 56.23 43.30
58 Bryce Jefferson SR P. K. Yonge 1:07.16 54.18 53.61 56.43 50.23
59 DANIEL MOSCOSO SO Miami Palmetto 1:06.63 53.08 44.04 56.46 1:03.80
60 Anthony Barney SR Paxon 59.92 45.79 1:01.05 56.52 1:07.26
61 Dyoni Hill FR Gainesville 54.55 53.98 1:08.19 56.82 1:10.46
62 Devante Priest SR Westside 41.97 1:02.09 55.77 57.49 51.75
63 Zai'vyon Price SR FAMU DRS 40.31 42.04 55.86 57.58 1:10.83
64 Rico Elrod Senior Hillcrest 54.97 1:00.18 54.97 57.86 52.66
64 Di'Shon McGlon SR Santa Fe 1:08.28 1:08.86 42.24 57.86 1:01.91
66 Andre James JR Paxon 57.92 1:10.79 1:05.52 58.50 1:09.03
67 Jordan Robinson 8 Calhoun County 1:12.22 56.37 42.86 58.71 1:05.76
68 Leondre Stevenson SO Robert E. Lee 54.14 44.72 42.37 58.84 1:14.14
69 Cameron Daniel SO Atlantic Coast 1:13.59 49.26 1:14.77 59.34 51.63
70 Curtis Coleman FR Andrew Jackson 41.59 55.26 50.50 59.41 53.47
71 Jaeon Allen Freshman Battery Creek 55.70 42.53 1:03.49 59.89 1:05.88
72 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 1:09.05 1:00.64 46.23 1:00.04 43.23
73 Cornelius Pace SR FAMU DRS 1:04.26 1:14.06 1:03.04 1:01.20 56.31
74 Deshawn Jackson SR Menendez 1:16.79 1:09.24 1:20.57 1:02.94 53.50
75 MARUS ALEXANDER FR Miami Palmetto 1:11.79 1:11.79 1:06.71 1:03.53 1:07.98
  Ming Pierson FR Florida High DNF DNF DNF DNF DNF
  Anthony Davis SR Palm Beach Gardens DNF DNF DNF DNF DNF
  Marvin Gatlin SR Osceola (Kissimmee) DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 ernest balkman SR Miami Northwestern 58.47 56.45 1:04.52 50.40 37.80
7 Byron Jackson JR Lincoln 1:00.16 56.11 1:00.16 50.55 1:04.71
14 Devin Crews SR Lake Weir 39.68 1:04.93 43.80 51.53 56.17
15 Kristopher Cauley SR Godby 52.16 46.48 40.80 51.64 40.28
55 Alex Frazier Sophomore Battery Creek 1:02.71 48.16 41.44 55.99 59.35
64 Di'Shon McGlon SR Santa Fe 1:03.07 42.82 1:01.91 57.86 56.71
67 Jordan Robinson 8 Calhoun County 56.37 1:02.82 48.15 58.71 1:08.11
72 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 42.63 57.04 1:11.45 1:00.04 1:14.45
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Tyrese Cooper SR Miami Norland 40.29 1:02.14 48.54
13 Sean Dixon JR Orange Park 1:06.75 53.40 51.34
25 Kris Coleman Senior Liberty County 56.96 1:00.65 52.74
39 Corey Phanor SR Terry Parker 1:02.90 48.93 53.76
46 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 1:08.29 45.35 54.63
49 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 57.21 48.32 55.54
71 Jaeon Allen Freshman Battery Creek 1:13.67 52.11 59.89
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Antonio GRIFFIN SO First Coast 54.64 1:01.40 52.03 58.80 1:00.88
23 Keon Muldrow SR Ribault 1:00.82 54.53 52.43 59.77 37.75
35 Jalil Jackson SR Westside 38.33 37.26 53.23 38.86 1:08.14
48 Kareem Burke FR Raines 1:00.90 1:03.09 54.86 41.70 1:10.77
50 Joshua Morgan Freshman Tucker 47.27 57.84 55.61 39.49 56.17
62 Devante Priest SR Westside 1:14.17 55.19 57.49 1:09.57 1:11.29
68 Leondre Stevenson SO Robert E. Lee 1:02.37 1:16.50 58.84 1:05.90 51.19
74 Deshawn Jackson SR Menendez 58.54 50.36 1:02.94 1:05.46 1:11.13
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Collier JR Orange Park 54.09 44.51 47.86 34.46 36.38
11 David Bradford SR Ed White 55.88 48.70 51.26 1:00.49 47.16
26 Rickey Embry JR Oakleaf 1:07.10 41.21 52.83 44.38 1:01.82
32 Alex Carter Junior Hillcrest 47.31 1:03.78 53.15 49.97 43.06
40 Elijah Hardy Sophomore Johnson, Savannah 1:03.56 1:03.02 53.86 38.24 53.33
60 Anthony Barney SR Paxon 52.00 1:05.57 56.52 1:01.61 1:12.91
61 Dyoni Hill FR Gainesville 1:02.51 40.35 56.82 47.16 55.12
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Jabari Bryant SR Rickards 50.01 51.51 1:03.52
12 Jordan Greenwood JR Rickards 51.27 38.46 1:04.09
22 Adrian Arano SR Hillsborough 52.32 49.71 1:02.26
30 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 52.99 54.05 46.64
44 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 54.11 1:07.64 51.41
47 Logan Barryhill Senior Camden County 54.66 49.20 56.30
57 Keshawn Russell SR Palatka 56.23 53.42 46.67
63 Zai'vyon Price SR FAMU DRS 57.58 55.28 1:01.61
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Daquez Robinson SR Mandarin 59.85 48.92 54.13 53.61 38.51 1:00.37 52.04
21 Rakeel Jack SR Lincoln 55.88 43.35 1:01.10 48.05 1:01.62 46.48 52.22
24 Rosario Noto FR Windermere 36.83 46.83 38.94 43.14 59.45 53.14 52.61
34 William Hamilton SR Palm Beach Central 44.16 56.40 56.93 56.40 51.61 42.03 53.20
37 Mike Francois JR Ed White 50.16 1:08.84 1:02.44 1:02.97 41.62 1:01.37 53.36
51 James Colby-Hill SR Atlantic Coast 41.73 53.41 1:07.32 59.53 1:10.10 39.50 55.63
58 Bryce Jefferson SR P. K. Yonge 39.51 42.89 41.20 1:05.46 42.33 54.74 56.43
70 Curtis Coleman FR Andrew Jackson 58.23 51.10 1:14.27 42.19 52.88 1:14.27 59.41
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Tre Morrison Senior Berkeley 51.07 52.61
28 Angel Mendoza-Bayron SO Hillsborough 52.92 1:05.10
43 Martin Odum FR Union County 54.08 1:02.74
52 Jalen Thompson SO Dr. Phillips 55.74 45.15
53 David Williams Freshman Tucker 55.88 50.30
56 Akil Rivers JR Godby 56.19 1:06.87
  Anthony Davis SR Palm Beach Gardens DNF DNF
  Marvin Gatlin SR Osceola (Kissimmee) DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Trayvon Williams SR Palatka 49.93
16 Deron Reid JR Santa Fe 51.89
17 Ken'Deric Morton JR Flagler Palm Coast 51.93
27 Anthony Mack Senior Calhoun County 52.90
35 Marquis Sparks Senior Richmond Hill 53.23
41 Aaron Blunt JR Ribault 53.91
45 Joshua Johnson SO Palm Beach Central 54.38
73 Cornelius Pace SR FAMU DRS 1:01.20
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Jacques Guillaume JR Mandarin 40.14 50.31 50.81 59.96 37.60
10 Davian Burroughs SR Palm Beach Gardens 40.92 40.41 51.15 56.27 58.31
29 Quincy Burroughs FR Raines 39.72 1:01.97 52.96 40.25 40.25
31 Ryan Clark JR Flagler Palm Coast 1:01.54 39.26 53.05 1:05.26 41.91
59 DANIEL MOSCOSO SO Miami Palmetto 56.46 55.33 56.46 51.38 44.04
66 Andre James JR Paxon 43.29 50.31 58.50 1:09.62 43.88
69 Cameron Daniel SO Atlantic Coast 59.94 48.07 59.34 54.60 1:02.90
  Ming Pierson FR Florida High DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Jo'ki Chatman JR Miami Northwestern 49.90 36.93 35.93
20 Nicholi Brown SR Stanton 52.12 48.48 55.77
33 Ethan Starbird Senior Richmond Hill 53.18 1:05.95 1:02.22
38 Sage Limon FR Windermere 53.52 39.07 50.31
42 Tavion Wood JR Ocoee 54.05 1:02.70 1:03.24
54 Eric Sherwood SO Ocoee 55.90 50.87 1:11.00
64 Rico Elrod Senior Hillcrest 57.86 57.86 45.71
75 MARUS ALEXANDER FR Miami Palmetto 1:03.53 47.02 49.56