March 4- 5, 2022
|
Tropical Park - Miami, FL
ICON KEY: FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys 800m Run High School Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 1:59.99 10
2 Nazir Ward JR Miami Northwestern 2:00.46 8
3 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:01.22 6
4 Devin Jones SO Miami Northwestern 2:02.29 5
5 James Orange FR Columbus 2:03.42 4
6 Daylerh Campos Colmenares SR Boca Raton 2:03.51 3
7 Marcus Mata SR Columbus 2:04.14 2
8 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:04.98 1
9 Christopher Pettit SO Somerset Academy (PP) 2:05.55 -
10 Brandon Ruiz JR Columbus 2:05.71 -
11 Shuvens Liska JR North Miami 2:06.05 -
12 Scott Frederick SO Boca Raton 2:06.13 -
13 Nathan Montes FR Westminster Christian 2:06.49 -
14 Kevin Pacheco JR Varela 2:08.22 -
15 Tyreese Clerveau JR Mater Academy 2:11.65 -
16 Jeremiah Oscar SR Fort Lauderdale 2:11.93 -

Boys 800m Run High School Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Devin Jones SO Miami Northwestern 2:03.24
2 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:03.38
3 Nazir Ward JR Miami Northwestern 2:04.11
4 Marcus Mata SR Columbus 2:04.15
5 Christopher Pettit SO Somerset Academy (PP) 2:04.41
6 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 2:04.58
7 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:04.87
8 Brandon Ruiz JR Columbus 2:05.05
9 Scott Frederick SO Boca Raton 2:06.08
10 Tyreese Clerveau JR Mater Academy 2:06.09
11 James Orange FR Columbus 2:06.47
12 Shuvens Liska JR North Miami 2:06.47
13 Daylerh Campos Colmenares SR Boca Raton 2:06.90
14 Kevin Pacheco JR Varela 2:07.45
15 Nathan Montes FR Westminster Christian 2:09.12
16 Jeremiah Oscar SR Fort Lauderdale 2:09.18
17 Tyreke clerveau JR Mater Academy 2:09.72
18 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 2:10.92
19 Anthony Irby SO Miami Southridge 2:11.12
20 Seven Days Cross JR Ocoee 2:12.18
21 Taneko Bastian SO Miami Carol City 2:12.25
22 William Brutus SR Ocoee 2:13.00
23 Carlos Dominguez SR Ferguson 2:13.50
24 Quinn Sweet FR Cypress Bay 2:13.98
25 Matthew White SR Gulliver Prep 2:14.15
26 Orion Francis JR Ocoee 2:15.42
27 Justin Garcia FR Mater Lakes 2:15.54
28 Cesar Dominguez SR Ferguson 2:15.76
29 BRANDON DEVITO FR Miami Palmetto 2:16.28
30 Tyrone Ousley JR Raines 2:16.31
31 Natan Rowlands FR Westminster Christian 2:16.58
32 Daniel Esquivel SR Mater Lakes 2:16.71
33 Aaron Sanchez-Heft JR Miami Coral Park 2:16.79
34 Jayden Lewis-Rowell SO Miami Carol City 2:17.03
35 Javier Perez SO Coral Reef 2:18.73
36 Erik Gaviria JR Westminster Christian 2:18.95
37 De'Vondre Fox SO Miami Southridge 2:19.55
38 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 2:19.88
39 Omar Suarez-Davis SO North Miami 2:19.92
40 Amarion Jones JR Miami Southridge 2:20.08
41 Carlo Marchan SO Miami Coral Park 2:20.31
42 Kai Ebron SO Somerset Academy (PP) 2:20.32
43 Daniel Valderrama SR Pembroke Pines Charter 2:20.60
44 Mc-Intosh Guilaume JR North Miami 2:21.28
45 Julian Corral JR Homestead 2:22.27
46 Andres Jimenez JR Pembroke Pines Charter 2:22.39
47 Alain Bermudez SR Varela 2:22.99
48 SANTIAGO MATUTE SO Doral Academy 2:23.17
49 JOSEPH PEREZ JR Doral Academy 2:24.18
50 Tomas Valdivieso JR Gulliver Prep 2:25.30
51 Leo Gershman SR Ransom Everglades 2:25.38
52 Daniel Gomez JR Mater Lakes 2:25.50
53 Elijah Sherman JR Fort Lauderdale 2:25.73
54 Amil Almonti SR Miami Jackson 2:26.58
55 Nicolas Merida SR Southwest Miami 2:26.83
56 Matthew Sanchez SO Ferguson 2:26.85
57 Kai Revere SO South Dade 2:27.72
58 Andrew Landsaw SR Cutler Bay 2:28.60
59 Jaden Regla FR South Dade 2:29.37
60 Marcell Castellanos SR iMater Prep 2:29.53
61 Tyler Fitzgerald JR Braddock 2:30.63
62 Nicolas Chesnick JR Gulliver Prep 2:30.79
63 CARSON RIVERA JR Miami Palmetto 2:30.97
64 Sebastian Priante FR Coral Reef 2:32.11
65 Nestor Campos JR Miami Sunset 2:32.57
66 Jordi Castellanos JR Miami Jackson 2:32.72
67 Christian Casquette SO Braddock 2:32.84
68 Carlos Guzman SR Miami Jackson 2:35.34
69 Antonio Campa SR Cutler Bay 2:37.06
70 Joseph Morales SO Mater Academy (Cutler Bay) 2:37.11
71 Christopher Palma SO iMater Prep 2:37.74
72 Christopher Bujans SO iMater Prep 2:38.72
73 Alex Villamil FR Southwest Miami 2:40.79
74 Jonathan Phillips SR American 2:42.55
75 Daniel Lopez FR Varela 2:43.70
76 Oscar Torres FR Mater Academy (Cutler Bay) 2:48.11
77 Carlos Ruiz-Martin JR Miami Sunset 2:48.19
78 MARCELO DURAN SO Doral Academy 2:57.38
79 Riordan Cange FR American 3:08.55
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 2:04.58
15 Nathan Montes FR Westminster Christian 2:09.12
18 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 2:10.92
25 Matthew White SR Gulliver Prep 2:14.15
35 Javier Perez SO Coral Reef 2:18.73
36 Erik Gaviria JR Westminster Christian 2:18.95
37 De'Vondre Fox SO Miami Southridge 2:19.55
54 Amil Almonti SR Miami Jackson 2:26.58
55 Nicolas Merida SR Southwest Miami 2:26.83
61 Tyler Fitzgerald JR Braddock 2:30.63
62 Nicolas Chesnick JR Gulliver Prep 2:30.79
78 MARCELO DURAN SO Doral Academy 2:57.38
79 Riordan Cange FR American 3:08.55
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Nazir Ward JR Miami Northwestern 2:04.11
10 Tyreese Clerveau JR Mater Academy 2:06.09
19 Anthony Irby SO Miami Southridge 2:11.12
23 Carlos Dominguez SR Ferguson 2:13.50
26 Orion Francis JR Ocoee 2:15.42
28 Cesar Dominguez SR Ferguson 2:15.76
39 Omar Suarez-Davis SO North Miami 2:19.92
47 Alain Bermudez SR Varela 2:22.99
51 Leo Gershman SR Ransom Everglades 2:25.38
56 Matthew Sanchez SO Ferguson 2:26.85
59 Jaden Regla FR South Dade 2:29.37
67 Christian Casquette SO Braddock 2:32.84
68 Carlos Guzman SR Miami Jackson 2:35.34
75 Daniel Lopez FR Varela 2:43.70
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:03.38
8 Brandon Ruiz JR Columbus 2:05.05
9 Scott Frederick SO Boca Raton 2:06.08
30 Tyrone Ousley JR Raines 2:16.31
38 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 2:19.88
41 Carlo Marchan SO Miami Coral Park 2:20.31
45 Julian Corral JR Homestead 2:22.27
46 Andres Jimenez JR Pembroke Pines Charter 2:22.39
48 SANTIAGO MATUTE SO Doral Academy 2:23.17
66 Jordi Castellanos JR Miami Jackson 2:32.72
70 Joseph Morales SO Mater Academy (Cutler Bay) 2:37.11
73 Alex Villamil FR Southwest Miami 2:40.79
76 Oscar Torres FR Mater Academy (Cutler Bay) 2:48.11
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Devin Jones SO Miami Northwestern 2:03.24
5 Christopher Pettit SO Somerset Academy (PP) 2:04.41
12 Shuvens Liska JR North Miami 2:06.47
14 Kevin Pacheco JR Varela 2:07.45
32 Daniel Esquivel SR Mater Lakes 2:16.71
44 Mc-Intosh Guilaume JR North Miami 2:21.28
50 Tomas Valdivieso JR Gulliver Prep 2:25.30
52 Daniel Gomez JR Mater Lakes 2:25.50
53 Elijah Sherman JR Fort Lauderdale 2:25.73
57 Kai Revere SO South Dade 2:27.72
65 Nestor Campos JR Miami Sunset 2:32.57
69 Antonio Campa SR Cutler Bay 2:37.06
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Marcus Mata SR Columbus 2:04.15
7 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:04.87
16 Jeremiah Oscar SR Fort Lauderdale 2:09.18
17 Tyreke clerveau JR Mater Academy 2:09.72
20 Seven Days Cross JR Ocoee 2:12.18
21 Taneko Bastian SO Miami Carol City 2:12.25
24 Quinn Sweet FR Cypress Bay 2:13.98
29 BRANDON DEVITO FR Miami Palmetto 2:16.28
49 JOSEPH PEREZ JR Doral Academy 2:24.18
58 Andrew Landsaw SR Cutler Bay 2:28.60
63 CARSON RIVERA JR Miami Palmetto 2:30.97
64 Sebastian Priante FR Coral Reef 2:32.11
72 Christopher Bujans SO iMater Prep 2:38.72
Boys 800m Run High School Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 James Orange FR Columbus 2:06.47
13 Daylerh Campos Colmenares SR Boca Raton 2:06.90
22 William Brutus SR Ocoee 2:13.00
27 Justin Garcia FR Mater Lakes 2:15.54
31 Natan Rowlands FR Westminster Christian 2:16.58
33 Aaron Sanchez-Heft JR Miami Coral Park 2:16.79
34 Jayden Lewis-Rowell SO Miami Carol City 2:17.03
40 Amarion Jones JR Miami Southridge 2:20.08
42 Kai Ebron SO Somerset Academy (PP) 2:20.32
43 Daniel Valderrama SR Pembroke Pines Charter 2:20.60
60 Marcell Castellanos SR iMater Prep 2:29.53
71 Christopher Palma SO iMater Prep 2:37.74
74 Jonathan Phillips SR American 2:42.55
77 Carlos Ruiz-Martin JR Miami Sunset 2:48.19