March 11, 2021
|
Lawton Chiles - Tallahassee, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Dawson Isbell FR Niceville 2:13.76 2:29.71 2:02.71 10
2 Carson Freeland FR Community Christian (Tal) 2:08.11 2:00.64 2:04.37 8
3 Patrick Koon FR Leon 2:06.61 1:36.52 2:05.35 6
4 Carter Rothell SO Maclay 2:52.72 1:53.81 2:13.89 5
5 Jackson Rowe FR Chiles 2:09.92 1:59.09 2:15.33 4
6 Calvin Wheatley SO Chiles 2:06.18 1:59.32 2:17.15 3
7 Jonathan Faircloth FR St. John Paul Catholic 2:34.83 1:54.74 2:18.24 2
8 Cannon Cowhey 8 Florida High 1:41.34 1:59.90 2:22.73 1
9 Josiah Ganga Sophomore Thomas County Central 2:28.88 1:51.30 2:24.54 -
10 Arrow Harris FR Community Christian (Tal) 2:29.23 1:45.77 2:24.88 -
11 Taylor Callen FR Chiles 2:08.94 1:54.29 2:26.52 -
12 Cody Kelley SO Community Leadership Academy 3:03.97 1:59.21 2:27.17 -
13 Brantley Gibson SO Rickards 2:36.25 3:05.73 2:27.40 -
14 Rayshawn Goodman FR Lincoln 2:14.27 2:01.00 2:27.55 -
15 Virgus Broxton SO Florida High 1:45.88 1:44.39 2:29.12 -
16 Rodderick Mayer FR Lincoln 1:57.94 2:33.76 2:29.28 -
17 Davontae Dickey SO Rickards 1:52.12 2:22.02 2:29.49 -
18 Tyler Goff Sophomore Lowndes 2:19.93 2:13.78 2:33.76 -
19 Tim Yu FR Chiles 3:15.46 1:50.81 2:33.90 -
20 Christian Nixon FR St. John Paul Catholic 2:50.30 2:22.43 2:34.81 -
21 Kenneth Baggett Sophomore Thomas County Central 2:39.67 2:57.06 2:38.09 -
22 Ethan Knight FR Lincoln 2:14.60 3:14.77 2:38.35 -
23 Jaylen Smith FR Florida High 2:08.29 3:25.90 2:38.38 -
24 Nicholas Petrandis SO Community Christian (Tal) 3:01.51 2:05.79 2:39.22 -
25 Elijah Jefferson SO Florida High 2:42.90 2:21.93 2:41.28 -
26 Jonah Hendricks SO Community Christian (Tal) 2:53.37 3:29.69 2:45.11 -
27 Brandon Neal JR Florida High 3:16.62 3:01.75 2:45.22 -
28 Christopher Tychsen FR Community Christian (Tal) 3:19.04 2:00.43 2:47.26 -
29 Cam Methvin FR North Florida Christian 2:14.28 2:19.38 2:49.97 -
Boys' 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
9 Josiah Ganga Sophomore Thomas County Central 2:24.54 3:03.57 2:34.66 -
11 Taylor Callen FR Chiles 2:26.52 2:19.20 2:20.66 -
16 Rodderick Mayer FR Lincoln 2:29.28 1:54.95 2:09.88 -
18 Tyler Goff Sophomore Lowndes 2:33.76 3:07.59 2:27.61 -
19 Tim Yu FR Chiles 2:33.90 3:15.46 2:36.98 -
20 Christian Nixon FR St. John Paul Catholic 2:34.81 2:02.30 2:05.40 -
21 Kenneth Baggett Sophomore Thomas County Central 2:38.09 2:06.48 2:14.38 -
22 Ethan Knight FR Lincoln 2:38.35 2:01.93 2:30.44 -
26 Jonah Hendricks SO Community Christian (Tal) 2:45.11 2:40.16 3:24.74 -
27 Brandon Neal JR Florida High 2:45.22 3:14.96 2:05.57 -
Boys' 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Dawson Isbell FR Niceville 1:27.13 2:06.40 2:02.71 2:35.85 10
2 Carson Freeland FR Community Christian (Tal) 2:09.35 1:55.67 2:04.37 2:29.25 8
3 Patrick Koon FR Leon 1:42.79 2:26.66 2:05.35 1:31.51 6
4 Carter Rothell SO Maclay 2:15.23 2:32.64 2:13.89 2:44.69 5
5 Jackson Rowe FR Chiles 1:44.21 1:45.56 2:15.33 1:42.85 4
6 Calvin Wheatley SO Chiles 2:03.44 2:22.64 2:17.15 1:53.84 3
7 Jonathan Faircloth FR St. John Paul Catholic 2:40.36 2:36.22 2:18.24 2:08.57 2
8 Cannon Cowhey 8 Florida High 2:11.32 2:56.99 2:22.73 1:39.91 1
10 Arrow Harris FR Community Christian (Tal) 2:53.86 1:42.87 2:24.88 3:05.45 -
12 Cody Kelley SO Community Leadership Academy 2:16.87 2:43.36 2:27.17 2:22.76 -
13 Brantley Gibson SO Rickards 1:47.61 2:40.67 2:27.40 2:02.35 -
14 Rayshawn Goodman FR Lincoln 1:50.67 2:23.13 2:27.55 2:12.80 -
15 Virgus Broxton SO Florida High 3:09.39 1:48.86 2:29.12 2:42.54 -
17 Davontae Dickey SO Rickards 2:33.98 2:04.08 2:29.49 2:48.93 -
23 Jaylen Smith FR Florida High 2:08.29 1:55.62 2:38.38 2:09.88 -
24 Nicholas Petrandis SO Community Christian (Tal) 2:07.38 3:20.62 2:39.22 2:07.38 -
25 Elijah Jefferson SO Florida High 3:13.54 2:36.45 2:41.28 3:28.06 -
28 Christopher Tychsen FR Community Christian (Tal) 2:58.97 2:48.94 2:47.26 2:15.48 -
29 Cam Methvin FR North Florida Christian 3:13.77 3:12.07 2:49.97 3:00.17 -