March 20, 2021
|
Raines - Jacksonville, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Mekhi Gammons SO Hialeah-Miami Lakes 56.90 43.28 38.42 48.63 10
2 Jaren Hamilton SO P. K. Yonge 57.54 57.04 49.11 49.60 8
3 Xavier Anderson SR West Port 51.11 47.64 45.16 49.62 6
4 Kenton Kirkland SO Raines 58.22 43.79 35.83 49.76 5
5 Willie McCray SR Lehigh 40.59 55.30 40.08 50.73 4
6 Khalil McLaughlin SR Bishop Snyder 48.25 45.17 42.61 51.33 3
7 Aidan dixon SO Atlantic (PO) 57.31 55.25 44.92 51.63 2
8 Clayton Cornelius SR Zephyrhills 45.80 1:06.33 58.96 52.64 1

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Willie McCray SR Lehigh 50.27
2 Xavier Anderson SR West Port 50.85
3 Mekhi Gammons SO Hialeah-Miami Lakes 50.88
4 Kenton Kirkland SO Raines 50.91
5 Jaren Hamilton SO P. K. Yonge 51.42
6 Khalil McLaughlin SR Bishop Snyder 51.43
7 Clayton Cornelius SR Zephyrhills 51.51
8 Aidan dixon SO Atlantic (PO) 51.57
9 Alex Bendig JR Fleming Island 51.60
10 Kaseem Ibraheem-Washin   Rickards 51.72
11 Trace Spires JR Santa Fe 51.89
12 David Terry JR Sandalwood 52.26
13 Jalen Rogers JR Miami Northwestern 52.35
14 Jaquon King JR Raines 52.44
15 Brandon Noble SO West Port 52.45
16 thomonte Curry FR Atlantic (PO) 52.47
17 Jeremiah Toussaint SO Hialeah-Miami Lakes 52.57
18 Jayce Friendly SR Matanzas 52.99
19 Mehki Hoo SO American Heritage 53.42
20 Ravon Grant Sophomore Richmond Hill 53.46
21 Micahi Danzy FR Florida High 53.58
22 John Smith JR Paxon 53.85
23 Sheldon Richardson   Rickards 53.99
23 Hayden Newman JR Palatka 53.99
25 Ezra Barbee JR Atlantic Coast 54.01
26 David Morrison JR Lincoln 54.24
27 Matheus Braga JR Bishop Kenny 54.46
28 Dony Huynh SR Fleming Island 54.50
29 Kaveon Ruffin SO Gadsden County 54.80
30 Galen Johnson SR Lincoln 54.94
31 Keegan Bille JR Fernandina Beach 55.12
32 Antonio Castelo-Galliano SR Bishop Kenny 55.23
33 Ethan Mason SR Gadsden County 55.56
34 Xavier Black JR First Coast 55.58
35 Bennie Mcduffie JR Mandarin 55.60
36 Michael Ash Jr SO Godby 55.84
37 Ryan Miller JR Matanzas 55.92
38 Christopher Arias JR Orange Park 56.15
39 Shamor McNeill SO American Heritage 56.32
40 Jacob Simons JR Atlantic Coast 56.48
41 Angelo DaSilva SR Bishop Snyder 56.68
42 Amos Oruamabo SO Robert E. Lee 56.70
43 Calvin Jasey SO Episcopal 56.78
44 Dequan Amerson SR Baldwin 56.99
45 Maxwell Hayes SR First Coast 57.02
46 Malik Brown FR Mandarin 57.05
47 Damarise Johnson JR Columbia 57.13
48 Nicholas Ruen JR Bishop Kenny 57.16
49 Chad Axon JR Ribault 57.32
50 Davaughn Patterson   Ed White 57.77
51 Evanray Morales SO Stanton 58.32
52 Ja'mon Gracin SR University Christian 58.41
53 Burry Loxcident FR Orange Park 58.43
54 Josh Hutto SR Fletcher 58.52
55 Samuel Barnett   P. K. Yonge 58.74
56 Darwynn Palmer JR Terry Parker 59.42
57 Emari Napper SR Ribault 59.58
58 Jahmetrius Hale SO University Christian 1:00.46
59 Matthew Mirfield FR Fernandina Beach 1:01.18
60 Jacari Butler   Ed White 1:01.71
61 Joseph McCreary JR Ribault 1:01.97
62 Kaden Mckire FR Columbia 1:02.77
63 Michel Damien SR East Ridge 1:03.25
64 Jaylen Hitchens SO Baldwin 1:04.83
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Khalil McLaughlin SR Bishop Snyder 51.43 1:06.35 57.61 54.52 55.55
14 Jaquon King JR Raines 52.44 1:00.83 1:07.13 58.74 44.58
16 thomonte Curry FR Atlantic (PO) 52.47 55.10 1:04.54 1:00.87 1:01.92
20 Ravon Grant Sophomore Richmond Hill 53.46 1:07.90 47.05 50.26 54.00
23 Sheldon Richardson   Rickards 53.99 59.39 1:09.11 59.39 1:05.33
35 Bennie Mcduffie JR Mandarin 55.60 48.93 1:03.39 52.82 55.60
37 Ryan Miller JR Matanzas 55.92 53.69 48.65 49.77 58.16
59 Matthew Mirfield FR Fernandina Beach 1:01.18 44.05 47.11 45.89 1:10.97
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Xavier Anderson SR West Port 39.16 54.41 42.72 50.85
9 Alex Bendig JR Fleming Island 46.96 58.83 50.06 51.60
11 Trace Spires JR Santa Fe 46.19 1:05.90 50.34 51.89
31 Keegan Bille JR Fernandina Beach 48.51 1:03.94 59.53 55.12
38 Christopher Arias JR Orange Park 55.59 47.17 40.43 56.15
53 Burry Loxcident FR Orange Park 42.07 59.02 42.07 58.43
63 Michel Damien SR East Ridge 1:05.78 46.18 1:15.27 1:03.25
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Willie McCray SR Lehigh 1:00.33 53.79 55.30 39.72 43.24 50.27
8 Aidan dixon SO Atlantic (PO) 56.22 41.26 59.83 1:00.86 1:00.34 51.57
18 Jayce Friendly SR Matanzas 56.70 54.05 46.64 1:01.47 41.87 52.99
30 Galen Johnson SR Lincoln 1:07.58 54.39 1:07.58 1:05.93 1:07.03 54.94
42 Amos Oruamabo SO Robert E. Lee 1:13.71 55.57 1:13.15 51.60 41.96 56.70
54 Josh Hutto SR Fletcher 1:09.06 1:13.74 45.06 45.06 46.23 58.52
61 Joseph McCreary JR Ribault 1:08.17 59.50 1:03.21 1:18.71 46.48 1:01.97
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Kaseem Ibraheem-Washin   Rickards 37.76 51.72 36.21
12 David Terry JR Sandalwood 38.68 52.26 1:04.28
19 Mehki Hoo SO American Heritage 1:02.51 53.42 1:04.11
21 Micahi Danzy FR Florida High 1:06.44 53.58 1:03.76
25 Ezra Barbee JR Atlantic Coast 39.97 54.01 53.47
44 Dequan Amerson SR Baldwin 49.59 56.99 54.71
46 Malik Brown FR Mandarin 1:06.18 57.05 59.34
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Mekhi Gammons SO Hialeah-Miami Lakes 50.88 52.41 1:00.04 59.02 43.25
27 Matheus Braga JR Bishop Kenny 54.46 43.57 1:05.90 40.30 50.65
36 Michael Ash Jr SO Godby 55.84 1:11.48 50.82 1:10.36 1:05.90
39 Shamor McNeill SO American Heritage 56.32 1:12.66 56.32 53.51 41.68
43 Calvin Jasey SO Episcopal 56.78 52.24 1:07.00 40.89 1:09.28
45 Maxwell Hayes SR First Coast 57.02 46.76 58.73 1:09.57 1:01.02
60 Jacari Butler   Ed White 1:01.71 54.93 1:15.29 1:00.48 1:18.99
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Kenton Kirkland SO Raines 1:05.17 45.31 50.91
28 Dony Huynh SR Fleming Island 53.41 53.41 54.50
29 Kaveon Ruffin SO Gadsden County 1:02.48 1:02.48 54.80
34 Xavier Black JR First Coast 1:08.37 40.02 55.58
40 Jacob Simons JR Atlantic Coast 1:07.78 55.92 56.48
51 Evanray Morales SO Stanton 1:00.07 1:12.90 58.32
52 Ja'mon Gracin SR University Christian 50.24 53.74 58.41
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jaren Hamilton SO P. K. Yonge 37.54 55.02 51.42 44.23 1:02.74
13 Jalen Rogers JR Miami Northwestern 59.68 59.68 52.35 39.79 36.65
32 Antonio Castelo-Galliano SR Bishop Kenny 42.53 58.00 55.23 1:02.97 44.19
47 Damarise Johnson JR Columbia 58.85 49.14 57.13 1:05.70 1:05.13
48 Nicholas Ruen JR Bishop Kenny 52.59 50.88 57.16 1:04.59 45.73
58 Jahmetrius Hale SO University Christian 52.60 1:11.95 1:00.46 50.79 48.98
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Clayton Cornelius SR Zephyrhills 51.00 51.51 51.51
15 Brandon Noble SO West Port 1:01.90 52.45 54.55
22 John Smith JR Paxon 1:09.47 53.85 1:05.70
33 Ethan Mason SR Gadsden County 53.90 55.56 58.34
50 Davaughn Patterson   Ed White 1:08.75 57.77 54.31
56 Darwynn Palmer JR Terry Parker 1:02.40 59.42 59.42
62 Kaden Mckire FR Columbia 1:17.84 1:02.77 1:04.03
64 Jaylen Hitchens SO Baldwin 1:02.24 1:04.83 1:06.13
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
17 Jeremiah Toussaint SO Hialeah-Miami Lakes 53.63 57.83 1:06.24 52.57 1:05.19
23 Hayden Newman JR Palatka 57.77 44.82 53.99 53.99 43.20
26 David Morrison JR Lincoln 39.06 1:06.18 1:06.72 54.24 55.33
41 Angelo DaSilva SR Bishop Snyder 49.32 1:11.99 1:06.89 56.68 1:07.45
49 Chad Axon JR Ribault 56.75 41.27 40.13 57.32 49.87
55 Samuel Barnett   P. K. Yonge 1:15.19 1:12.84 1:13.43 58.74 1:01.68
57 Emari Napper SR Ribault 1:16.86 1:10.31 50.05 59.58 45.28