April 10, 2019
|
Bishop John Snyder - Jacksonville, FL

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jett Isley SR St. Johns Country Day 58.65 51.44 10
2 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 52.79 51.75 8
3 Ty'vorus Lawton JR St. Joseph 40.42 51.82 6
4 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 56.05 52.87 5
5 Dylan Nobles FR Providence 55.67 55.67 4
6 Luis Merced FR Florida Deaf and Blind 46.93 56.54 3
7 Armani Brodie SO North Florida Educational 55.50 1:00.99 2
  JaQuez Ketter SR North Florida Educational DNF DNF -

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jett Isley SR St. Johns Country Day 1:05.27 59.00 52.21 47.52 1:01.09 53.26 40.73
2 Ty'vorus Lawton JR St. Joseph 47.37 58.42 52.63 1:04.21 48.95 50.00 38.95
3 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 1:04.35 48.93 53.18 48.40 1:01.16 43.61 38.29
4 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 1:02.82 47.38 53.23 55.90 1:08.14 42.59 38.86
5 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 38.41 44.99 54.86 52.12 1:05.29 44.44 39.50
6 Luis Merced FR Florida Deaf and Blind 53.02 1:00.75 55.22 44.73 1:02.40 1:10.13 1:03.51
7 Dylan Nobles FR Providence 49.86 59.39 56.02 45.38 52.66 1:01.63 44.82
8 Armani Brodie SO North Florida Educational 1:06.13 44.28 56.04 1:06.69 1:08.93 56.04 51.00
9 Frank Palmieri JR St. Joseph 1:11.89 1:11.33 56.16 1:09.64 1:00.10 40.44 43.81
10 Austin Thompson-Davoli JR Bishop Snyder 1:10.80 59.00 56.19 1:05.75 44.96 1:06.87 47.20
11 Matthew Cherry 8 University Christian 1:04.06 39.34 56.19 43.27 57.88 59.00 58.44
12 Seth Bialick 8 Trinity Christian (Jax) 1:02.85 40.57 57.13 57.13 1:06.27 59.42 1:09.13
13 Hanan Etienne FR First Coast Christian 53.18 41.75 57.18 45.18 54.33 45.18 45.18
14 Jacob Crews JR Hilliard 48.18 1:15.46 58.04 1:11.97 47.60 51.08 56.88
15 Richard Martin SO Bishop Snyder 1:10.40 1:02.18 58.66 1:03.36 1:15.68 1:16.26 44.00
16 Theodros Amde JR Trinity Christian (Jax) 1:10.06 52.70 59.88 1:17.25 55.09 1:15.45 1:05.87
17 Davion Peterkin JR Trinity Christian (Jax) 57.53 43.75 59.92 46.14 1:07.71 44.34 50.34
18 Brookes Burkhardt JR St. Joseph 1:05.98 1:09.58 59.98 49.79 1:17.38 1:02.38 44.39
19 Javin Smereczynsky FR Florida Deaf and Blind 52.23 45.55 1:00.73 49.20 1:17.13 43.12 1:02.56
20 Jason Lubin FR Florida Deaf and Blind 46.17 1:02.57 1:00.74 1:14.71 59.53 47.38 1:01.96
21 Meet Barot JR Hilliard 57.85 1:19.16 1:00.89 1:11.25 42.63 1:08.20 1:13.68
22 Dante Black SO University Christian 45.53 1:11.37 1:01.52 1:03.37 1:10.75 1:19.98 1:18.13
23 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 45.66 58.62 1:01.70 50.60 45.66 1:17.75 43.19
24 Jacob Joseph SO Florida Deaf and Blind 59.34 1:06.14 1:01.81 43.89 1:01.81 47.60 57.49
25 Chance Morgan 8 Hilliard 1:20.75 44.79 1:03.08 1:15.07 56.78 1:09.39 1:19.48
26 Jason Sheffield SO Hilliard 46.03 1:05.84 1:03.92 1:06.48 1:21.18 1:02.65 1:16.07
27 Trent Carter 8 Beaches Chapel 1:16.07 1:10.27 1:04.46 1:22.51 47.70 1:20.58 50.28
28 Anthony Boulton FR Providence 52.28 1:18.10 1:04.54 1:21.32 1:14.87 54.22 50.99
29 Connor Little 8 St. Johns Country Day 1:23.29 50.50 1:05.58 1:18.04 1:05.58 58.37 50.50
30 Joseph Crawford SO Eagles View 1:25.27 1:14.12 1:05.59 1:14.78 1:11.50 1:16.09 1:22.65
31 Steven Wright 8 First Coast Christian 1:19.62 57.35 1:07.47 51.28 48.58 1:02.08 1:02.75
32 Danny Murray 8 First Coast Christian 49.83 1:20.71 1:10.18 1:26.33 1:18.61 1:17.90 1:17.90
33 Eiden Wright 6 First Coast Christian 1:30.10 1:07.77 1:19.73 1:17.34 1:28.50 1:26.11 59.00
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jett Isley SR St. Johns Country Day 51.17 42.29 53.26 52.21 1:06.31
8 Armani Brodie SO North Florida Educational 53.80 1:08.37 40.35 56.04 39.79
9 Frank Palmieri JR St. Joseph 1:13.01 39.32 46.62 56.16 52.23
14 Jacob Crews JR Hilliard 52.82 44.11 1:11.97 58.04 44.69
23 Rodarion Taylor FR North Florida Educational 1:01.70 54.30 43.81 1:01.70 55.53
31 Steven Wright 8 First Coast Christian 1:13.55 58.03 1:04.10 1:07.47 1:04.10
32 Danny Murray 8 First Coast Christian 1:28.43 54.74 53.34 1:10.18 1:01.06
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Ty'vorus Lawton JR St. Joseph 52.63
13 Hanan Etienne FR First Coast Christian 57.18
17 Davion Peterkin JR Trinity Christian (Jax) 59.92
18 Brookes Burkhardt JR St. Joseph 59.98
25 Chance Morgan 8 Hilliard 1:03.08
27 Trent Carter 8 Beaches Chapel 1:04.46
33 Eiden Wright 6 First Coast Christian 1:19.73
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Corey McDaniels SR St. Johns Country Day 45.74 53.18 1:05.42 43.61 1:04.35 1:03.82
10 Austin Thompson-Davoli JR Bishop Snyder 49.45 56.19 1:06.87 56.76 55.07 42.15
19 Javin Smereczynsky FR Florida Deaf and Blind 50.41 1:00.73 51.02 56.48 1:00.13 1:15.31
20 Jason Lubin FR Florida Deaf and Blind 1:01.35 1:00.74 51.03 43.74 1:05.00 1:02.57
21 Meet Barot JR Hilliard 1:06.98 1:00.89 43.84 46.28 57.85 1:11.85
24 Jacob Joseph SO Florida Deaf and Blind 57.49 1:01.81 1:10.47 1:09.85 55.01 1:11.09
30 Joseph Crawford SO Eagles View 57.72 1:05.59 53.79 1:14.12 1:23.30 1:08.22
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Khalil McLaughlin SO Bishop Snyder 43.12 51.10 53.23 42.59
6 Luis Merced FR Florida Deaf and Blind 1:09.58 1:11.24 55.22 1:03.51
7 Dylan Nobles FR Providence 52.66 50.42 56.02 59.39
15 Richard Martin SO Bishop Snyder 51.04 50.45 58.66 48.69
16 Theodros Amde JR Trinity Christian (Jax) 44.32 1:17.25 59.88 43.12
29 Connor Little 8 St. Johns Country Day 46.57 1:12.80 1:05.58 52.47
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 JaQuez Ketter SR North Florida Educational 54.86
11 Matthew Cherry 8 University Christian 56.19
12 Seth Bialick 8 Trinity Christian (Jax) 57.13
22 Dante Black SO University Christian 1:01.52
26 Jason Sheffield SO Hilliard 1:03.92
28 Anthony Boulton FR Providence 1:04.54