February 23, 2019
|
St. Cloud - St. Cloud, FL
|
Timing: Elite Timing

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Noel Andino SO Colonial 51.00 1:04.77 56.10 10
2 Chase Latouche JR Colonial 51.13 1:01.36 40.91 8
3 Honoree Pound JR Holy Trinity 52.20 1:04.21 51.16 6
4 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 53.50 51.90 1:04.74 5
5 Ian Tirado Bocanegra SR Winter Park 54.63 52.45 1:06.11 4
6 Joseph Oaks JR Space Coast 54.63 50.26 49.17 3
  Andrew Carrera SR St. Cloud DNS DNS DNS   
  Joshua Grimes SR Harmony DNS DNS DNS   

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Joshua Grimes SR Harmony 54.09 51.51 53.06
2 Noel Andino SO Colonial 44.76 52.04 1:00.37
3 Chase Latouche JR Colonial 41.47 52.49 39.37
4 Honoree Pound JR Holy Trinity 40.42 52.49 55.64
5 Andrew Carrera SR St. Cloud 1:02.14 53.11 50.46
6 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 1:02.96 53.35 1:00.29
7 Joseph Oaks JR Space Coast 47.04 54.06 1:09.20
8 Ian Tirado Bocanegra SR Winter Park 41.17 54.16 45.50
9 Neikerson Buckmaster FR Rockledge 1:06.85 54.35 55.98
10 Tramari Smith SO Cypress Creek 41.95 54.48 1:06.47
11 Steven Marrero FR Lake Nona 51.23 54.50 1:03.22
12 Yousef Garip SR Lake Nona 58.42 54.59 1:01.14
13 Robert Scott SO Dr. Phillips 51.09 54.93 46.69
14 Khalid Elmatbagi JR Oviedo 46.30 55.11 1:05.58
15 Mark Van De Meene JR Winter Park 1:10.31 55.36 1:02.01
16 Phillip Hager SO Rockledge 49.35 55.45 41.04
17 Joshua Kennedy SO Liberty 58.25 55.47 1:03.24
18 Essmal Reed SO Kathleen 1:05.03 55.58 43.36
19 Ja Marii Pringle JR Winter Park 48.95 55.62 38.94
20 Daniel McKinley FR Lake Nona 1:01.23 55.66 1:07.35
21 Rickey Riley FR Rockledge 58.24 56.00 1:02.16
22 Derric Esquivel JR Oviedo 1:00.98 56.99 46.17
23 Daviion Mitchell SR Liberty 1:03.43 57.14 58.29
24 Caleb LaBoy SR Parkhurst Academy 1:02.41 57.25 45.80
25 Larry Rosado JR Colonial 56.15 57.29 1:09.90
26 Adrian Concepcion FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 53.05 57.66 1:10.93
27 Christian Taylor SR Harmony 1:02.44 57.81 45.10
28 Ty Johnson SO Holy Trinity 1:00.08 58.33 1:01.25
29 Lee DeFour SO St. Cloud 42.09 58.45 43.84
30 Kyle Renk SO Oviedo 59.70 58.53 58.53
31 Orlando Charles FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 53.86 59.18 1:08.65
32 Jaydyn Brito JR Space Coast 1:04.93 1:00.12 1:16.96
33 Cory Felton JR Parkhurst Academy 57.07 1:00.71 46.75
34 DeMario Tolan FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 53.08 1:01.01 1:14.44
35 Marcus Lindor SR Liberty 57.76 1:01.44 44.86
36 Rohan Urquhart SR Cypress Creek 1:05.96 1:01.64 50.55
37 Kenyan Register FR Kathleen 43.86 1:01.77 1:08.57
38 Brandon Lawrence SR Holy Trinity 1:04.17 1:02.30 1:02.30
39 Wyatt Teems 7 Parkhurst Academy 1:22.39 1:17.00 1:28.55
  Blaine Ryan JR John Carroll DNS DNS DNS
  Malachi Jean SO John Carroll DNS DNS DNS
  Matthew Meredith SR Cypress Creek DNS DNS DNS
  Kemani Tannis-Harris FR Dr. Phillips DNS DNS DNS
  Quartez Nunn FR Ridge Community DNS DNS DNS
  Isaiah Oquendo FR Harmony DNS DNS DNS
  Noah Mitchell JR Space Coast DNS DNS DNS
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Andrew Carrera SR St. Cloud 53.11 1:07.98 44.62
10 Tramari Smith SO Cypress Creek 54.48 59.39 53.39
14 Khalid Elmatbagi JR Oviedo 55.11 58.97 52.91
16 Phillip Hager SO Rockledge 55.45 1:08.21 1:08.76
27 Christian Taylor SR Harmony 57.81 57.24 54.92
32 Jaydyn Brito JR Space Coast 1:00.12 49.90 50.50
  Isaiah Oquendo FR Harmony DNS DNS DNS
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Chase Latouche JR Colonial 52.49 38.32 42.00 1:01.42 1:07.72
7 Joseph Oaks JR Space Coast 54.06 38.93 41.63 51.90 1:04.34
9 Neikerson Buckmaster FR Rockledge 54.35 57.07 51.64 47.29 38.05
25 Larry Rosado JR Colonial 57.29 50.42 1:13.91 57.87 48.70
26 Adrian Concepcion FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 57.66 56.51 50.74 47.86 1:08.62
39 Wyatt Teems 7 Parkhurst Academy 1:17.00 1:40.10 1:02.37 1:30.09 1:38.56
  Blaine Ryan JR John Carroll DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Joshua Grimes SR Harmony 40.70 1:00.27 51.51 52.54
4 Honoree Pound JR Holy Trinity 1:07.72 59.32 52.49 55.64
11 Steven Marrero FR Lake Nona 39.79 39.79 54.50 1:05.95
19 Ja Marii Pringle JR Winter Park 1:11.20 38.94 55.62 41.16
20 Daniel McKinley FR Lake Nona 1:12.36 52.32 55.66 50.10
23 Daviion Mitchell SR Liberty 50.29 1:08.57 57.14 56.00
29 Lee DeFour SO St. Cloud 51.44 1:08.98 58.45 1:14.82
38 Brandon Lawrence SR Holy Trinity 1:19.13 1:11.03 1:02.30 1:18.50
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Noel Andino SO Colonial 52.04 45.80 1:04.01 1:05.05
15 Mark Van De Meene JR Winter Park 55.36 42.08 52.04 43.74
17 Joshua Kennedy SO Liberty 55.47 39.94 1:11.01 58.25
22 Derric Esquivel JR Oviedo 56.99 1:03.83 1:11.81 1:04.97
30 Kyle Renk SO Oviedo 58.53 43.32 1:06.14 1:11.41
33 Cory Felton JR Parkhurst Academy 1:00.71 52.82 1:05.57 1:14.68
36 Rohan Urquhart SR Cypress Creek 1:01.64 1:13.97 1:05.96 59.79
  Kemani Tannis-Harris FR Dr. Phillips DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Ian Tirado Bocanegra SR Winter Park 56.33 54.71 54.16 46.04 46.58
13 Robert Scott SO Dr. Phillips 1:05.92 51.09 54.93 1:05.37 43.95
21 Rickey Riley FR Rockledge 1:01.60 55.44 56.00 47.60 44.80
31 Orlando Charles FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 1:00.37 45.57 59.18 44.39 48.53
34 DeMario Tolan FR Tohopekaliga (Kissimmeee) 1:01.01 1:11.39 1:01.01 43.93 1:04.06
  Quartez Nunn FR Ridge Community DNS DNS DNS DNS DNS
  Noah Mitchell JR Space Coast DNS DNS DNS DNS DNS
  Malachi Jean SO John Carroll DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Javarious Johnson SR Dr. Phillips 53.35 1:07.76
12 Yousef Garip SR Lake Nona 54.59 1:04.97
18 Essmal Reed SO Kathleen 55.58 51.14
24 Caleb LaBoy SR Parkhurst Academy 57.25 1:06.41
28 Ty Johnson SO Holy Trinity 58.33 1:02.42
35 Marcus Lindor SR Liberty 1:01.44 1:10.05
37 Kenyan Register FR Kathleen 1:01.77 1:12.89
  Matthew Meredith SR Cypress Creek DNS DNS