FHSAA 2A District 1 Official Rankings

ICON KEY: FHSAA 2A District
DISPLAYING

100 Meters (Men)

FHSAA 2A District  11.11
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Suddeth, Lakieyan SR Bay 10.77 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
2 Hughley, Dominique SO Pensacola 11.07 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 0.3
3 Thompson, Xavier SO Pensacola Catholic 11.09 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 1.5
4 Showers, Jayvion JR Pensacola Catholic 11.10 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.1
5 Layne, Jackson SO South Walton 11.20 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
5 Jackson, Theodore SR Pensacola 11.20 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.1
7 James, Josiah SR Bay 11.23 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
7 Fountain, Jakobe SR Pensacola 11.23 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 1.5
9 Hamilton, Jevon JR Rutherford 11.36 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
10 Ganske, Kiernan JR South Walton 11.43 FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
11 Menifee, Christopher SR Bay 11.50 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
12 Oates, Jason JR Bay 11.51 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
13 Durhart, Jaquavius SR Bay 11.59 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
14 Truitt, Arman SO West Florida 11.64 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
15 Gibbens, Kevin JR Bozeman 11.67 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
16 Reese, James JR West Florida 11.68 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.1
16 Jones, Makei SR Walton 11.68 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023 NWI
16 Sampson, Brayden SO Freeport 11.68 Walton County Championship Apr 7, 2023 -1.3
19 Howard, Koby SO Pensacola Catholic 11.71 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -1.6
20 Harper, Travis SO Bozeman 11.73 Mosley Mini Meet #2 Apr 6, 2023 NWI
20 Walden, Shamere SR Bay 11.73 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
22 Harper, Travis SO Bozeman 11.80 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -1.8
23 Binion, Kamran SR Pensacola 11.82 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
23 Yoder, Blake SR Northview 11.82 Baker Home Meet 1 Feb 27, 2023 NWI
25 Adkins, Jermaine SR West Florida 11.83 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.1
25 Kennedy, Jaquan SR Pensacola 11.83 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI
27 Payne, Austin SR Bozeman 11.84 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
28 Rich- Montague, Lakota SO Bay 11.88 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
29 McKenzie, Cornilius JR Walton 11.97 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023 NWI
30 Adams, Laquann SR Walton 11.98 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI

100 Meters (Women)

FHSAA 2A District  12.85
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Edwards, Shakirah JR Rutherford 12.57 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
2 Beeks, Shania SO West Florida 12.85 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 2.9
3 Simpkins, Naryia FR Pensacola 12.95 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 -0.1
4 Pugh, Kiara SR West Florida 13.13 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
5 Grier, Randelaysia SO West Florida 13.31 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
6 Stutts, Jakayla SO West Florida 13.33 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
7 Moses, Vernita 7 Rutherford 13.44 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
8 Brown, Na'khya SR Northview 13.50 TR Miller #4 Apr 13, 2023 NWI
9 Langham, Kamryn SO Northview 13.59 TR Miller #4 Apr 13, 2023 NWI
10 Rusynyk, Evangeline FR South Walton 13.63 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
11 Butler, Kayla SO Rutherford 13.64 FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
12 Rieben, Ella JR South Walton 13.66 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
12 Taylor, Lily FR South Walton 13.66 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
14 Garner, Payton 8 Bozeman 13.67 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
15 True, Kimberly JR Bozeman 13.69 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
16 Bridges, Janiyah 7 Rutherford 13.71 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
17 Long, Sarah JR Northview 13.72 TR Miller #4 Apr 13, 2023 NWI
17 Keyser, Nevaeh SO Pensacola 13.72 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023 NWI
19 White, Dominique SO Freeport 13.73 Marianna Mini Meet Apr 12, 2023 NWI
20 Lucero, Dafne SR Walton 13.75 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
21 Houston, Ayonnie SO Rutherford 13.80 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
22 Melcher, Layla JR Freeport 13.81 Walton County Championship Apr 7, 2023 -0.9
23 Griner, Claire SO Walton 13.83 Walton County Championship Apr 7, 2023 -1.4
24 Castle, Allegra FR South Walton 13.87 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
25 McCray, Erica JR Pensacola 13.91 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.2
26 Badilishamwalimu, Knaviah FR West Florida 13.95 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
27 Talbot, Makiayla FR Bozeman 13.98 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
28 Beasley, Kendal JR Northview 14.04 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
29 Dent, Everett SO North Bay Haven 14.07 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
29 Heard, Shania JR Bay 14.07 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI

200 Meters (Men)

FHSAA 2A District  22.72
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Suddeth, Lakieyan SR Bay 21.97 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 3.3
2 Hughley, Dominique SO Pensacola 22.17 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 -1.0
3 Fountain, Jakobe SR Pensacola 22.27 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.2
4 Thompson, Xavier SO Pensacola Catholic HS 22.52 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023 -2.3
5 Sampson, Brayden SO Freeport 22.83 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 3.3
6 James, Josiah SR Bay 23.16 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
7 Howard, Koby SO Pensacola Catholic 23.47 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.6
8 Walden, Shamere SR Bay 23.55 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
9 Faint, Michael SO North Bay Haven 23.57 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
10 Kling, Daniel JR North Bay Haven 23.60 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
11 Harper, Travis SO Bozeman 23.61 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.0
12 Haynes, Maliki SR Northview HS 23.62 TR Miller Home Meet 3 Mar 30, 2023 1.7
13 Layne, Jackson SO South Walton 23.65 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
14 Robinson, Jaden JR South Walton 23.69 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023 NWI
15 Oates, Jason JR Bay 23.83 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
16 Ganske, Kiernan JR South Walton 23.85 FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
17 Harper, Travis SO Bozeman 24.01 Mosley Mini Meet #2 Apr 6, 2023 NWI
18 Floyd, Charleston SO Pensacola Catholic 24.02 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 2.1
19 Showers, Jayvion JR Pensacola Catholic 24.03 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI
20 McClelland, Kolton FR Bozeman 24.05 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023 NWI
21 Jackson, Theodore SR Pensacola 24.07 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
22 Adkins, Jermaine SR West Florida 24.09 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 0.2
23 Durhart, Jaquavius SR Bay 24.21 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
24 Poindexter, Jackson JR West Florida 24.27 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.6
25 Menifee, Christopher SR Bay 24.28 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
26 Walker, Shawn JR North Bay Haven 24.36 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.9
26 Zermeno, Logan FR Bozeman 24.36 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
28 Jones, Makei SR Walton 24.37 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023 NWI
29 Curtis, Richard JR West Florida Tech HS 24.48 Foley Lion Invitational 2023 Mar 25, 2023 NWI
30 Anderson, Brent SO Bozeman 24.52 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI

200 Meters (Women)

FHSAA 2A District  26.64
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Simpkins, Naryia FR Pensacola 26.33 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 1.8
2 Edwards, Shakirah JR Rutherford 26.41 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 0.8
3 Beeks, Shania SO West Florida 26.83 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 0.8
4 Stutts, Mikayla SO West Florida 27.05 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
5 Butler, Kayla SO Rutherford 27.20 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 0.8
6 Stutts, Jakayla SO West Florida 27.44 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
7 Bridges, Janiyah 7 Rutherford 27.45 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.1
8 Brown, Na'khya SR Northview 27.96 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -0.1
9 Griner, Claire SO Walton 28.01 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 0.8
10 Phelan, Jaydah JR West Florida 28.03 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 +0.0
11 Meeks, Spirit JR West Florida 28.06 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI
12 Fleeman, Alice FR South Walton 28.34 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 0.8
13 Houston, Ayonnie SO Rutherford 28.49 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
13 Olds, Dava 8 Rutherford 28.49 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
15 Lucero, Dafne SR Walton 28.52 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.1
16 Rieben, Ella JR South Walton 28.55 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.1
17 White, Dominique SO Freeport 28.64 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023 NWI
18 Pate, Savannah FR Bay 28.71 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
19 Rusynyk, Evangeline FR South Walton 28.76 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
20 Badilishamwalimu, Knaviah FR West Florida 28.80 Aggie Invitational Apr 1, 2023 -1.5
21 Castle, Allegra FR South Walton 29.03 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 2.1
22 Lusane, Lennon FR Pensacola Catholic 29.07 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 2.2
23 Garner, Payton 8 Bozeman 29.11 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
24 Smith, Shelby JR West Florida 29.13 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
25 Langham, Kamryn SO Northview 29.14 TR Miller #4 Apr 13, 2023 NWI
25 Barnes, Malaysia FR Rutherford 29.14 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
27 Meyer, Camryn SO Freeport 29.20 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -0.1
28 White, Olivia SO Walton 29.23 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023 NWI
29 Wilson, Zoey SO South Walton 29.27 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023 NWI
30 Taylor, Lily FR South Walton 29.35 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023 NWI

400 Meters (Men)

FHSAA 2A District  51.99
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Thompson, Xavier SO Pensacola Catholic 50.23 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
2 Kirspel, Jonah JR South Walton 50.46 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
3 Deguzman, Aidan SR West Florida 52.04 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Kling, Daniel JR North Bay Haven 52.09 Bay County Championship Apr 12, 2023
5 Betts, James SR North Bay Haven 52.40 Bay County Championship Apr 12, 2023
6 Faint, Michael SO North Bay Haven 52.94 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
7 Griner, Payne JR Walton 53.59 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
8 Curtis, Richard JR West Florida 53.83 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
9 Provau, Ryan JR West Florida 54.12 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
10 Baldwin, Charles SO North Bay Haven 54.15 Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
11 Walden, Shamere SR Bay 54.24 Arnold Invite Apr 1, 2023
12 Janik, Trevor SR Pensacola Catholic 54.25 Andrews Invitational Mar 24, 2023
13 Suddeth, Lakieyan SR Bay 54.42 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
14 Anayu, Luis SO Walton 54.61 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
15 Thepchantee, Levi SR Walton 54.88 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
16 Goodwin, Davis FR Freeport 55.13 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
17 Dale, Clifford SR Pensacola 55.46 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 Lashley, Gavin FR Pensacola Catholic HS 55.48 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
19 Rich- Montague, Lakota SO Bay 55.86 Bay County Championship Apr 12, 2023
20 Olds, Eric SO Rutherford 56.51 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
21 Jackson, Theodore SR Pensacola 56.56 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
22 Fountain, Jakobe SR Pensacola 56.87 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
23 Owens, Mason SR North Bay Haven 57.62 Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
24 Zermeno, Logan FR Bozeman 57.63 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
25 Johnson, Christopher SR Pensacola 57.72 Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023
26 Stallworth, Delarrian SR Pensacola 57.83 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
27 Lewis, Keesiah SO Bay 57.84 Bay County Championship Apr 12, 2023
28 Durhart, Jaquavius SR Bay 57.86 Seahawk Invite Mar 11, 2023
29 Patterson, William SO North Bay Haven 57.90 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
29 Reese, James JR West Florida 57.90 Seahawk Invite Mar 11, 2023

400 Meters (Women)

FHSAA 2A District  1:02.16
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Stutts, Mikayla SO West Florida 1:01.88 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
2 Turbiville, Lila SR West Florida Tech HS 1:02.57 Foley Lion Invitational 2023 Mar 25, 2023
3 Olds, Dava 8 Rutherford 1:02.88 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Beeks, Skyy SR West Florida 1:02.90 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
5 Griner, Claire SO Walton 1:02.98 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
6 Faint, Kyla FR North Bay Haven 1:03.67 Bay County Championship Apr 12, 2023
7 Lucero, Dafne SR Walton 1:04.66 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023
8 Granby-Harthan, Kira FR Bay 1:04.84 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
9 Bryan, Patoni SO South Walton 1:05.01 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
10 Pate, Savannah FR Bay 1:05.03 Arnold Invite Apr 1, 2023
11 Butler, Kayla SO Rutherford 1:05.54 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
12 Fiddler, Karis SO West Florida 1:05.58 Aggie Invitational Apr 1, 2023
13 Smith, Shelby JR West Florida 1:05.71 Seahawk Invite Mar 11, 2023
14 Fleeman, Alice FR South Walton 1:06.16 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
15 Hulion, Callie JR Walton 1:06.22 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
16 Rieben, Ella JR South Walton 1:06.58 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
17 Pickford, Mary 6 North Bay Haven 1:06.82 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 Charlery, Jaylin FR Pensacola Catholic 1:08.21 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
19 Breister, Breleigh FR Freeport 1:08.84 Bozeman Invite Mar 9, 2023
20 Burke, Jalynn FR Bozeman 1:08.86 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
21 Rogers, Sierra 7 Bozeman 1:09.41 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
22 Coan, Skye FR Bozeman 1:10.12 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
23 Bridges, Janiyah 7 Rutherford 1:10.13 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023
24 Simpkins, Naryia FR Pensacola 1:10.60 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
25 Phelan, Jaydah JR West Florida 1:10.92 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
26 White, Dominique SO Freeport 1:11.32 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
27 Hayes, Ka'Nahla 8 Rutherford 1:11.52 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
28 Eischens, Piper FR South Walton 1:11.60 Arnold Invite Apr 1, 2023
29 Atallah, Adrianna JR Northview 1:11.65 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
30 White, Olivia SO Walton 1:11.82 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023

800 Meters (Men)

FHSAA 2A District  2:04.00
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Kirspel, Jonah JR South Walton 1:52.49 FHSAA Class 2A Track & Field State Championships May 18, 2023
2 Gutierrez, Luis SR West Florida 2:00.89 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
3 Kling, Daniel JR North Bay Haven 2:01.67 Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
4 Janik, Trevor SR Pensacola Catholic 2:02.56 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
5 Griner, Payne JR Walton 2:04.63 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
6 Matson, Matthew SR North Bay Haven 2:04.85 Arnold Invite Apr 1, 2023
7 Baldwin, Charles SO North Bay Haven 2:06.29 Bay County Championship Apr 12, 2023
8 Betts, James SR North Bay Haven 2:07.76 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
8 Jordan, Zane JR South Walton 2:07.76 Walton County Championship Apr 7, 2023
10 McLaughlin, Xander JR Pensacola Catholic 2:10.13 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
11 McElhaney, James SR Northview 2:10.71 TR Miller #4 Apr 13, 2023
12 Webb, Atticus SR South Walton 2:11.42 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
13 Deguzman, Aidan SR West Florida 2:11.78 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
14 Janik, Trevor SR Pensacola Catholic 2:13.05 FWB Viking Classic Feb 18, 2023
15 Taylor, Jacob SO North Bay Haven 2:13.68 Bozeman Invite Mar 9, 2023
16 Buttery, Eric SR Walton 2:14.20 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023
17 Branton, Arthur SR West Florida 2:14.55 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 Provau, Ryan JR West Florida 2:14.57 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
19 Johnson, Christopher SR Pensacola 2:14.61 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
20 Valdez, Riley SO West Florida 2:15.48 Aggie Invitational Apr 1, 2023
21 Kohn, Jacob FR Pensacola Catholic HS 2:16.15 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
22 Burgess, William SO South Walton 2:16.73 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
23 Holmes, Nathan SR North Bay Haven 2:17.09 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
24 Railton, Hudson JR South Walton 2:17.11 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
25 Narvaez, Ryan JR West Florida 2:17.39 Aggie Invitational Apr 1, 2023
26 Dale, Clifford SR Pensacola 2:18.43 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
27 Craig, Cayll SR South Walton 2:18.46 Andrews Invitational Mar 24, 2023
28 Faile, Lundon SO Bay 2:18.52 Bay County Championship Apr 12, 2023
29 Hall, Nick SO West Florida 2:19.02 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
30 Criswell, Colton SO Northview 2:19.63 TR Miller #4 Apr 13, 2023

800 Meters (Women)

FHSAA 2A District  2:30.70
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Bartlow, Margaret SO North Bay Haven 2:26.04 Arnold Invite Apr 1, 2023
2 Elizando, Charleen SR North Bay Haven 2:26.97 Bay County Championship Apr 12, 2023
3 Faint, Kyla FR North Bay Haven 2:28.31 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Pickford, Mary 6 North Bay Haven 2:34.83 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
5 Hulion, Callie JR Walton 2:35.56 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
6 Cruz-Betancourth, Adriana JR Bay 2:40.52 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
7 Contreras, Marianna JR Pensacola Catholic 2:44.40 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
8 Shipp, Summer SO West Florida Tech HS 2:44.43 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
9 Epstein, Savannah JR West Florida Tech HS 2:44.67 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
10 Garcia, Diana FR South Walton 2:44.75 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
11 Caravello, Cali SO South Walton 2:45.15 Walton County Championship Apr 7, 2023
12 Ferrell, Jaden SR North Bay Haven 2:45.94 Bay County Championship Apr 12, 2023
13 Dryer, Ashlynn SO West Florida 2:47.66 Seahawk Invite Mar 11, 2023
14 Bryan, Patoni SO South Walton 2:49.42 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
15 Nesmith, Charlotte FR West Florida 2:50.55 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
16 Armstrong, Evelyn SR West Florida 2:51.05 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
17 Barrera, Marta FR South Walton 2:51.69 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 Garrett, Addison FR Pensacola Catholic 2:52.28 Seahawk Invite Mar 11, 2023
19 de Laat, Luna FR South Walton 2:53.71 Walton County Championship Apr 7, 2023
20 Criswell, Chloe JR Northview 2:53.81 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
21 Atallah, Adrianna JR Northview 2:54.34 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
22 Kent, Shelby SR Northview 2:54.84 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
23 Peace, Jayla SO Bay 2:54.91 Bay County Championship Apr 12, 2023
24 Stafford, Mattie 7 Bozeman 2:55.78 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
25 Pickron, Erica SR Freeport 2:56.38 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023
26 Hickman, Keiley JR Freeport 2:57.29 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
27 Snow, Elizabeth SR North Bay Haven 2:57.42 Bozeman Invite Mar 9, 2023
28 Barth, Lacey 6 Bozeman 2:58.34 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
29 Watson, Elizabeth JR Pensacola Catholic 2:59.05 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
30 Flick, Megan 6 North Bay Haven 2:59.53 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023

1600 Meters (Men)

FHSAA 2A District  4:45.50
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Matson, Matthew SR North Bay Haven 4:28.60 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
2 Kirspel, Jonah JR South Walton 4:29.99 Walton County Championship Apr 7, 2023
3 McLaughlin, Xander JR Pensacola Catholic HS 4:31.94 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
4 Gutierrez, Luis SR West Florida 4:43.58 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
5 Griner, Payne JR Walton 4:45.37 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
6 Minton, Matthew SO South Walton 4:48.09 Seahawk Invite Mar 11, 2023
7 Webb, Atticus SR South Walton 4:48.20 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
8 Buttery, Eric SR Walton 4:49.78 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
9 Baker, Aidan SO Pensacola Catholic 4:50.33 Seahawk Invite Mar 11, 2023
10 Holmes, Nathan SR North Bay Haven 4:53.03 Bay County Championship Apr 12, 2023
11 Jordan, Zane JR South Walton 4:53.40 Seahawk Invite Mar 11, 2023
12 McElhaney, James SR Northview 4:54.54 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
13 Railton, Hudson JR South Walton 4:57.58 Seahawk Invite Mar 11, 2023
14 Valdez, Riley SO West Florida 4:58.28 Seahawk Invite Mar 11, 2023
15 Taylor, Jacob SO North Bay Haven 4:58.65 Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
16 Craig, Cayll SR South Walton 5:02.51 Walton County Championship Apr 7, 2023
17 Chilton, Calvin FR South Walton 5:02.58 FSU Relays (High Schools) Mar 24, 2023
18 Faile, Lundon SO Bay 5:04.55 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
19 Baldwin, Charles SO North Bay Haven 5:04.69 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
20 Janik, Trevor SR Pensacola Catholic 5:05.09 Andrews Invitational Mar 24, 2023
21 Burgess, William SO South Walton 5:07.85 Seahawk Invite Mar 11, 2023
22 Cody, Michael SR Northview 5:08.60 Northview Home Meet Mar 23, 2023
23 Faint, Michael SO North Bay Haven 5:08.72 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
24 Hall, Nick SO West Florida 5:11.26 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
25 Holmes, Charlie SO North Bay Haven 5:11.47 Bozeman Invite Mar 9, 2023
26 Duong, Ray FR West Florida 5:11.77 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
27 Criswell, Colton SO Northview 5:16.20 Northview Home Meet Mar 23, 2023
28 Cochran, James SO South Walton 5:17.18 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
29 Chataignier, Cayden FR South Walton 5:17.89 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
30 Duong, Quinn FR West Florida 5:24.12 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023

1600 Meters (Women)

FHSAA 2A District  5:40.90
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Bartlow, Margaret SO North Bay Haven 5:07.04 FHSAA Class 2A Track & Field State Championships May 18, 2023
2 Elizando, Charleen SR North Bay Haven 5:17.30 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023
3 Carmichael, Lakyn SR North Bay Haven 5:50.56 Bay County Championship Apr 12, 2023
4 Faint, Kyla FR North Bay Haven 5:51.20 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
5 Petty, Grace FR South Walton 5:56.25 Seahawk Invite Mar 11, 2023
6 Garcia, Diana FR South Walton 5:58.55 Seahawk Invite Mar 11, 2023
7 Armstrong, Evelyn SR West Florida 6:02.96 Seahawk Invite Mar 11, 2023
8 Ferrell, Jaden SR North Bay Haven 6:08.57 FSU Relays (High Schools) Mar 24, 2023
9 Garrett, Addison FR Pensacola Catholic 6:14.03 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
10 Hickman, Keiley JR Freeport 6:20.56 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
11 Contreras, Marianna JR Pensacola Catholic HS 6:25.18 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
12 Caravello, Cali SO South Walton 6:25.90 Seahawk Invite Mar 11, 2023
13 Cruz-Betancourth, Adriana JR Bay 6:29.34 Bay County Championship Apr 12, 2023
14 Epstein, Savannah JR West Florida 6:30.26 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
15 Nesmith, Charlotte FR West Florida 6:30.34 Seahawk Invite Mar 11, 2023
16 Snow, Elizabeth SR North Bay Haven 6:36.36 Bozeman Invite Mar 9, 2023
17 Knight, Chloe JR West Florida 6:36.81 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 James, Katelynne FR Bozeman 6:38.09 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
19 de Laat, Luna FR South Walton 6:38.32 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
20 Masche, Molli FR South Walton 6:42.13 Seahawk Invite Mar 11, 2023
21 Koeniger, Ella JR Bay 6:43.69 Bay County Championship Apr 12, 2023
22 Pickron, Erica SR Freeport 6:44.57 Walton County Championship Apr 7, 2023
23 Lathinghouse, Emma SO Walton 6:44.58 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
24 Duvall, Caitlyn FR Bozeman 6:46.95 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
25 Thompson, Emma SO Pensacola Catholic 6:51.55 Seahawk Invite Mar 11, 2023
26 Barrera, Marta FR South Walton 6:54.32 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
27 Garcia, Kyra FR Freeport 6:55.31 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
28 Peace, Jayla SO Bay 6:57.13 Seahawk Invite Mar 11, 2023
29 Shipp, Summer SO West Florida 6:57.46 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
30 Lee, Virginia JR Pensacola Catholic 7:06.00 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023

3200 Meters (Men)

FHSAA 2A District  10:32.30
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 McLaughlin, Xander JR Pensacola Catholic 9:57.22 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
2 Matson, Matthew SR North Bay Haven 10:12.99 Bay County Championship Apr 12, 2023
3 Holmes, Nathan SR North Bay Haven 10:31.52 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Valdez, Riley SO West Florida 10:46.39 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
5 Duong, Ray FR West Florida 10:49.23 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
6 Webb, Atticus SR South Walton 10:51.30 Seahawk Invite Mar 11, 2023
7 Taylor, Jacob SO North Bay Haven 10:52.23 Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
8 Gutierrez, Luis SR West Florida 10:55.31 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
9 Railton, Hudson JR South Walton 11:02.32 Arnold Invite Apr 1, 2023
10 Minton, Matthew SO South Walton 11:02.46 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
11 Holmes, Charlie SO North Bay Haven 11:11.14 Bozeman Invite Mar 9, 2023
12 Hall, Nick SO West Florida 11:13.91 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
13 Duong, Quinn FR West Florida 11:17.66 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
14 McElhaney, James SR Northview 11:19.02 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
15 Burgess, William SO South Walton 11:20.01 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
16 Craig, Cayll SR South Walton 11:31.32 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
17 McAuley, John FR West Florida 11:39.87 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
18 Deguzman, Jaxon SO West Florida Tech HS 11:45.09 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
19 Cody, Michael SR Northview 11:46.77 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
20 Spear, Bowen FR Pensacola Catholic HS 12:03.60 Mobile Challenge of Champions Open Division Mar 31, 2023
21 Lundgren, William FR North Bay Haven 12:07.40 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
22 Cochran, James SO South Walton 12:17.82 Seahawk Invite Mar 11, 2023
23 Kampenhout, Henry JR South Walton 12:18.62 Seahawk Invite Mar 11, 2023
24 Chataignier, Cayden FR South Walton 12:20.53 Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
25 Baker, Aidan SO Pensacola Catholic 12:29.92 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
26 Killets, Canyon SR North Bay Haven 12:31.98 Bozeman Invite Mar 9, 2023
27 Patterson, Christen SO Bay 12:57.58 Bay County Championship Apr 12, 2023
28 Filip, Gabriel FR West Florida 13:00.90 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
29 Dunlap, Gabriel FR Bay 13:02.22 Bay County Championship Apr 12, 2023
30 Johnson, Justin SR Bozeman 13:34.55 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023

100 Hurdles (Women)

FHSAA 2A District  17.37
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Mims, Jennifer JR West Florida 15.16 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 1.1
2 McKay, Zakyla SR Pensacola 16.30 FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
3 Jordan, Lyhrik FR West Florida 17.25 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.8
4 Fleeman, Alice FR South Walton 17.61 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 2.9
5 Raby, Kaylen SO West Florida 18.10 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 2.9
6 Johnson, Laylah FR Pensacola 18.76 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 4.1
7 Fatu, Jayla FR West Florida Tech HS 18.98 Foley Lion Invitational 2023 Mar 25, 2023 NWI
8 Trzaska, Tariana 8 Bozeman 19.31 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
9 McCray, Erica JR Pensacola 19.58 Aggie Invitational Apr 1, 2023 -1.4
10 Spence, Anna SR Northview 19.79 TR Miller #4 Apr 13, 2023 NWI
11 Moses, Vernita 7 Rutherford 19.84 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI
12 Clements, Taylor FR West Florida 19.86 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI
13 Oliver, Molly SR North Bay Haven 19.87 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
14 Breister, Breleigh FR Freeport 19.97 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI
15 Stephens, Camille 8 Bozeman 19.98 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
16 Fuller, Chrissie FR West Florida 20.29 Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
17 Thomas, Jallena 7 Bozeman 20.35 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
18 Czubaj, Sierra SR Rutherford 20.51 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -3.6
19 Davis, Taylor JR Bozeman 20.86 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023 NWI
20 Barnes, Malaysia FR Rutherford 20.90 Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
21 Pitts, Gracelyn 6 Bozeman 21.00 Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
22 Amerson, Claire FR Northview 21.35 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -3.6
23 Toney, Alana SO Northview 21.37 Northview Home Meet Mar 23, 2023 NWI
24 Stuckey, Destiny FR West Florida 21.71 WFHS Virtual Quad #2 Apr 12, 2023 NWI
25 Moore, Christina 8 Rutherford 21.93 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
26 Richmond, Gracie JR Bozeman 22.00 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023 NWI
27 Ford, Jada FR Freeport 22.09 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI
28 McCarthy, Raven SR Northview 22.28 Northview Home Meet Mar 23, 2023 NWI
29 Andrews, Ja'layla FR Rutherford 22.50 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
30 Littler, Arianna SR Northview 22.81 Baker Home Meet 1 Feb 27, 2023 NWI

110 Hurdles (Men)

FHSAA 2A District  16.69
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date Wind
1 Robinson, Jaden JR South Walton 15.05 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 +0.0
2 Truitt, Arman SO West Florida 15.19 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 +0.0
3 Dunlap, Josiah JR Bay 15.31 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
4 Anderson, Brent SO Bozeman 16.32 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
5 Petraites, Finn SO South Walton 16.38 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
6 Raby, Kaden SO West Florida 16.97 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 3.1
7 Richardson, E'ziyah SO Pensacola 17.60 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
8 Yeabower, Eli SO Freeport 17.68 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -1.6
9 Sims, Kimon SR Pensacola 18.19 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
10 Floyd, A G SO Pensacola 18.35 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
11 Harper, Travis SO Bozeman 18.51 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
12 Walton, Noah FR South Walton 18.67 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
13 Bonner, Ottah SR Pensacola 18.73 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
14 Smith, Ashton JR Freeport 18.90 Walton County Championship Apr 7, 2023 NWI
15 Clemmons, Cameron SR Pensacola 19.25 Andrews Invitational Mar 24, 2023 NWI
16 Owens, Sebastian JR North Bay Haven 19.29 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
17 James, Casey 8 Bozeman 19.32 Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
17 Castro, Omar SR North Bay Haven 19.32 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
19 Trout, Nolan FR South Walton 19.42 FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
20 Tolliver, Derrick SO Pensacola 19.47 Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023 NWI
21 Catanach, Logan FR South Walton 20.23 Walton County Championship Apr 7, 2023 NWI
22 McGaha, Daniel SR Northview HS 20.74 TR Miller Home Meet 3 Mar 30, 2023 0.2
23 Jemison, Jayden FR Rutherford 21.38 Arnold Invite Apr 1, 2023 NWI
24 Hood, Michael 7 Bozeman 21.62 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
25 England, Isaiah SO Freeport 21.63 Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI
26 Steppe , Ethan FR Walton 21.72 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 -1.6
27 Steppe , Ethan FR Walton 22.15 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023 NWI
28 Sword, Trevien SR West Florida 22.67 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
29 Flaherty, Liam 8 Bozeman 22.81 Mosley Mini Meet #2 Apr 6, 2023 NWI
30 Jefferson, Damarius SO Northview 22.97 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI

400 Hurdles (Men)

FHSAA 2A District  1:01.37
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Robinson, Jaden JR South Walton 56.68 FHSAA Class 2A Track & Field State Championships May 18, 2023
2 Truitt, Arman SO West Florida 57.32 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
3 Dunlap, Josiah JR Bay 59.80 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Owens, Sebastian JR North Bay Haven 1:00.98 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
5 Yeabower, Eli SO Freeport 1:02.54 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
6 Tolliver, Derrick SO Pensacola 1:03.08 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
7 Walton, Noah FR South Walton 1:03.90 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
8 Trout, Nolan FR South Walton 1:04.34 FWB Viking Classic Feb 18, 2023
9 Raby, Kaden SO West Florida 1:04.45 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
10 Petraites, Finn SO South Walton 1:04.59 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
11 Richardson, E'ziyah SO Pensacola 1:05.38 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
12 Dunlap, Gabriel FR Bay 1:05.87 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023
13 Smith, Ashton JR Freeport 1:05.92 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
14 Zermeno, Logan FR Bozeman 1:06.22 Bozeman Invite Mar 9, 2023
15 Clemmons, Cameron SR Pensacola 1:08.60 Aggie Invitational Apr 1, 2023
16 McGaha, Daniel SR Northview 1:08.88 Northview Home Meet Mar 23, 2023
17 Castro, Omar SR North Bay Haven 1:09.95 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
18 James, Casey 8 Bozeman 1:10.03 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
19 Floyd, A G SO Pensacola 1:10.27 Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023
20 Harper, Travis SO Bozeman 1:10.81 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
21 Catanach, Logan FR South Walton 1:10.99 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
22 Jamison, Logan FR Bozeman 1:11.17 Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
23 England, Isaiah SO Freeport 1:11.33 Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023
24 Craig, Cayll SR South Walton 1:11.78 FWB Viking Classic Feb 18, 2023
25 Homshere, Chris SR Bozeman 1:11.98 Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023
26 Matson, Bayllon SR Northview 1:12.44 Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023
27 Steppe , Ethan FR Walton 1:14.26 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
28 Steppe , Ethan FR Walton 1:15.16 Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023
29 Sword, Trevien SR West Florida 1:16.42 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
30 Peterson, Leland 7 Bozeman 1:19.17 Bay County Championship Apr 12, 2023

400 Hurdles (Women)

FHSAA 2A District  1:12.79
Top↑
  Athlete Year Team Time Meet Meet Date
1 Mims, Jennifer JR West Florida 1:02.28 FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
2 Fleeman, Alice FR South Walton 1:09.47 Walton County Championship Apr 7, 2023
3 Bryan, Patoni SO South Walton 1:12.29 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
4 Carmichael, Lakyn SR North Bay Haven 1:12.35 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
5 Raby, Kaylen SO West Florida 1:13.00 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
6 Fuller, Chrissie FR West Florida 1:14.87 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
7 McKay, Zakyla SR Pensacola 1:17.18 Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
8 Jordan, Lyhrik FR West Florida 1:18.15 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
9 Burke, Adrianna 7 Bozeman 1:18.99 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
10 Clements, Taylor FR West Florida 1:19.48 Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
11 Criswell, Chloe JR Northview 1:20.02 Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023
12 Thomas, Jayda 7 Bozeman 1:21.45 FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
13 Pitts, Gracelyn 6 Bozeman 1:21.64 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023
14 McCray, Erica JR Pensacola 1:22.32 Aggie Invitational Apr 1, 2023
15 Eichelberger, Kate FR South Walton 1:22.35 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
16 Fatu, Jayla FR West Florida 1:23.00 WFHS Virtual Quad #2 Apr 12, 2023
17 Johnson, Laylah FR Pensacola 1:23.22 Aggie Invitational Apr 1, 2023
18 Stuckey, Destiny FR West Florida 1:25.04 Aggie Invitational Apr 1, 2023
19 Rogers, Sierra 7 Bozeman 1:29.01 Bozeman Host #2 Mar 23, 2023
20 Thomas, Jallena 7 Bozeman 1:29.23 Bay County Championship Apr 12, 2023
21 Stephens, Camille 8 Bozeman 1:30.90 Bozeman Invite Mar 9, 2023
22 Andrews, Ja'layla FR Rutherford 1:30.95 Bay County Championship Apr 12, 2023
23 Ford, Jada FR Freeport 1:33.22 Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
24 Trzaska, Tariana 8 Bozeman 1:49.89 Bozeman Host #1 Mar 2, 2023

High Jump (Men)

FHSAA 2A District  1.76m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Haynes, Maliki SR Northview 1.87m 6' 1.5" Baker Home Meet 1 Feb 27, 2023
2 Robinson, Jaden JR South Walton 1.83m 6' 0" FSU Relays (High Schools) Mar 24, 2023
3 Adams, Gaige SR Walton 1.78m 5' 10" Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
4 Floyd, A G SO Pensacola 1.73m 5' 8" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
4 Boyd, Alpha SO Walton 1.73m 5' 8" Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
6 Sims, Kimon SR Pensacola 1.72m 5' 7.75" FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
7 Miles, Julius FR Freeport 1.70m 5' 7" Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
8 Petraites, Finn SO South Walton 1.65m 5' 5" Niceville Mini Meet 2 Mar 15, 2023
8 Gomez, Omar JR North Bay Haven 1.65m 5' 5" Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
10 Lopez, Nelson JR South Walton 1.63m 5' 4.25" Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023
11 Sword, Trevien SR West Florida 1.58m 5' 2.25" 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
11 Tolliver, Derrick SO Pensacola 1.58m 5' 2.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
11 Dermody, Rowan JR Pensacola Catholic 1.58m 5' 2.25" 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
11 Schiro, Zakade SO Freeport 1.58m 5' 2.25" Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023
11 Nguyen, Jaden JR West Florida 1.58m 5' 2.25" 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023
11 Binion, Kamran SR Pensacola 1.58m 5' 2.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
17 Stewart, Kole SR Northview 1.57m 5' 1.75" Northview Home Meet Mar 23, 2023

Long Jump (Men)

FHSAA 2A District  6.23m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Walden, Shamere SR Bay 6.68m 21' 11" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
2 Showers, Jayvion JR Pensacola Catholic 6.65m 21' 10" FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023 3.9
3 Truitt, Arman SO West Florida 6.56m 21' 6.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
4 Binion, Kamran SR Pensacola 6.38m 20' 11.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 NWI
5 Hamilton, Jevon JR Rutherford 6.33m 20' 9.25" FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
6 Jackson, Theodore SR Pensacola 6.24m 20' 5.75" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
7 Rusynyk, Alex JR South Walton 6.22m 20' 5" FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
8 Reese, James JR West Florida 6.19m 20' 3.75" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
9 Sims, Kimon SR Pensacola 5.97m 19' 7" Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023 NWI
10 Troy, Malakhai JR Walton 5.96m 19' 6.75" Walton County Championship Apr 7, 2023 NWI
11 Bonner, Ottah SR Pensacola 5.93m 19' 5.5" Aggie Invitational Apr 1, 2023 NWI
12 McKenzie, Cornilius JR Walton 5.89m 19' 4" Walton County Championship Apr 7, 2023 NWI
13 Gomez, Omar JR North Bay Haven 5.84m 19' 2" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023 NWI
14 Menifee, Christopher SR Bay 5.83m 19' 1.5" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023 NWI
14 Anderson, Brent SO Bozeman 5.83m 19' 1.5" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
16 Ganske, Kiernan JR South Walton 5.81m 19' 0.75" FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
17 Schiro, Zakade SO Freeport 5.73m 18' 9.75" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023 NWI
18 Nettles, Charles SO Pensacola Catholic 5.72m 18' 9.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
19 Floyd, A G SO Pensacola 5.71m 18' 9" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
20 Zermeno, Logan FR Bozeman 5.68m 18' 7.75" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 +0.0
21 Jones, Devon FR West Florida 5.63m 18' 5.75" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
22 Gikas, Nick SR Freeport 5.62m 18' 5.25" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023 NWI
23 McAlpine, Matt SO Freeport 5.60m 18' 4.5" Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
24 Ritchie, Elijah JR Freeport 5.58m 18' 3.75" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023 NWI
25 Tolliver, Derrick SO Pensacola 5.56m 18' 3" Andrews Invitational Mar 24, 2023 NWI
26 Robinson, Jaden SO Walton 5.49m 18' 0.25" Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
27 Anderson, Jacquavius JR Walton 5.43m 17' 9.75" Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023 NWI
28 Boyd, Alpha SO Walton 5.40m 17' 8.75" Niceville Mini Meet 1 Mar 1, 2023 NWI
29 Jemison, Jayden FR Rutherford 5.39m 17' 8.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 +0.0
30 Zermeno, Breydon SO Bozeman 5.38m 17' 8" Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI

Long Jump (Women)

FHSAA 2A District  4.90m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Meeks, Spirit JR West Florida 4.89m 16' 0.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
2 Rusynyk, Evangeline FR South Walton 4.86m 15' 11.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
3 Baker, Braniya JR Rutherford 4.72m 15' 6" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
4 McCarthy, Kennedy SO West Florida 4.69m 15' 4.75" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
5 McKay, Zakyla SR Pensacola 4.67m 15' 4" Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023 NWI
6 Peele, Vivian SO South Walton 4.56m 14' 11.5" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
7 Oliver, Molly SR North Bay Haven 4.52m 14' 10" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
8 Lucero, Dafne SR Walton 4.50m 14' 9.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
9 Wicker, Darci JR Bozeman 4.43m 14' 6.5" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
10 Dent, Everett SO North Bay Haven 4.40m 14' 5.25" Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
10 Digges, Kayla JR Freeport 4.40m 14' 5.25" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023 NWI
12 Smith, Kalea SO West Florida 4.39m 14' 5" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 NWI
13 Spence, Anna SR Northview 4.38m 14' 4.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
14 Banks, Allison SO West Florida 4.37m 14' 4" WFHS Virtual Quad #2 Apr 12, 2023 NWI
15 Simpkins, Naryia FR Pensacola 4.35m 14' 3.25" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023 NWI
16 Long, Sarah JR Northview 4.33m 14' 2.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
17 Arthur, Destinee FR West Florida 4.30m 14' 1.25" WFHS Virtual Quad #2 Apr 12, 2023 NWI
18 Bridges, Janiyah 7 Rutherford 4.29m 14' 1" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
19 Burke, Jalynn FR Bozeman 4.27m 14' 0.25" Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
20 McCray, Erica JR Pensacola 4.26m 13' 11.75" Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023 NWI
21 Killets, Gabrielle FR North Bay Haven 4.23m 13' 10.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
22 Eischens, Piper FR South Walton 4.19m 13' 9" FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
23 Grier, Randelaysia SO West Florida 4.15m 13' 7.5" Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
24 Meyer, Camryn SO Freeport 4.11m 13' 6" Niceville Eagle Challenge Apr 3, 2023 NWI
25 Taylor, Morgan 7 Bozeman 4.09m 13' 5" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
26 Castle, Allegra FR South Walton 4.08m 13' 4.75" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
26 Hayes, Ka'Nahla 8 Rutherford 4.08m 13' 4.75" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023 NWI
28 Breister, Breleigh FR Freeport 4.05m 13' 3.5" Bozeman Invite Mar 9, 2023 NWI
28 Barnes, Malaysia FR Rutherford 4.05m 13' 3.5" Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
30 Semmes, Charlotte SO Pensacola Catholic 3.98m 13' 0.75" 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI

Triple Jump (Men)

FHSAA 2A District  11.29m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date Wind
1 Bonner, Ottah SR Pensacola 13.73m 45' 0.5" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
2 Robinson, Jaden JR South Walton 13.68m 44' 10.75" FHSAA Class 2A Track & Field State Championships May 18, 2023 -0.4
3 Walden, Shamere SR Bay 13.19m 43' 3.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
4 Binion, Kamran SR Pensacola 12.77m 41' 10.75" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
5 Sims, Kimon SR Pensacola 12.13m 39' 9.75" Seahawk Invite Mar 11, 2023 NWI
6 Pace, Rashaun SO Bozeman 11.66m 38' 3.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
7 Tolliver, Derrick SO Pensacola 11.56m 37' 11.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 NWI
8 Chilton, Calvin FR South Walton 11.51m 37' 9.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
9 Shaw, Ethen SO South Walton 11.40m 37' 5" Walton County Championship Apr 7, 2023 NWI
10 Gomez, Omar JR North Bay Haven 11.29m 37' 0.5" Bay County Championship Apr 12, 2023 NWI
11 Matson, Bayllon SR Northview 11.04m 36' 2.75" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023 NWI
12 Miles, Julius FR Freeport 10.92m 35' 10" Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023 NWI
13 Zermeno, Logan FR Bozeman 10.67m 35' 0.25" Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023 NWI
14 McAlpine, Matt SO Freeport 10.42m 34' 2.25" Marianna Mini Meet Apr 12, 2023 NWI
15 Walton, Noah FR South Walton 9.98m 32' 9" FWB Viking Classic Feb 18, 2023 NWI
16 Poindexter, Jackson JR West Florida 9.92m 32' 6.5" 10th Annual Steve Garst Wildcat Invitational Mar 4, 2023 NWI
17 Catanach, Logan FR South Walton 9.87m 32' 4.75" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023 NWI
18 Wright, Jaylen SO Freeport 9.58m 31' 5.25" Marianna Mini Meet Apr 12, 2023 NWI
19 McNeely, Eli SO Pensacola Catholic 9.30m 30' 6.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023 NWI

Shot Put (Men)

FHSAA 2A District  13.24m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Patterson, Malik SR Pensacola 14.63m 48' 0" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
2 Gulley, Timothy SR Pensacola Catholic 14.50m 47' 7" FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
3 Meza, Chandler SR South Walton 13.89m 45' 7" FHSAA 2A Region 1 May 3, 2023
4 Spence, Jacob JR Northview 13.79m 45' 3" TR Miller #4 Apr 13, 2023
5 Fader, Jackson FR South Walton 12.78m 41' 11.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
6 Dermody, Rowan JR Pensacola Catholic 12.74m 41' 9.75" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
7 Saunders, Kaden JR Freeport 12.67m 41' 7" Marianna Mini Meet Apr 12, 2023
8 Campbell, Jawaun JR Walton 12.60m 41' 4.25" Seahawk Invite Mar 11, 2023
9 Granja, Jader SR Freeport 12.45m 40' 10.25" Marianna Mini Meet Apr 12, 2023
10 Burke, Hunter SR Bozeman 12.41m 40' 8.75" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
11 Bonner, Ottah SR Pensacola 12.34m 40' 6" Andrews Invitational Mar 24, 2023
12 Floyd, A G SO Pensacola 12.19m 40' 0" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
13 Jentink, Jesse SR Bozeman 12.14m 39' 10" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
14 Ellis, Mac SR South Walton 11.93m 39' 1.75" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
15 Crain, Jackson JR Bay 11.90m 39' 0.5" Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
16 Boatwright, Daniel JR Walton 11.80m 38' 8.75" Seahawk Invite Mar 11, 2023
17 Frith, Uriah SR Freeport 11.50m 37' 8.75" Walton County Championship Apr 7, 2023
18 Harigel, Kohle SR Northview 11.45m 37' 6.75" TR Miller #4 Apr 13, 2023
19 Kennedy, Jaquan SR Pensacola 11.41m 37' 5.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
20 Covan, Ashton SO Northview 11.40m 37' 5" TR Miller #4 Apr 13, 2023
21 Adams, Gaige SR Walton 11.37m 37' 3.75" Walton County Championship Apr 7, 2023
22 Smith , Jacoby SO Bay 11.20m 36' 9" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
23 Hernandez, Preston FR South Walton 11.18m 36' 8.25" Seahawk Invite Mar 11, 2023
23 Murzyn, Tyler FR North Bay Haven 11.18m 36' 8.25" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
25 Oswald, Trevor JR Bozeman 10.88m 35' 8.5" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
26 D'Niroux, Kameron SO North Bay Haven 10.71m 35' 1.75" Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
27 Brown, Lukas SO Pensacola Catholic 10.53m 34' 6.75" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023
28 Brown, Aaron-Jahmil JR West Florida 10.40m 34' 1.5" Seahawk Invite Mar 11, 2023
29 Reyna, Maximus SO Walton 10.28m 33' 8.75" Baker Home Meet 2 Mar 16, 2023
30 Burris, Asher FR Bozeman 9.92m 32' 6.5" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023

Shot Put (Women)

FHSAA 2A District  9.64m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Lett, Christina SO West Florida 11.72m 38' 5.5" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
2 Irby, Amber JR Northview 11.66m 38' 3.25" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
3 Keyser, Nevaeh SO Pensacola 9.93m 32' 7" Tate Field Meet 2 Apr 13, 2023
4 Spangler, Camryn SR West Florida 9.88m 32' 5" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
5 Knight, Paige SR Pensacola 9.69m 31' 9.5" Andrews Invitational Mar 24, 2023
6 Fisher, Sienna JR Freeport 9.53m 31' 3.25" Walton County Championship Apr 7, 2023
7 Harris, Kamora SO West Florida 9.40m 30' 10.25" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
8 Baynard, Alysen JR Freeport 9.29m 30' 5.75" Walton County Championship Apr 7, 2023
9 Smith, Mallory SO Northview 9.22m 30' 3" Northview Home Meet Mar 23, 2023
10 Deshazier, Ernecia SO Bay 9.16m 30' 0.75" Mosley Mini Meet #1 Mar 30, 2023
11 Spence, Anna SR Northview 9.01m 29' 6.75" Crestview Bulldogs Open Mar 7, 2023
12 Ross, Raegan SO Bay 8.89m 29' 2" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
13 Wheelis, Angel-Leigh JR South Walton 8.79m 28' 10.25" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
14 Dees, Ayanna SO Pensacola 8.50m 27' 10.75" Viking Relays 2023 at Fort WaltonBeach HS Feb 25, 2023
15 Jentink, Ashlyn SO Bozeman 8.30m 27' 2.75" Arnold Invite Apr 1, 2023
16 Simmons, Symone SO West Florida 8.07m 26' 5.75" WFHS Virtual Quad #2 Apr 12, 2023
17 Baker, Braniya JR Rutherford 7.90m 25' 11" Bozeman Host #2 Mar 23, 2023
18 Ramie, Sophia SR North Bay Haven 7.82m 25' 8" Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
19 Ahrens, Izabela SO South Walton 7.54m 24' 9" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
20 Miguel-Leon, Mia SR Freeport 7.42m 24' 4.25" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023
21 Figueroa, Arizona JR Pensacola 7.37m 24' 2.25" 42nd Annual Frank Lay Patriot Invitational Apr 6, 2023
22 Peaden, Gillian SO North Bay Haven 7.24m 23' 9" Bozeman Host #1 Mar 2, 2023
23 Thomas, Cierra SR Bozeman 7.21m 23' 8" Bozeman vs Arnold Feb 23, 2023
24 Helton, Joshlynn JR Northview 7.17m 23' 6.25" Baker Home Meet 1 Feb 27, 2023
25 Fatu, Jayla FR West Florida 6.99m 22' 11.25" WFHS Dual/Tri #1 Mar 7, 2023
26 Peoples, Tmira SO Rutherford 6.87m 22' 6.5" Mosley Track & Field Invite Mar 4, 2023
27 Butler, Kayla SO Rutherford 6.85m 22' 5.75" FWB Viking Classic Feb 18, 2023
28 Sweat, Rylee JR Walton 6.83m 22' 5" Baker Home Meet 4 Apr 11, 2023
29 Harrison, Jillian SO Freeport 6.77m 22' 2.5" Freeport and Paxton Quad Meet 1 Mar 6, 2023
30 Crosby, Jamaria SO Pensacola 6.43m 21' 1.25" Escambia County Championships 2023 Apr 10, 2023

Discus (Men)

FHSAA 2A District  37.10m
Top↑
  Athlete Year Team Mark Conv Meet Meet Date
1 Meza, Chandler SR South Walton 41.22m 135' 3" FHSAA 2A District 1 Apr 26, 2023
2 Murzyn, Tyler FR North Bay Haven 40.60m 133' 2" Chiles Capital City Classic Apr 8, 2023
3